بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم مرضیه

عرض سلام و خسته نباشید حدمتتان
دانشجوی روانشناسی هستم می خواستم یک حدیث یا آیه ای را که بر درمان اضطراب و افسردگی موثر گفته شده را روی چند نفری که اضطراب و افسردگی دارند آزمایش کنم. ولی حدیث معتبر و غیر معتبر را نمی شناسم. در دسترس هم ندارم جز اینترنت ازتون میخوام کمکم کنید چند تا حدیث یا آیه که برای درمان اضطراب و افسردگی موثر هست را بگید طوری که قابلیت آزمایش در مراکز بیمارستانی را داشته باشه
خیلی ممنون و تشکر
منتظرجوابتون هستم

جواب

سلام بر شما 

همان طور که مستحضر هستید، ابتدا باید علت افسردگی و اضطراب را پیدا کنم و سپس بر اساس همان علت آیات و روایت هایی را با آن شخص در میان گذاشت.
مثلا برخی افراد مدام سرگردان میان گذشته و آینده هستند. یعنی یا غصۀ گذشته را می خوردند و یا آینکه نگران آینده هستند. جنین افرادی فرصت های خوب زمان حال را از دست می دهند.
امیرالمؤمنین (علیه السلام) در این رابطه می فرماید: ” ما فات مضى و ما سیأتیک فأین قم فاغتنم الفرصة بین العدمین‏” گذشته ها گذشته و آینده هم هنوز نیامده. بلند شو و در میان این دو امر عدمی (گذشته و آینده) فرصت (زمان حال) را غنیمت بشمر. (غرر الحکم، حدیث۲۲۲)
یا اگر کسی در ارتباط با دیگران دچار مشکل شده، ضمن برطرف کردن عیوب خود. به وی توصیه شده که به جای گدایی عاطفی از دیگران، ارتباط خود را با خدای متعال را درست کند.
امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: “مَنْ أَصْلَحَ فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَصْلَحَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى فِیمَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاس‏” کسی که رابطه خود با خداوند را درست کند، خداوند هم رابطۀ او با مردم را اصلاح خواهد کرد. (الکافی، ج۸، ص۳۰۷)
برخی افراد گمان می کنند که دیگران همه کارۀ عالم هستی هستند و می توانند به راحتی انسان را بی شخصیت یا با شخصیت کنند روی همین اساس از گفته های منفی دیگران به شدت نگران می شوند و حتی تعادل رفتاری خود را از می دهد.
قرآن کریم می فرماید:
إِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمیع” تمامی عزت از آن خداست. (یونس، ۶۵)
تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاء” خداوند هر که را بخواهد عزیز می کند و هر که را بخواهد، ذلیل می کند. (آل عمران، ۲۶)
در این صورت یگانه تأثیر گذار در علام هستی را خداوند می دانیم و در مواجهه با رفتارهای نادرست دیگران به جای افتادن در بن بست، خود را در شاهراه بندگی و امید می بیند و با توکل به خداوند، مشکلات و کم توجهی های دیگران را پشت سر می گذارد.

ان شاء الله که موفق و مؤید باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی