بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از زهرا خانم

آیت الله مکارم شیرازی.

برای سحر دیر پاشدم ایا اجازه دارم تا اتمام اذان چیزی بخورم؟؟ قبلا نادانسته با شنیدن اذان لیوان ابم را میخوردم حکم روزهای من چیست؟؟؟

جواب

سلام بر شما

در هیچ صورتی نمی توانید چنین کاری را انجام دهید. ماهیت روزه به این است که از اذان صبح تا اذان مغرب امساک کنید. اگر عمدا این قانون را رعایت نکنید، ماهیت روزه به هم می خورد و روزه باطل است. 

اگر تحقیق کرده بودید و مطئمن شده بودید که اذان نشده، روزۀ شما صحیح است. اما اگر می دانستید که اذن شده و به خاطر جهل به مسأله سحری خورده اید، روزه باطل است، ولی کفاره ای به گردنتان نیست. 

در فرض بطلان روزه، قضای آن را بعد از ماه رمضان به جا می آورید. و اگر تعداد آن ها را نمی دانید، به حداقل یقینی اکتفا کنید.

موفق باشید. 

و

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا در حین اذن صبح هم می شود سحری خورد؟

 • زهرا

  یک سال جدا شدم
  با فردی صیغه موقت یکساله خوندم باهم ارتباط جنسی هم داشتیم
  حاضر به ابطال صیغه موقت نیست
  چندین خواستگار را بخاطرش رد کردم
  از شما میخوام کمکم کنین
  با تشکر
  نماز و روزتون مقبول درگاه احدیت

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۹۴ ۲۲:۱۴:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی