بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

سلام

آیا مکافات گناهان در دنیا برای توبه کنندگان هم حتمی است؟

از پاسخ های کاربردی و خوبتان ممنونم

جواب

سلام بر شما

اگر کسی توبۀ واقعی داشته باشد، و گذشتۀ خود را جبران کند، در دنیا مکافاتی نخواهد داشت.

مثلا ممکن است شخصی در برهه ای از زمان، به والدین خود بی احترامی کرده و طبیعتا مکافات چنین عملی، کم شدن عمر و روزی است. اما اگر توبه کند، پدر و مادر را راضی کند و به آن ها صادقانه خدمت کند، خداوند هم با رضایت والدین، از او راضی می شود و این سرنوشت را از او برمی دارد. 

توجه: برخی از مشکلات اثر وضعی گناه است و به معنای مکافات نیست.

مثلا اگر کسی به جسم خود ضرر بزند، با توبه، ضرر جسمانی برداشته نمی شود.

یا اگر کسی آبروی خود را ببرد، با توبه، آبروی رفته باز نمی گردد. (هر چند که نورانیت عبادتش موجب می شود که مؤمنین، به او اظهار ارادت کنند و تکریمش کنند) 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا بعد از توبه هم، مبتلا به مکافات می شویم؟

 • محمدحسین

  سلام حاج اقا
  من پسری ۲۱ ساله هستم که حدود دوسال است با دختری ارتباط دارم.
  او اعتقادی نداشت و من او رو متقاعد کردم که نماز بخواند و حجابش را حفظ کند
  اکنون که این موارد را رعایت میکند رابطه مان مستحکم تر شده و بسیار مایلم که از روی علاقه حتی یک بار آور را در آغوش بگیرم.
  با توجه به مرجع ایشان که لذت پدر را برای ازدواج موقت دختر ضروری نمیداندایا میتوانم با او عقدی یک هفته ای ببندم و او را لمس کنم یا خیر. زیرا در حال افتادن به دامان گناهان هستم
  با تشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۲۳م, ۱۳۹۴ ۰۵:۳۴:

  سلام بر شما
  برادرم! شیطان به بهانه های مختلف سعی در فریب دادن انسان داره. درسته که در رابطه با نماز و حجاب به این دختر کمک کردید، اما آیا هدف میتونه وسیله رو توجیه کنه؟
  شما از وسیله ای استفاده کردید (دوستی و معاشرت با نامحرم) که مورد پسند خداوند نیست. آیا می توان انتظار داشت که چنین ابزاری موجب برکت باشه؟
  این دختر بیش از آن که به خدا نزدیک شده باشه، به شما نزدیگ شده و در واقع کارهای عبادی رو به خاطر شما انجام میده. و مسلم است که چنین کاری، معنای هدایت و تحول ندارد!
  .
  اما در خصوص محرم شدن با ایشان!
  این خانم، پدر دارد و شما نمی تونید بدون اذن پدر، با ایشون محرم بشید.
  در ثانی، اگر هم محرم شدن ممکن بود، با این کارتون غریزۀ جنسی دختر را بیدار می کنید و دردسرهای بزرگی برای او درست می کنید.
  غریزۀ جنسی دختر، وقتی باید بیدار بشه که ازدواج کرده باشه. چنین کاری در این زمان موجب فساد و تباهی او میشه و گناه آن هم به گردن شما خواه بود.
  بنابراین، عاقلانه بیندیشید و با شجاعت به این رابطه خاتمه بدید، هر چه مطلوب دلتون نباشه.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی