بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم زهرا

سلام. طاعات و عبادتتون قبول باشه.
راستش من یه دختر ۱۷ ساله هستم. تازه فهمیدم که در قلبم هیچ آرامشی وجود نداره. اصلا یه حالت خیلی بدی بهم دس میده. احساس می کنم خدا با من قهر کرده که به من محبت نمیکنه. من اکثر واجبات م رو انجام میدم. ولی احترام به مادرم….
میدونم فاجعه ی بزرگی برام هستش.
ولی خیلی سخت. حاجاقا اصلا یه حالت گم دارم نمیدونم چی درسته چی غلطه یعنی میدونما ولی…
مشکلات روحیم خیلی زیاده و من خیلی عذاب می کشم و نمی تونم همشو الان بگم. اگه میشه راهنماییم کنین

جواب

سلام بر شما

تواضع و فروتنی، از بهترین خلقیاتی است که می توانیم داشته باشیم. اگر این ویژگی را در خود تقویت کنیم، آسایش و امنیت را به خود هددهی کرده ایم.

مطئمن باشید که تواضع در برابر دیگران، مخصوصا در برابر مادر، نه تنها موجب کوچک شدن انسان نمی شود، بلکه موجب عزت و سربلندی شما هم خواهد شد.  

بنابراین، به شما توصیه می کنم که:

به مادر احترام بگذارید. سعی کنی با او مراء و بگومگو نداشته باشید و به خاطر هر موضوعی با مادر مشاجره نکنید.

اگر مادر نسبت به رفتاری حساس شده، حساسیت او را تحریک نکنید و نشان دهید که دوستش دارید.

اگر عصبانی شدید، سعی کنید سکوت اختیار کنید و چیزی نگویید. اگر هم دیدید که نمی توانید سکوت کنید، محیط را ترک کنید تا چیزی بر زبان جاری نکنید. البته نباید دور شدن شما طولانی مدت و به صورت مستمر باشد. دوری زیاد، موجب تقویت کینه و کدورت می شود. هر مقدار که فاصله ها بیشتر شود، شیطان هم در این میان وارد می شود و سفرۀ خود را گسترده تر می کند.

درست است که عمل کردن به مطالب بالا برای شما سخت است، توجه به پاداش خداوند، سختی مشکل را تا حد مطلوبی بر طرف می کند.

به این مثال توجه کنید: فردی را به کوهستانی می برند و از او می خواهند که تک و تنها، مشغول کندن زمین شود! تا ظهر خسته و ناراحت می شود و تا غروب، درد غربت، موجب افسردگی او می شود. شبانگاهان، یک میلیون تومان به او می دهند و می گویند: “مزد امروز توست!”

همین شخص خسته و افسرده، به ناگاه برق از جشمانش می جهد و با التماس می گوید: اگر امکان دارد اجازه دهید برای یک ماه یا بیشتر در این جا کار کنم!

اگر در راه احترام به والدین به آثار مبارک تحمل سختی های آن توجه نکنید، حتما دچار مشکل می شوید و نمی توانید با آسودگی خاطر به وظایف خود عمل کنید، اما اگر بدانید تحمل رفتار مادر و خدمت به او، موجب می شود که:

«برخی گناهان شما بخشیده شود»

«دست رحمت خداوند به همراهتان باشد»

«حسن عاقبت پیدا کنید» «رزق و روزی خوبی به دست آورید»

«گرفتاری های دنیا و آخرت، بر شما کاسته شود»

«حساب و کتاب شما در آخرت، آسان شود»

در این صورت، احترام به مادر و حتی تحمل برخی از سخنان ناگوار او را سفرۀ رحمتی برای خود خواهی دید و طبیعتا موجب می شود که سختی خدمت به مادر، جای خود را به شیرینی و حلاوت بدهد.

خواهرم! وقتی که توانستید با تواضع و فروتنی به مادر احترام بگذارید، خواهید دید که خداوند هم شما را دوست دارد و به شما توجه دارد. خیلی وقت ها احساسات انسان به او دروغ نمی گویند. اگر فکر می کنید که خداوند شما را دوست ندارد، حتما عیتی باید برای آن بیابید. همان طوری هم که خودتان متوجه شدید، علت این نگرش کم دقتی در رابطه با مادر است. بنابراینف با رفتاری که از این به بعد خواهید داشت، رحمت خداوند را هم به سوی خود خواهید کشاند و خود را در ذیل رحمت بی کران او خواهید دید

ان شاء الله

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی