بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال: برای برخورد با مزاحم تلفنی­ها چه کار کنیم؟ … هر چی جوابشون را نمیدم بدتر می­ کنند. به خدا شماره من دست همه هست. این موضوع خیلی رنجم می­دهد. برای این­که پدر و مادرم نفهمند و به من بی اعتماد نشوند، گوشی را به خودم چسبوندم و خودم حس می­ کنم که شک کرده اند. خجالت می­ کشم به بابام بگم تا خطم را عوض کند چون چند بار این حرف را بهش زدم و او گفته: مگر مزاحم تلفنی داری؟! من هم از ترسم می­ گویم: نه همین جوری!

مزاحم تلفنی جواب:خواهرم! در وهله­ ی اوّل سعی کنید موضوع را با والدین خود مطرح کنید، تا آن ­ها در حل این مشکل به شما کمک کنند. به هر حال هر شماره­ ای ممکن است مزاحم داشته باشد و صداقت شما در بیان این مطلب گویای این حقیقت است که خود را خطاکار نمی ­دانید و تقصیری متوجه شما نیست. البته اگر والدین شما بیش از اندازه حساس هستند و با شنیدن این واقعیت نمی­ توانند رفتار صحیحی داشته باشند، می­توانید روی سیم کارت خود خراش بیندازید و سند آن را هم مفقود کنید. با این اوصاف اگر بگویید: «سیم کارتم خراب شده و جواب نمیده»! سخن دروغی مطرح نکرده­ اید.

ممکن است ­مزاحم­ های تلفنی به طور اتفاقی با شماره ­ی شما تماس بگیرند و وقتی متوجه شدند شما دختر هستید، به تماس خود ادامه دهند. برای این منظور بهترین راه برای مواجهه با مزاحمت ­های تلفنی خدمتتان مطرح می­شود:  

در برخورد با مزاحم تلفنی

اگر بخواهید به سؤالاتش گوش دهید تا با جواب­ های منطقی خود، او را از این کار منصرف کنید! 

اگر بخواهید با التماس از او بخواهید که دیگر با شما تماس نگیرد!

اگر از روی کنجکاوی و بدون این­که پاسخی به او بدهید، فقط به حرف هایش گوش دهید! 

در تمام این مراحل شخص مزاحم در می ­یابد که با تماس ­هایش، تأثیر اوّلیه را در روحیه­ ی شما به جای گذاشته و مصمّم می­ شود تا به تماس­ های خود ادامه دهد.

التماس به نامحرم نه تنها ممکن است موجب تحریک قوّی جنسی او ­شود؛ بلکه موجب می­ شود که او از نقطه ضعف شما مطلع شده دردسرهای بیشتری برای شما ایجاد کند. 

شما باید به گونه ­ای رفتار کنید که او مطمئن شود نمی­ تواند از دیوار پولادین عفت شما عبور کرده و شما را نگران نماید.

اما بهترین برخوردها در برابر مزاحم های تلفنی:

۱٫ تا جایی که امکان دارد به شماره ­های غریبه پاسخ ندهید. 

۲٫ اگر مجبور شدید به برخی از تماس های غریبه پاسخ دهید، با لحن نرم دخترانه پاسخ ندهید؛ بلکه با صدایی خشن، و لحنی جدی به آن تماس پاسخ دهید.

۳٫ به محض این­که متوجه شدید، شخص تماس گیرنده قصد مزاحمت دارد، بلافاصله تماس را قطع کنید و دیگر گوشی را برندارید.

۴٫ مزاحم تلفنی بعد از این کار شما به کرّات تماس خواهد گرفت تا شما را مجبور به پاسخ نماید. مراقب باشید که تسلیم اصرارهای او نشده و به هیچ وجه گوشی را برندارید.

۵٫ اگر حتی از میان بیست تماس ـ به هر دلیلی ـ فقط به یک تماس او پاسخ گفتید، او در می ­یابد که صحبت با شما امکان پذیر است و به تماس­ های خود ادامه می­ دهد. 

۶٫ ردّ تماس دادن به تماس ­های مکرر او هم ممکن است او را به این توهم بیندازد که در حوزه ی افکار و روحیه­ ی شما اثر گذاشته؛ به همین دلیل اگر می ­توانید تلفن خود را در حالت سکوت قرار دهید تا مجبور به ردّ تماس نشوید.

     سؤال شما نشان دهنده­ ی عمق عفت و پاکدامنی شماست. امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفّق و مؤیّد بوده و در پناه امام زمان (علیه ­السلام) زندگی خوب و سرتاسر معنویتی داشته باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

21 پاسخ به سؤالات جوانان (۱۹) مزاحم تلفنی و بهترین راه برخورد

 • مرمر

  به نام خدای بزرگ,ای کاش زودتر این مطلبو دیده بودم منم چند وقته مزاحم تلفنی دارم ,متاسفانه اس دادم که مزاحم نشه بدتر شده جوابشو نمیدم ولی ….مزاحم سیریشی اعصاب خورد کنه,همین کارایی که شما گفتید انجام میدم إن شاءالله شرش رفع شه.سپاسگزار از شما

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰م, ۱۳۹۳ ۰۸:۳۷:

  سلام . نگران نباشید. ان شاء الله مشکلتون حل میشه.

  [پاسخ]

 • م

  سلام چندوقته مزاحم تلفنی دارم خطم اعتباری هستم کسیم که مزاحم میشه خطش دایمی هست ساعت ۱۲شب مزاحم میشه خسته شدم نی دونم چیکارش کنم ممنون

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آبان ۳م, ۱۳۹۳ ۰۷:۳۸:

  سلام بر شما
  بهتره به راه کارهایی که خدمتتون ارائه دادم عمل کنید.
  با توجه به این که شب ها نیازی به تلفن ندارید، قبل از خواب تلفن خود را خاموش کنید.
  اگر هم دست بردار نبود، سیم کارت را عوض کنید. برای این که کسی به شما سوء ظن پیدا کنید می تونید به بهانه تمیز کردن گوشی، روی سیم کارتتون خش بندازید و بگویید سیم کارتم خراب شده! در این صورت دروغ هم نگفته اید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • حقیقت

  منم ک پسرم مزاحم داشتم ولی بعدش فهمیدم یکی از دوستای قدیمی بود.من خود ک بگم ی بار اشتباهی شماره ای رو گرفتم که دختر بود برامم عجیب بود اخه انتظار داشتم بابام جواب بده.فرصت ندادم طرف بگه بله سریع بدون فاصله گفتم بابا از سرکار که میای از سوپری کنار اداره ماست بگیر .بعدش اینو ک گفتم گوشی قطع شد بعدش دوباره تکرار گرفتم دیدم ی پیره قلچشما غ ور داشت گفت ای یارو تو به خواهر ما چی کار داری منم ک تازه ۲۰۰۰افتاد خیلی شرمندش شدم ..ولی دنیایه ازین اتفاقای ناخواسته میفته.

  [پاسخ]

 • محمود

  سلام یکی از دوستام می خواسته به یک خانم پیامک بده که میخواد باهاش دوست شه ولی از شانسش اشتباه به ی شماره ای که برا ی خانم متاهل بوده فرستاده حالا اونا شاکی شدن که از دستش شکایت میکنن این هر چقد هم عذر خواهی میکنن اونا قبول نمیکنن حالا چی میشه???

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۹م, ۱۳۹۳ ۲۰:۰۸:

  سلام . به هر حال این هم یکی از میوه های تلخ گناهه که باید درس عبرتی برای ایشون و دیگران بشه.
  ایشون می تونه توسلی داشته باشه و اگر هم شکایت کردند، واقعیت رو به قاضی بگه
  البته پذیرش یا عدم پذیرش این مطلب هم، بستگی به نظر قاضی داره.

  [پاسخ]

 • نیوشا

  سلام.یکی از دوستای دوست پسرم شماره ی منو از گوشیش برداشته و با حرفایی که زده باعث شده رابطه ی ما تموم شه.الان هرجایی بلاک می کنم یه جای دیگه ادد می کنه.دیگه می خوام جوابشو بدم بگم دست از سرم برداره.راهنمایی کنید چطوری اینکارو کنم ؟چی بهش بگم دیگه انقدر پیگیر نباشه.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵م, ۱۳۹۳ ۲۲:۵۶:

  سلام بر شما
  در این رابطه مطالبی را خدمتتون عرض می کنم:
  ۱ ـ مشکلاتی که برای شما پیش آمده، نتیجه اشتباهی است که از اول داشتید و راهی نادرست را برای خود انتخاب کرده اید. بنابراین درس عبرتی بگیرید تا دیگر دنبال چنین کارهایی نروید.
  ۲ ـ باید خودتان مدیریت کنید تا طرف مقابل را تهییج نکنید.
  اگر بخواهید به او جواب بدهید!
  اگر التماس کنید که دیگر کاری به کار شما نداشته باشد!
  اگر با او مشاجره و یکی به دو کنید
  در تماز این موارد، بدون این که بخواهید آن شخص را تشویق به ادامۀ این رفتار کرده اید .
  اما اگر در برابر تمام رفتارها، توهین ها و حرف های او سکوت مطلق را اختیار کنید و هیچ نوع پاسخی به او ندهید، طبیعتا بعد از مدتی، دست از سر شما بر میدارد.
  توجه داشته باشید که برخی افراد وقتی فحش می دهند و فحش می شنوند، احساس لذت دارند. بنابراین باز هم تأکید می کنم که سکوت کنید و سکوت. و فکر خود را هم مشغول او نکنید.
  ۳ ـ به جای این که فکر و جوانی ارزشمند خود را صرف این چیزها کنید، سعی کنید در دنیای واقعی حضور داشته باشید. به پدر و مادر خدمت و محبت کنید. و در قالب نماز و عبودیت، ارتباطی زیبا با خدای متعال برقرار کنید. خدایی که خالق ماست و خدایی که هر چه داریم، همه از اوست.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  خیلی عالی منم چند روزی میشه مزاحم تتلفنی دارم این رابه خانوادام گفتم انهاکفتن چوابش راندهم ولی خیلی ازیت میکنه

  [پاسخ]

 • مهسا

  منم همین مشکلو دارم که تو متن نوشته بافرق این که کسی که مزاحمم شده نامزد قبلی دوستم بوده و الان هم دوستم داره با کس دیگری ازدواج میکنه .اما این مزاحم شماره تلفن دوستمو میخواد ودست از سرم بر نمیداره.مامانم وبابام هم اگه بفهمن ازدستم عصبانی می شن.چی کار باید بکنم؟

  [پاسخ]

 • مهسا

  درضمن این نامزد دوستم موبایل دوستو ورداشته و متاسفانه عکس منو یه دوست دیگم هم دستش افتاده باید چی کار کنم؟ تروخدا یه راه حلی بهم بگین.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۲م, ۱۳۹۴ ۱۱:۰۸:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  مزاحمت تلفنی مانند مزاحمت های دیگه خیلی کار زشت و غیراخلاقی ای هستش کاش جلوش گرفته بشه هر روز تعداد مزاحمان تلفنی افزایش پیدا میکنه به نظر من مزاحم شدن بی فرهنگیه.الان دیگه پسرا هم مزاحم تلفنی دارن واسه دخترا و زن هایی که پاک و عفیف وسالم هستن داشتن مزاحم تلفنی خیلی بده چون همه نسبت بهشون بد بین میشن.باید جرم زیادی براش در نظر بگیرن

  [پاسخ]

 • ناشناس

  من یه مزاحم دارم که یکبار ازم خواستگاری کرد و جواب رد شنید و حالا که ازدواج کردم نمیدونم چطوری شماره محل کار همسرمو پیدا کرده و اونجا زنگ میزنه و تهدید میکنه که ما را از هم جدا میکنه و خیلی تهمت های ناجوری به من میزنه من چکار کنم دست از سر زندگیم برداره .خدا رو شکر قبل از عقد به همسرم گفته بودم مزاحم دارم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۶م, ۱۳۹۴ ۱۶:۲۶:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • setayesh

  خانم ناشناس.اصلا به حرفای اون مرد گوش ندید بزار هر چقدر که دوست داره تهدید کنه.داره مثلا تورو می ترسونه.تو هم می تونی از اش شگایت کنی.درضمن تو این موضوع به شوهرت گفتی اصلا نگران نباش.یکی از دوستای منم داستانش مثل زندگی شما بود شگایت کردن همه چیز حل شد

  [پاسخ]

 • ماریا

  سلام. من با یه مردی دوست بودم. بعد به هم زدم الان ازدواج کردم ولی طرف هنوز مزاحم میشه نمیدونم چکار کنم نمیخوام شوهرم بدونه. بدبخت میشم

  [پاسخ]

 • فاطمه زهرا

  باسلام وسپاسگزاری از سایت شما.ببخشید دیشب ساعت یک و نیم یکی مزاحم من شد من دخترخانمی نوجوان هستم واهل دوس یابی نیستم وپدرومادرم کاملا به من اعتماددارند راستش اگر کسی مزاحم من شوندتادوروز دلشوره دارم واز مزاحم تلفنی ها میترسم وخواب ندارم.مزاحم تلفنی به من پیام داد برطبق گفته های شما من از او التماس. نکردم بلکه به طوری جدی به او پیام دادم که مزاحم نشود چندبارهم زنگ زد ولی من قطع کردم کاراشتباهی بود؟الان تقریبا نیم ساعت است مزاحم نشده ولی من میترسم نمی دانم چرا ببخشید میشود به من پاسخ بدین؟من هرگز شماره ام را به غریبه ندادم به همین علت گفتم اهل دوستیابی نیستم.سوال من این است آیا مزاحم دوباره مزاحمم میشود؟چه کنم تا ترس ودلشوره نداشته باشم ؟بامادروپدرم مشورت کنم؟

  [پاسخ]

 • بیگانه

  سلام‌من خانوم متهل هستم یک شخصی هست مزاحمم میشود و تماسش را رد تماس گذاشتم بازهم زنگ میزنه چند هفته رد تماس ولی ول کن نیست شما میگویید چکار کنم تا تماس نگیرد شوهرم بفهمه بد بختم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۴م, ۱۳۹۶ ۱۶:۱۸:

  سلام علیکم
  اگر بی محلی کردن به تماس های او و نیز، مسدود کردن شماره جوابگو نیست، می توانید به یکی از افرادی که مورد وثوق است بگویید تا پی گیر مشکلتان شود.
  شماره شخص مزاحم را به او بدهید تا تهدیدش کند و بگوید که در صورت دست برنداشتن از کارش، شکایت می کند و کار را به دادگاه می کشاند.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی