بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: یک پسر خاله و دختر خاله با اینکه نسبت فامیلی با هم دارند حق حرف زدن با یکدیگر را دارند یا نه؟

جواب: ایشان بالأخره فامیل شما هستند و طبیعی است که ضمن سلام و احوال­پرسی، در صورت لزوم با یکدیگر گفتگوی کوتاهی هم داشته باشید، اما از جهتی هم با ایشان نامحرم هستید؛ لذا باید در معاشرت خود با ایشان مراعات مسائل شرعی را داشته باشید و شئونات اخلاقی را هم رعایت فرمایید. همچنین در معاشرت با ایشان باید به گونه­ ای رفتار کنید که متانت دخترانه­ی شما زیر سؤال نرود.

مطلب دیگر آن است که باید مراقب باشید با غرور زنانه و متانت رفتاری خود، همیشه قدری از او فاصله داشته باشید تا او هم به خود اجازه ندهید بیش از حد به شما نزدیک شود و به راحتی با شما به گفتگوی طولانی، و صحبت­ های غیر ضروری بپردازد.  

به طور کلی در برخورد با نامحرم های فامیل این نکات را مد نظر داشته باشید:

- در برخورد با آن ها گرم نگیرید و بیش از حد ضرورت صحبت نکنید.

- از شوخی جدا پرهیز کنید.

- به آن ها فرصت ندهید که بتواند با شما گرم بگیرد و وارد بحث و گفتگوهای مختلف شوند.   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 4779
  • بازدید دیروز: 4906
  • بازدید سال: 1656551
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3809
عکس های متنوع تصادفی