بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: بعضی از مواقع کارهایی انجام می­ دهم که بعدا از انجام آن کار واقعا احساس پشیمانی می ­کنم و با خودم عهد می ­بندم که دیگر این کار را تکرار نکنم، ولی نمی­ دانم چرا دوباره این کار را تکرار می کنم. مثلا با خواهر یا مادر یا کسی دیگر دعوا می کنم. لطفا دلیل آن را برایم توضیح دهید.

جواب: از این که نسبت به رفتار خود تا این اندازه دقت دارید و تصمیم به اصلاح و بهتر شدن دارید واقعاً‌ جای خوشحالی دارد و مسلماً با این قصد و همت بلند موفق خواهید شد.

صحنه ­ی بروز عصبانیت در واقع جلسه­ ی امتحان الهی است. پر واضح است که موفقیت کامل در این آزمون الهی، مرهون تلاش و کوشش انسان در خارج از این جلسه است. برای این منظور به نکات ذیل توجه فرمایید: 

۱٫ سعی کنید برای سلیقه ­ی دیگران هم ارزش قائل شوید، و اگر دیدید یکی از دوستان یا اعضای خانواده­ ی شما برای انجام کارها سلیقه ­ی دیگری ارائه می ­دهد، به سلیقه­ ی او احترام بگذارید و برای اعمال سلیقه­ ی شخصی خود اصرار بی ­جا نداشته باشید.   

۲٫ سعی کنید انتقاد پذیری را در خود تقویت کنید و اجازه دهید دوستان و اعضای خانواد از کار شما انتقاد کنند. هنگام شنیدن انتقاد هم به دنبال فراهم کردن جواب برای منتقد نباشید، بلکه با محبت به حرف­ های او گوش دهید و اگر دیدید انتقادش به جاست بدون این که رفتار یا گفتار خود را توجیه کنید، سخنش را بپذیرید و با او به مهربانی رفتار کنید.    

۳٫ اگر اطرافیان شما رفتار ناشایستی دارند و حرف ­های غیر منطقی می ­زنند، سعی کنید هنگام انتقاد از آن­ ها، ابتدا تعادل رفتاری خود را حفظ کنید و فقط به خاطر رفع این اشتباه از آن­ ها انتقاد کنید. اگر دیدید انتقاد شما به خاطر انتقام گیری یا سرزنش آن­هاست، هرگز انتقاد نکنید و چیزی در مورد اشتباهشان نگویید.

۴٫ سعی کنید در زندگی خود ایثار گرانه رفتار کنید. یعنی تا جایی که امکان دارد از آسایش خود بگذرید تا دیگران در آسایش باشند. مثلا در خانه به دنبال میوه­ ی بزرگتر، یا ظرف غذای بهتر نباشید، بلکه بگذارید یکی دیگر از آن استفاده کند و شما ـ بدون این که جلب توجه کنید ـ دست خود را  به سوی میوه­ ی کوچکتر یا ظرف غذایی که کمتر راغب دارد ببرید.

تمام رفتارهایی که گفته شد، شما در یک امر کمک می­کند و آن از بین بردن منیِّت و خودمحوری است. اگر بتوانید به لطف الهی چنین کاری را به انجام برسانید، نه تنهای می­ توانید در برابر حرف های دیگران تمحل بیشتری داشته باشید و زود عصبانی نشوید؛ بلکه می ­­توانید در کنار گذاشتن گناه ­ها و معصیت­ های دیگر هم موفق باشید.

به امید آن روز!

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی