بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال از آقا رضا

آیا لقب «امیر» به تنهایی از القاب امام علی ـ علیه السلام ـ است؟

سایت هم اندیشی دینیجواب:

«امیر» به معنای فرمانده و رهبر است.

آنچه در روایات آمده این است که لقب «امیرالمؤمنین» مختص وجود مقدس علی ـ علیه السلام ـ و هیچ کسی حق ندارد خود را به چنین لقبی متصف کنید. 

حتی در روایت داریم که وجود مقدس امام زمان ـ عجل الله تعالی فرجه ـ هم با وجودی که بر مؤمنین امارت و رهبری دارد، خویشتن را به چنین عنوانی متصف نکرده است، تا اینکه این وصف، مختص علی ـ علیه السلام ـ باشد. 

اما لقب «امیر»، این گونه نیست. به همین جهت پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و اله ـ کسانی را که به فرماندهی سپاه می گمارد، به نام «امیر» می نامیدند. 

پس اشکالی ندارد که نام کسی را «امیر» بگذارید، یا این که چنین لقبی را به کسی بدهید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا لقب امیر، مختص امام علی ـ علیه السلام ـ است؟

 • ناشناس

  سلام من نذر کردم اگر بچہ ام پسر شد نامے از حضرت علے رو روے فرزندم بگذارم ولے مادرھمسرم اطلاع نداشتہ و نذر کردہ حسین بگذاریم میخواستم بدونم اگر نام امیر نام حضرت علے ھستش اگر اسم فرزندم رو امیرحسین بگذارم نذرھامون موردے ندارن ودچار اشکال نمیشن؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۱م, ۱۳۹۶ ۰۸:۴۶:

  سلام بر شما
  اشکالی نداره.
  البته بهتر است روی فرزندانمان اسم هایی بذاریم که حاکی از ارادت و تبیعت ما از آن هاست.
  قبلا اسم بچه رو می گذاشتند، غلامعلی که طبیعتا معنای آن واضح است. اما امروزه غلامی اهل بیت علیهم السلام در نامگذاری های ما به حاشیه رفته و اسم ها رو می ذارید امیرعلی!!!

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی