بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

سلام. ببخشید یه سوال مهم دارم اگه کسی تصاویری از سکسی ببینه گناه محسوب میشه وباعث ناراحتی ائمه وخدا میشه گرچه هیچ حسی هم نداشته باشی. ممنون

جواب

سلام بر شما

اگر به صورت ناخواسته ببیند، اشکال شرعی ندارد. البته باید به سرعت نگاه خود را از عکس بردارد و همچنین باید مراقب افکار و خورات ذهنی خود باشد تا تصویر حک شده در ذهن، او را به گناه نیندازد. 

اما اگر به صورت اختیاری ببینید، گناه کرده و باید برای این کار توبه کند. 

تصاویر خلاف اخلاق فی نفسه محرک انسان هستند و دیدن آن ها با فطرت پاک انسانی همراهی ندارد. بنابراین اگر کسی ادعا می کتد که با دیدن این تصاویر، هیچ احساس بدی در او ایجاد نمی شود،

باید ببیند که چرا فطرت او پاسخ مشمئز کننده ای به این تصاویر نمی دهد؟!

آیا تکرار گناه و نگاه های پی در پی به این تصاویر بوده که چنین تصاویر و صحنه هایی را برای او عادی کرده؟! 

پس، نگاه به تصاویر غیراخلاقی حرام است و انسان را از معنویت و انسانیت به دور می کند و اگر کسی با دیدن این تصاویر حس بدی ندارد، او هم باید به خود برگردد. و با خود بگوید که چرا و با چه انگیزه ای به تصاویر غیراخلاقی نگاه می کنم و چرا احساسات پاک انسانی خود را این گونه آلوده کرده ام که با دیدن آن ها، در خودم واکنشی منفی نمی بینم.

خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: «وَ لکِنَّ اللَّهَ حَبَّبَ إِلَیْکُمُ الْإیمانَ وَ زَیَّنَهُ فی‏ قُلُوبِکُمْ وَ کَرَّهَ إِلَیْکُمُ الْکُفْرَ وَ الْفُسُوقَ وَ الْعِصْیانَ أُولئِکَ هُمُ الرَّاشِدُونَ»؛ «ولى خداوند ایمان را محبوب شما قرار داده و آن را در دلهایتان زینت بخشیده، و (به عکس) کفر و فسق و گناه را منفورتان قرار داده است. کسانى که داراى این صفاتند هدایت یافتگانند!» (سورۀ حجرات، آیۀ۷) 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا دیدن تصاویر غیراخلاقی گناه دارد؟

 • رمضانی

  باسلام ببخشید چندتا سوال دارم که جواب منطقی واسش ندارم اول اینکه چرا خدا درقران میگه اگرزن نافرمانی کرد یا حرف شوهرش گوش نداد شوهرش بعداز تذکر میتونه زنشو کتک بزنه این یعنی چی مگه مرد درنزد خدا به زن ارجهیت داره ؟ یا اصلا مگه کتک زدن انسان کار درستیه ؟ سوال دوم اینکه جرا خدا درقران میگه زنان پیغمبر بعد ازوفات پیغمبر حق ازدواج ندارند درصورتی که آیشه اگردرست بگم ۲۰ سال داشته وقتی پیامبررحلت کردن و چرا یه زن ۲۰ سال بایدتا اخرعمرش تنها میمونده ؟ سوال دیگه اینکه امروز یه برنامه ازصداو سیما میدیدم که روحانی مشاور میگفت زمان ظهور امام عصر عج جامعه به سوی رهبری میشه که همه فقط خداپرست میشن یعنی توضیح داد همه خداروواسه خاطرخودش میپرستن نه به خاطر نیازخودشون خوب این خیلی آرمانی و زیباست ولی من امروز بعد نمازظهرم وقتی یاد حرفهای ایشون افتادم خجالت کشیدم دعا کنم و چیزی ازخدا بخوام میخواستم نمازم فقط عشق به خدا باشه ولی آخه پس ما دردودل و نیازمونو اگه به خدا هم نگیم که دق میکنیم اگه هم بگیم که خیلی زشته انگارخداپرست واقعی نیستیم و خداروواسه نیازمون میخواهیم من خیلی درمونده و گیج شدم لطفا تک تک جواب سوالاتمو بدید ممنون

  [پاسخ]

 • رمضانی

  سلام ببخشید من خیلی سوال میکنم ولی میخواستم بگم من بعدازفوت آقای بهجت ایشون را شناختم و عاشق انسانیت و پاکی این مرد بزرگ شدم سوالم اینه الان کسی رو میشناسید که مثل ایشون با امام عصر درتماس باشن و چشم برزخی داشته باشن یعنی کسی مثل ایشون الان درحیات هست من واقعا تشنه معرفت یک انسان مثل ایشون هستم لطفا اگه میشناسید معرفی کنید چرا این انسانهای بزرگوار و پاک تا زمانی که هستن گمنامند این که خیلی جای تاسف داره وقتی میرن که دیگه دست ما کوتاه میشه ونمیتونیم چیزی ازشون یاد بگیریم ؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی