بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم نیلوفر آبی

سلام علیکم
گاهی گفته می شود که در دعا اصرار نکنید یا به تعبیر عامیانه: به زور چیزی رو از خدا نگیرید….
و دلیل هم می آورند که شاید خیر وصلاح تو در آن نباشد!!!!
حالا این سوال برای من مطرح است:
مگر ما معتقد نیستیم که قدرت خدا کن فیکون است مگر نمی گوییم که خدا قادر است هر کاری را انجام دهد، پس چرا نباید اصرار در دعا داشت؟!
مگر نه اینکه خداوند قادر است که خیر و صلاح من را در آن چیزی که می خواهم قرار دهد؟!
راستش من احساس می کنم اگر بپذیریم که چیزی خیر انسان نیست پس خدا نمی دهد کمی قدرت خدا را نادیده گرفته ایم و البته مجیب الدعوة بودن او را!

من نمی توانم بپذیرم که کسی ادعا کند که مجیب است – و اذعان به راستگویی او هم داشته باشیم- و بعد در کنارش بپذیریم که همانی که گفته مجیب است قدرت ندارد لاخیر را برای تو تبدیل به خیر کند!!!!!
پس کن فیکونی قدرتش چه می شود؟!!!
اگر قرار است همه چیز در دایره ی طبیعت اجابت شود پس فرق مجیب بودن این خدا با لامجیب بودن بندگان در چیست؟!!!!!
پیشاپیش از صراحت زیادی که در بیان پرسشم به خرج دادم عذرخواهی می کنم.

خواهش میکنم پاسخ این سوالم را سریع بدهید، واقعا در بد برزخی گیر کرده ام.

جواب

سلام بر شما

سؤال شما از چند بخش تشکیل می شود که سعی می کنم به صورت مختصر و روان به آن ها پاسخ بدهم. 

۱ ـ اصرار در دعا، نه تنها کار ناشایستی نیست، بلکه کار پسندیده و خوبی هم می باشد. 

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «أَلِحَّ فِی الطَّلَبِ، فَإِنَّهُ یُحِبُّ إِلْحَاحَ الْمُلِحِّینَ مِنْ عِبَادِهِ الْمُؤْمِنِین»‏؛ «در دعا و خواستۀ خود اصرار داشته باش. چرا که خداوند اصرار، اصرار کنندگان مؤمن را دوست دارد».

حضرت در این روایت فرمودند برای حاجت های خود، این دعا را بخوانید:  اللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ وَ مَا فِیهِنَّ، وَ رَبَّ الْأَرَضِینَ السَّبْعِ وَ مَا فِیهِنَّ، وَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ، وَ رَبَّ مُحَمَّدٍ خَاتَمِ النَّبِیِّینَ. أَسْأَلُکَ بِاسْمِکَ الَّذِی بِهِ تَقُومُ السَّمَاءُ، وَ بِهِ تَقُومُ الْأَرْضُ، وَ بِهِ تُفَرِّقُ الْجَمْعَ، وَ بِهِ تَجْمَعُ الْمُتَفَرِّقَ، وَ بِهِ تَرْزُقُ الْأَحْیَاءَ، وَ بِهِ أَحْصَیْتَ عَدَدَ الثَّرَى وَ الرَّمْلِ وَ وَرَقِ الشَّجَرِ وَ قَطْرِ الْبُحُورِ، أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ. سپس حاجت خود را ذکر کنید، (قرب الاسناد، ص۶)  

گفت پیغمبر که چون کوبی دری    عاقبت زان در برون آید سری

۲ ـ نکتۀ مهم این است که در دعاهای خود عاقلانه دعا کنیم و طالب چیزهایی نباشیم که می دانیم شدنی نیست. همچنین ادب در دعا را هم فارموش نکنیم. یعنی همواره به یاد داشته باشم که خداوند، مهمتر از دعا و خواستۀ ماست. اگر خواستۀ خود را مهمتر و ارزشمندتر از خداوند بدانیم، به خاطر برآورده نشدن حاجت، با خداوند، رفتاری غیرمؤدبانه خواهیم داشت و شرمندۀ او خواهیم شد. 

۳ ـ یکی از مسائلی که نباید فراموش کنیم این است که دنیا کلاس درس خداست و مشکلات و ناکامی های دنیا هم ازمون الهی خواهد بود. بنابراین، نباید توقع داشته باشیم که هر چه می خواهیم برآورده شود. بله! دعا کردن و اصرار مؤدبانه اشکالی ندارد و چه بسا به خاطر همین اصرار مؤدبانه حاجت انسان برآورده شود. اما همواره به یاد داشته باشیم که به هر دلیلی ممکن است به برخی از حاجت های خود نرسیم. توجه به این مطلب موجب می شود که در عین دعا کردن، صبر و شکیبایی خود را هم تقویت کنیم و خود را به دام ناشکیبایی نیندازیم.

(قسمت آخر سؤال شما، بحثی کلامی و فلسفی هم دارد که نیازی به طرح آن نیست) 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی