بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال: 

سلام. دختری هستم دانشجو که در اجتماع زیاد قرار می گیرم, قیافه ام بد نیست، ولی به خاطر اینکه رنگ صورتم از زردی در بیاید یا اینکه صورتم صاف تر باشد و جوش های صورتم پیدا نباشد مقداری کرم ضد افتاب یا پنکیک میزنم, ولی از این کارم عذاب وجدان می گیرم که مبادا گناه بزرگی انجام می دهم,در این زمینه با دفتر مرجع تقلیدم هم تماس گرفتم و از قسمت خانم هایش این سوال را پرسیدم ولی انهاخیلی سر  بسته گفتند که اگر چیزی باشد که در عرف زینت حساب نشود مانعه ندارد, راستش من منظورشان را متوجه نشدم که این کار در عرف آرش زینت محسوب می شود و من با این کار گناه انجام میدهم یا نه, لطفا واضح در این باره به من پاسخ دهید از شما خواهش می کنم که سریع جواب دهید ممنون.

جواب: 

سلام علیکم 

شما می توانید از لوازم سفید کننده استفاده کنید، اما باید به اندازه ای زیاد نباشد که عرفا بگویند آرایش کرده اید. البته تشخیص مصداق با خودتان است. اگر دیگرانی که شما را می بینند بگویند: «آرایش کرده ای» کارتون مشکل داره، اما اگر با دیدن شما چینن چیزی نگویند، کارتون مشکلی نداره. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا سفید کننده برای خانم ها اشکالی نداره؟

 • یا مولا

  با سلام و خسته نباشید …..
  انشاء الله که خوب باشید
  حاج اقا روسری یا شال باید روی شونه بیفته یا اشکال داره ….

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۵م, ۱۳۹۴ ۲۰:۵۱:

  سلام بر شما
  مهم این است که گرون و سینه های خانم در معرض دید نامحرم نباشد.
  همچنین نوع پوشش خانم، نباید به گونه ای باشد که خلاف عرف بوده و برای نامحرم تحریک کننده باشد.

  [پاسخ]

 • یا مولا

  ممنونم….اجرتون با خدا….حاج اقا دعامون کنین هممون فاطمی باشیم .و از دوست داران ایشون ….ممنونم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت