بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای جلالیان

سلام،

یه سوال داشتم مثلا اگر ما کاری رو بخاطر خدا انجام بدیم و یه کاری رو بخاطر خدا دیگه انجام ندیم و به جاش بگیم خدایا من به خاطر تو اینکارو میکنم تو به جاش برام یه ارزو رو براورده کن میشه؟
یه جور معامله مثلا…
و این که ما اون قولی رو که دادیم عملی کنیم خدا هم ما رو به ارزومون میرسونه؟  

جواب

سلام بر شما

اشکالی نداره که چنین کاری انجام بدید، ولی نمی توانیم بگوییم که صد درصد به آرزو و خواستۀ خود می رسید.

خداوند متعال حکیم است و خواستۀ بندگان خود را بر اساس حکمت برآورده می کند؛ بنابراین، اگر بنده ای خواسته ای داشت و بر آورده شدن آن به صلاحش نبود، نباید توقع داشته باشد که به خاطر نذر با عمل خوبش به چیزی برسد که بعدها به زیانش تمام شود. در چنین صورتی خدای متعال دعای بندۀ خوبش را ضایع نمی کند و در قالب رفع بلا و گرفتاری و یا در قالب نعمت های دیگر دعایش را مستجاب می کند. 

بهترین کار این است که اولا با دقت و تدبیر، سعی کنیم آرزوهای عاقلانه داشته باشیم و ثانیا هنگام مطرح کردن آرزوها و دعاها، احتمالی هم بدهیم که امکان دارد برآورده شدن آن به صلاحم نباشد. با چنین فرضی، هم دعا می کنیم و هم حالت شکرگزاری و رضایت را در خود تقویت می کنیم. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی