بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقای جوادی 

سلام

وقتی ما گناه می کنیم، ضرری به خداوند نمی رسد

اما وقتی دیگران به ما ظلم می کنند به ما ضرر می رسد

با این حساب وقتی که من از ظلم کسی می گذرم، از خداوند بخشنده تر هستم. چرا که خداوند می بخشد در حالی که ضرری ندیده و من می بخشم، در حالی که متضرر شده ام. 

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما  

معیار ضرر، معیار دقیقی برای تشخیص میزان بخشندگی نیست،

معیار صحیح برای تشخیص میزان بخشندگی، عنوان “حق” است.

خدای متعال، کسی است که بزرگترین حق را به گردن ما دارد. ما، هر چه داریم، همه از خدای متعال است.

وَ أَنَّ اللَّهَ أَعْظَمُ‏ حَقّاً مِنْ کُلِّ مُنْعِمٍ سِوَاهُ، (بحار الانوار، ج۲۳، ص۲۶۷) 

جسم ما، روح ما، و تمام نعمت ها و داشته های ما، لطف و امانت الهی است. کسی که گناه می کند در واقع حقوق الهی را نادیده گرفته است و به امانت الهی خیانت کرده است. خداوند جسم پاک و روح پاک به ما بخشیده و گناه و معصیت، این روح و جسم را آلوده می کند. (خیانت در امانت)

اما دیگران چه حقی به گردن ما دارند؟ یقینا هر حقی به گردن ما داشته باشند، به اندازۀ حق خدای متعال نیست.

پپس با این حساب خدایی که بزرگترین حق را به گردن ما دارد، و با معصیت ما حقوقش ضایع شده، و در عین حال از استباهات ما می گذرد، بزرگ ترین و بهترین بخشنده است. و اگر بخشش تمام مخلوقات را در یک کفۀ ترازو بگذاریم، به هیچ وجه قابل مقاسیه با بخشش خداوند در حق یکی از مخلوقاتش نیست. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 3156
  • بازدید دیروز: 4318
  • بازدید سال: 1625009
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی