بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سودا

الان دختر ۱۱ ساله دارم که ارث جد پدری به خاطر فوت شوهرم به دخترم میرسد البته در بانک تا ۱۸ سالگی نگهداری میشود با اینکه شوهرم حقوق داره ولی منزل نداریم به این پول نیاز داریم اگه نتوانستیم رهن پیدا کنیم این پول رو میتوانم بردارم بلند مدت بذارم از سود بانکی اجاره بدم در ضمن قیم خودم هستم

جواب

سلام بر شما

این پول مختص فذرزنداتان است و باید در راه مصلحت او هزینه کنید. بنابراین، نمی توانید از پول او و سود پولش برای هزینۀ شخصی خودتان بردارید. البته با توجه به این که دخترتان واجب النفقۀ شما نیست، می توانید برای هزینه های ضخصی خودش از این پول بردارید. مثلا با توجه به این که دو نفر هستید، می توانید نیمی از هزینه های رهن و اجارۀ منزل را (که مربوط به دخترتان می شود) از پول او بردارید و هزینه کنید. همچنین می توانید کلیۀ هزینه های دخترتان (اعم از تحصیل، خرید لباس و پوشاک، خوراک و …) را از پول او بدارید. اما نمی توانید برای هزینه های خودتان و هزینه های مهمانی دادن و مهمانی رفتن از آن پول بردارید. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا می توانم از پول ارث دخترم برای زندگی هزینه کنم؟

 • نرگس

  سلام من اگاهی اوقات نذر می کردم بعد از یه مدت یادم می رفت ادعا کنم الان هم یادم نمیاد حالا باید چی کار کنم . یه سوال دیگه دارم ایا میشه از پول یارانهای که واریز میشه از سهم خودم خیرات بدم اخه منبع درامد دیگهای ندارم با تشکر.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷م, ۱۳۹۴ ۱۸:۴۴:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی