بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای ش

جناب نباتی گرامی
با سلام
با تو جه به اینکه بنده مقلد آیت الله مکارم هستم آیا میتوانم با توجه به بعد مسافت تلفنی خانمی را که شرایط ازدواج موقت را دارند به عقد موقت خوددرآورم(آیا خواندن صیغه عقد موقت از پشت تلفن جایز است؟)
-اگر ایشان مرجع تقلیدی نداشته باشند چه؟باید چه مقدماتی را طی کنیم(ایشان مسلمان و شیعه هستند)
-اگر محرمیت از پشت تلفن درست باشد آیا میتوان از شخص یاد شده عکس بی حجاب دریافت کرد؟
با احترام و عرض ادب.
منتظر پاسخ شما در اسرع وقت هستم.  

جواب

سلام بر شما

مراجع معظم تقلید، خواندن صیغۀ عقد از طریق نلفنی را جایز می دانند.

اما آیت الله مکارم شیرازی می فرمایند: صیغۀ عقد باید به صورت حضوری خوانده شود و اگر به صورت تلفنی خوانده شود، باطل است. البته اگر به صورت تلفنی وکالت داده شود،  شخص وکیل عقد را بخواند، عقد صحیح است. 

اگر خانم مطلقه است و بکارت خود را در ازدواج از دست داده و عده اش تمام شده، به نظر تمامی مراجع نیازی به اذن پدر ندارد. بنابراین، نداشتن مرجع تقلید مشکلی ایجاد نمی کند. (هر چند که باید برای آگای از سایر احکام خود، مرجع تقلیدی داشته باشد) 

وقتی که صیغۀ عقد صحیح باشد، دیدن عکس های یکدیگر هم مانعی ندارد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی