بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال از آقا رضا

آیا لقب «امیر» به تنهایی از القاب امام علی ـ علیه السلام ـ است؟

سایت هم اندیشی دینیجواب:

«امیر» به معنای فرمانده و رهبر است.

آنچه در روایات آمده این است که لقب «امیرالمؤمنین» مختص وجود مقدس علی ـ علیه السلام ـ و هیچ کسی حق ندارد خود را به چنین لقبی متصف کنید. 

حتی در روایت داریم که وجود مقدس امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه ـ هم با وجودی که بر مؤمنین امارت و رهبری دارد، خویشتن را به چنین عنوانی متصف نکرده است، تا اینکه این وصف، مختص علی ـ علیه السلام ـ باشد. 

اما لقب «امیر»، این گونه نیست. به همین جهت پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ کسانی را که به فرماندهی سپاه می گمارد، به نام «امیر» می نامیدند. 

پس اشکالی ندارد که نام کسی را «امیر» بگذارید، یا این که چنین لقبی را به کسی بدهید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 2032
  • بازدید دیروز: 5098
  • بازدید سال: 1618121
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی