×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

بازدید کنندۀ محترم سؤالات خود از مدیر سایت را در کانال تلگرامی مطرح فرمایید.

 سؤال از خانم آذین

سلام

این درسته ک چون مادر بچه زاییده حق داره هر بی احترامی به بچش بکنه؟

هرچی تو خانوادمون اتفاق میفته مادر من به خواهراش میگه… میگه دخترم بهتون یا بچتون فلان بی احترامی یا حرف زد… کلی تهمت و حرفای نارو و خیلی زشت میزنه… من۲۳سالمه دست روم بلند میکنه… مگه تحمل ما بچه ها چقدر؟

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

خواهرم! درست است که حق مادر حق بزرگی است و بچه های حق ندارند در هیچ شرایطی به مادر بی احترامی کنند، اما این مطلب بدان معنا نیست که مادر حق داشته باشد «به بچه های خود ظلم کند»، «به آنها تهمت بزنید» یا این که «آبرویشان را ببرد!»

یقینا، اگر مادر چنین کاری می کند مرتکب گناه شده است.

البته به شما توصیه می کنم که در شرایط کنونی هم سعی کنید ـ هر چند یک جانبه ـ رابطۀ خوبی با مادر داشته باشید و علی رغم رفتارهای مادر، به او احترام بگذارید. سعی کنی با او مراء و بگومگو نداشته باشید و به خاطر هر موضوعی با مادر مشاجره نکنید.

اگر مادر نسبت به رفتاری حساس شده، حساسیت او را تحریک نکنید و نشان دهید که دوستش دارید.

اگر عصبانی شدید، سعی کنید سکوت اختیار کنید و چیزی نگویید. اگر هم دیدید که نمی توانید سکوت کنید، محیط را ترک کنید تا چیزی بر زبان جاری نکنید. البته نباید دور شدن شما طولانی مدت و به صورت مستمر باشد. دوری زیاد، موجب تقویت کینه و کدورت می شود. هر مقدار که فاصله ها بیشتر شود، شیطان هم در این میان وارد می شود و سفرۀ خود را گسترده تر می کند.

درست است که ناراحت هستید، توجه به پاداش خداوند، سختی مشکل را تا حد مطلوبی بر طرف می کند.

به این مثال توجه کنید: فردی را به کوهستانی می برند و از او می خواهند که تک و تنها، مشغول کندن زمین شود! تا ظهر خسته و ناراحت می شود و تا غروب، درد غربت، موجب افسردگی او می شود. شبانگاهان، یک میلیون تومان به او می دهند و می گویند: “مزد امروز توست!”  

همین شخص خسته و افسرده، به ناگاه برق از جشمانش می جهد و با التماس می گوید: اگر امکان دارد اجازه دهید برای یک ماه یا بیشتر در این جا کار کنم!

اگر در راه احترام به والدین به آثار مبارک تحمل سختی های آن توجه نکنید، حتما دچار مشکل می شوید و نمی توانید با آسودگی خاطر به وظایف خود عمل کنید، اما اگر بدانید تحمل رفتار مادر و خدمت به او، موجب می شود که:

«برخی گناهان شما بخشیده شود»

«دست رحمت خداوند به همراهتان باشد»

«حسن عاقبت پیدا کنید» «رزق و روزی خوبی به دست آورید»

«گرفتاری های دنیا و آخرت، بر شما کاسته شود»

«حساب و کتاب شما در آخرت، آسان شود»

در این صورت، مادر و اخلاق او را سفرۀ رحمتی برای خود خواهی دید و طبیعتا موجب می شود که سختی خدمت به مادر، جای خود را به شیرینی و حلاوت بدهد.

ان شاء الله 

 1. آذین

  سلام..ممنون از راهنمایتون..خدا شاهده همیشه بعد تمام حرفا و فحشا زننده ای که بهم میده خودم رفتم باهاش حرف زدم..گاهی من اشتباه نکردم ولی ازش معذرت خواستم خودمم نمیدونستم بابت چی معذرت میخام..نمیگم واسمون زحمت نکشید و مادر نکرد.ولی در کنار اینا خیلی آزار اذیتم میکرد..دو سال پیش تهمت زد ک با شوهر خالت رابطه داری..خدا شاهده وقتی شنیدم مو به تنم سیخ شد بازم بخشیدم..اینبار دیگه نمیتونم ببخشم.احساس میکنم از بس که بعد هر رفتار و اشتباهی دوباره باهاش حرف زدم هیچوقت متوجه اشتباهش نشده..دیشب جلو پدرم و خواهراشو بچه هاش کلی فحش زشت زشت بهم داد..اونم به دلیل اینکه خواست از برادرم تست اعتیاد بگیره بش گفتن بیرون نرو اونم یواشکی بیرون رفت و سریع اومد..من گفتم مامان تست نگیر علی رفته بیرون..سر این حرف کلی ناسزا و فحش بهم داد دست بلند کرد..خیلی دلم شکسته خیلی..

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   تهمت به دیگران، آن هم به فرزند، خطای بزرگی است. اما تکلیف الهی شما این است که در هر حال با مادر صحبت کنید و احترام او را حفظ کنید.
   مادر، با تمام انسان های دیگر تفاوت دارد. بنابراین، اگر صحبت نکردن با غریبه ها در برخی موارد تجویز شود، به هیج وجه نمی توان این گزینه را در مورد مادر سفارش کرد.
   بهتره که دیگران هم از شما دفاع کنند و به مادرتان گوشزد کنند که رفتارش نادرست است. مثلا پدر یا فردی دیگر که ماد رروی حرف او حساب باز می کند.
   ولی به هر حال، چه کسی پیدا شود و چه نشود، توصیۀ اکید می کنم که شما درست رفتار کنید و صمیمی باشید.
   مطئمن باشید که در روزگاری نزدیک، با ازدواجی موفق، مشکلات شما به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند و در آن روز، میوۀ شیرین صبوری خود را خواهید چشید.

 2. مریم

  چقدر دیر جواب میدید…

  • احمد نباتی

   مریم خانم! سؤال شما رو نمی بینم.
   چی پرسیده بودید؟

 3. مریم

  ببخشید من همون آذین هستم اسمم رو به مریم تغییر دادم…دیشب جوابمو دادید

 4. علی

  سلام حاج اقا من من ۲۴ سالمه و نه تنها من بلکه تمام خانواده تقریبا با مادرم دارای مشکلاتن ولی مشکلات من فرق داره،مادرم دو سال پیش به مرده ملعونی اشنا شد و عاشق همدیگر شدن و سه ماه پیش بخاطر اون از پدرم طلاق گرفت طی حرفهای از مادرم همان مرد به این پی بردیم که معتاد و خلافکار است و چه ادم کثیفی هست که تمام خانواده او نیز اون رو طرد کردن خلاصه مادرم هیچ قبول نمیکرد و راضی نمیشد این حرفارو قبول کنه یک ماه پیش ما رو راضی کرد که از اون جدا شده و واقعا همه مان یه نفس راحت کشیدیم ،هیچکاری به روابط پدرمادرم در حال حاضر ندارم جون بخاطر مشکلات شخصی بین خودشونه ولی تازه دویاره فهمیدیم که به اون حرومزاده برگشته،من بخدا قسم طی این دو سال تا تونستم با مادرم کاااملا منطقی و اروم حرف زدم ولی ایشون همیشه با داد و فریاد و بعدش تنبیه های طولانی مدت به من جواب دادن و اصلا هم راضی‌نمیشن یه کلمه از من بشنون،تروخدا حاج اقا التماستون میکنم راهنمایی کنید چیکار کنم که فقط حرفمو بشنوه والله نزدیکه کفری بشم تنها کسی که تو خانواده با منطق و مهربونی در این مسئله باهاش حرف میزنه منم ولی همیشه مثل دشمن و یک حیوون کثیف با من رفتار میکنه اینجا میخام ببینم در صورتی که واقعا مادر داره اشتباه میکنه؟و اگه اشتباه میکنه و کمی با تندی جوابش بدم در مورد حقیقت کاراش عاقبت من چی میشه؟

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر مادرتون واقعا چنین کارهایی می کنه، موجب تأسفه.
   اما وظیفۀ شما!
   اگر می دونید که با گفتار شما دست از کار نادرستش بر میداره، مقداری تندی (مصلحتی) اشکالی نداره.
   اما اگر می دونید و تجربه کردید که تندی فایده ای نداره، نباید این گونه صحبت کنید.
   بله! شما می تونید “جدی” صحیت کنید اما در عین حال، مراعات حال مادر را داشته باشید.
   البته مادر شما به زودی متوجه کار اشتباهش میشه و به زودی متوجه میشه که چه چیزی رو از دست داده.
   براش دعا کنید.

 5. نگین

  سلام. من خیلی از کارای مادرم خسته شدم. هرکاری براش میکنم نمیبینه…. همیشه جلوی دیگران به من فحش و ناسزا میگه و ابرومو میبره….. از بد دهنی هاش هممون خسته شدیم حتی پدرم بارها بهش گفته که از دست این بددهنی هاش خسته شده ولی گوش نمیده…. خواهش میکنم راهنماییم کنین… اصن نمیشه باهاش حرف زد بهش ک میگی چرا جلوی دیگران بددهنی میکنی مسخرم میکنه و میگه تو اصن ابرو نداری و ادم نیستی…. ولی بابچه های بقیه خیلی مهربونه و باهاشون خیلی خوب و صمیمی صحبت میکنه

 6. تنها

  سلام مریم یا آذین خانوم
  دردمن وتویکیه
  من حتی شده مادرم؛تهمت زده با برادرم یا پدرم رابطه دارم؛ازتموم پسرای فامیل گرفته تا محارم خودم حتی؛من یه دخترتحصیل کرده ام وقتی رابطه دوستام رو با مادراشون میدیدم واقعا حسرت میخوردم؛اما الان یک ساله عقدکردم وخداروشکر شوهرم خیلی خوبه وخیلی دوستم داره؛بعداز ۲۲سال الان طعم خوشبختی روچشیدم وفهمیدم زندگی یعنی چه؟به خداتوکل کن ومطمین باش هیچوقت نفرین ناحق مادرت نمیگیره؛تموم مجردیم وقتی بهم تهمت میزد یاحتی الان که ازدواج کردم واگذارش کردم به خدا؛و مطمینم خدا جواب تهمت های زشتشو میده؛من عاشق خدا بودم وهستم وتنهایی هام روباهاش قسمت کردم وازدواجم روسپردم توی دستای پرمهرخودش؛بهش امید داشته باش اون هوای همه بنده هاشو داره

 7. تنها

  یه چیز دیگه وقتی ازدواج کردی خیلی مراقب باش همسرت متوجه این مشکلات نشه؛که اگرخدانکرده روزی بحث کردید سرکوفت خانواده ومادرتو نخوری

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question