بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم  نگار

سلام
من دختر ۲۰ساله ای هستم دانشجو با ی اقایی ک شرایط شغلی آینده ش خوبه آشنا شدم اما الان دانشجوعه و خونواده منم پدر سخت گیره ما همو دوستت داریم و تصمیم گرفتیم تا قبل عقد دایم بخاطر راحت صحبت کردن و بیرون رفتنمون محرم شیم ب طور موقت من مرجع تقلیدم آقای مکارمه و گفت
درصورت خوب بودن پسر رضایت پدر مخالف شرط نیس درضمن هردو ما ادمای مقیدی هستیم و رابطه جنسی نخواهیم داشت تا عقد دایم لطفا بگین عقد موقت ما صحیحه؟!

جواب

سلام بر شما

با توجه به این که اجازۀ ولی را ندارید، عقدتون صحیح نیست.

هر چند که از نظر شرعی نمی توانید با ایشون محرم بشید، و موضوع منتفی است، اما اگر از نظر شرعی هم صحیح بود، از نظر مشاوره ای این کار به صلاح شما نبود.

شما دختر هستید و سراسر احساسات و عواطف. عقد موقت و محرمیت، راه صحیحی برای آشنایی با طرف مقابل نیست. علتش هم این است که با خواندن عقد و محرم شدن، قبل از هر چیز، دچار روابط احساسی و عاطفی می شوید و دیگر نمی توانید عاقلانه بیندیشید و عاقلانه تصمیم بگیرید.

در ثانی! خانواده های طرفین نقشی سازنده و اساسی در انتخاب همسر فرزندانشان دارند. در مشاوره ها به دفعات دیده ام که دختر و پسر، به دور از خانواده های خود به یکدیگر قول ازدواج داده اند و سال ها، جوانی خود را صرف یکدیگر کرده اند. اما وقتی پای نظر والدین به میان آمده، یکی از آن ها بنا به دلیلی مخالفت کرده اند و … تو خود حدیث مفصل بخوان از این مُجمل!

 بنابراین، خواهرم! به جای این که در انتخابتون عجله کنید و از همین حالا فکر خودتون رو مشغول ازدواج با ایشان کنید، بهتر است سرگرم درس خود باشید و خود را بدون جهت علاقمند نکنید.

هر چند که عمل به این مطالب برای شما قدری دشوار است، اما صلاح و عافیت شما در همین است و امیدوارم بتوانید با درایت و خرد، به آن عمل کنید. 

هر کس از شما خواستگاری کرد، با دادن شمارۀ منزل، او را به والدینتون ارجاع بدید و بگذارید روند خواستگاری از مجرای طبیعی خود پیش رود. همچنین، تا زمانی هم که همه چیز قطعی نشده، پای دل خود بایستید و مهر کسی رو به دل راه ندهید.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا می توانم با پسری که دوستش دارم محرم شوم؟

 • malihe

  سلام دختری که به ازدواج احتیاج داره امافقط از لحاظ روحی وپدرش اجازه ازدواج نمی ده ایا می تونه بفردی محرم بشه??

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۲۲م, ۱۳۹۴ ۰۸:۱۲:

  سلام بر شما
  لطف کنید بفرمایید:
  چند سال دارید؟
  نام مرحع تقلیدتون چیه؟
  چرا پدرتون اجازۀ ازدواج نمیده؟
  آیا کلا با ازدواج شما مخالف هستش؟
  یا این که می گوید فعلا زود است ازدواج کنید.
  یا با ازدواج شما موافق است، منتهی ازدواج با شخص خاصی را نمی پذیرد؟

  [پاسخ]

 • malihe

  ۲۳سالمه.مرجع تقلیدهم اقای مکارم شیرازی هستش باوجود خواستگارهاى فراوان بدلیل مشکلات مالی اجازه ورود هیچ خواستگاری رو نمی ده,

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی