بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: یک پسر خاله و دختر خاله با اینکه نسبت فامیلی با هم دارند حق حرف زدن با یکدیگر را دارند یا نه؟

جواب: ایشان بالأخره فامیل شما هستند و طبیعی است که ضمن سلام و احوال­پرسی، در صورت لزوم با یکدیگر گفتگوی کوتاهی هم داشته باشید، اما از جهتی هم با ایشان نامحرم هستید؛ لذا باید در معاشرت خود با ایشان مراعات مسائل شرعی را داشته باشید و شئونات اخلاقی را هم رعایت فرمایید. همچنین در معاشرت با ایشان باید به گونه­ ای رفتار کنید که متانت دخترانه­ی شما زیر سؤال نرود.

مطلب دیگر آن است که باید مراقب باشید با غرور زنانه و متانت رفتاری خود، همیشه قدری از او فاصله داشته باشید تا او هم به خود اجازه ندهید بیش از حد به شما نزدیک شود و به راحتی با شما به گفتگوی طولانی، و صحبت­ های غیر ضروری بپردازد.  

به طور کلی در برخورد با نامحرم های فامیل این نکات را مد نظر داشته باشید:

- در برخورد با آن ها گرم نگیرید و بیش از حد ضرورت صحبت نکنید.

- از شوخی جدا پرهیز کنید.

- به آن ها فرصت ندهید که بتواند با شما گرم بگیرد و وارد بحث و گفتگوهای مختلف شوند.   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی