×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید کنندۀ محترم سؤالات خود از مدیر سایت را در کانال تلگرامی مطرح فرمایید.

سؤال از حمید آقا

سلام آقای نباتی
من سوال پرسیده بودم در مورد حق الناس که گفته بودید هیچ ذکری نیست که اون را ببخشد.
پس دعای روز دوشنبه که ما خدا را وکیل قرار می دهیم بین خود و افرادی که حق بر گردنشان داریم تا ما را ببخشد، چیست؟!

توضیح دهید.

جواب: 

سلام بر شما
در این رابطه چند نکته را خدمتتون عرض می کنم:
۱ ـ هر حق الناسی، حق الله هم محسوب می شود. علتش هم این است که وقتی انسان (مثلا) غیبت می کند. علاوه بر آن که آبروی دیگران را می ریزد، از اطاعت دستور الهی هم سرپیچی کرده است. بنابراین کسی که حق الناس کرده، علاوه بر آن که باید رضایت صاحب حق را کسب کند، باید با دعا و استغفار، رضایت خدای متعال را هم جلب نماید.
۲ ـ راه ادای حق الناس، در اساسی ترین گام، طلب رضایت از خود شخصی است که حقش ضایع شده است. بنابراین اگر مال کسی را برده باشیم، معنای ندارد که بخواهیم با پرداخت صدقه، رضایت صاحب مال را کسب کنیم! یا اگر آبروی کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با صرف استغار، حق او را ادا کرده باشیم! 
۳ ـ گاهی اوقات، بنا به هر دلیلی امکان رضایت گرفتن از شخصی که حقش ضایع شده وجود ندارد.
* آن شخص برای ما مجهول است و وی را نمی شناسیم؛
* آن شخص را می شناسیم، اما نمی دانیم کجاست؛

* به علت غفلت یا فراموشی، متوجه ضایع شدن حق دیگری نیستیم؛ 
در این صورت، خدای متعال راهی برای مؤمنین گشوه تا در بن بست گرفتار نباشند. مثلا اگر مال کسی را ضایع کرده ایم، می توانیم با اجازۀ حاکم شرع، این مال را به جای آن شخص صدقه بدهیم تا در قیامت با پرداخت ثواب صدقه به کسی که مالش ضایع شده، رضایت او را کسب کنند.
یا این که اگر آبروی او را برده ایم، برای او طلب استغفار کنیم و از خداوند بخواهیم که دلش را نسبت به ما نرم کند. همۀ ما ممکن است حقوق افرادی را ضایع کرده باشیم و خبری از آن نداشته باشیم. راه جبران چننی ظلمی آن است که در امور مالی، به مقداری، رد مظالم بدهیم. و در امور مالی، در دعا و مناجات خود از خدای متعال بخواهیم که اگر حقی از کسی ضایع کرده ایم، خدای متعال دستگیرمان باشد و با نرم کردن دل آن شخص نسبت به ما کاری کند تا ما را حلال کند. 

در برخی موارد، کسب رضایت، موجب بروز مفسده است. در چنین صورتی در امور غیر مالی، می فرمایند برای او استغفار کنید. مثلا غیبت کسی را کرده ایم و اگر بخواهیم حلالیت بطلبیم، موجب بروز کینه و کدورت، یا قطع ارتباط می شود. 

در امور مالی هم می فرمایند به هر صورتی که شده مال را به او برگردانید. هر چند در قالب شخصی ناشناس باشد. در این صورت می توانیم مال را به حساب آن ضحص واریز کنیم یا به شخص ثالثی بدهیم تا به گونه ای به او برساند. 
موف باشید.

  1. فرشاد

    سلام من فحش های خیلی بدی به یک عده دادم در واقع جایی بحث و درگیری شد و اونا شروع کردن به توهین منم عصبی شدم هر چی دهنم دراومد نثار خودش و خانواده و اجدادشون کردم ولی الان پشیمون شدم البته می شناسمشون البته اکانت رو نه اسمشون رو ولی قطعا مفسده داره بخواهم برم از تک تک عذرخواهی کنم تازه خودمم کوچیک میشم اون فحاشی رو شروع کرده. اینجوری حس میکنه که حق هم با اون بوده. ولی الان پشیمونم میخوام جبران کنم کلی صلوات فرستادم و استغفار کردم فرستادم براشون ثوابشو. جبران میشه؟

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question