بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم نگاری

دروغ حق الناس است یا حق الله؟اگر شخصی به همسرش دروغ بگوید. مثلا شوهرش زنگ بزند کجایی و او واقعیت را نگوید این حق الله است یا حق الناس؟ من قبلا به شوهرم دروغ گفتم الان توبه کردم و پشیمانم. اگر راستش را بگویم عواقب بدی دارد و اگر نگویم نمیدانم توبه ام قابل قبول هست یا نه؟
لطفا راهنمایی کنید

جواب

سلام بر شما

دروغ عملی حرام است و گناه کبیره می باشد. بنابراین، از این جهت حق الله است و برای جبران آن باید تصمیم بر ترک این گناه بگیرید و بر دروغ های گذشته استغفار کنید. 

البته اگر دروغ شما موجب ضایح شدن حق کسی شده باشد، و به کسی صدمه زده باشد، حق الناس هم محسوب می شود و باید صدمات وارد شده را جبران کنید. 

البته در رابطه با موردی که فرمودید، لازم نیست به همسرتان چیزی بگویید.

فقط سعی کنید برای همسرتان استغفار کنید و به او خدمت و محبت کنید. همچنین تصمیم بگرید که دیگر دروغی به او نگویید.

توجه داشته باشید که یکی از راه های ترک دروغ، کنار گذاردن مخفی کاری و سعی در رفتارهای صادقانه است؛ بنابراین به گونه ای رفتار کنید که خود را محبور به دروغ نبینید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی