×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: چرا خداوند جهنم را خلق كرد؟ آيا اگر خداوند جهنم را خلق نمي­ کرد به راحتي به زندگي خود ادامه نمي داديم؟

جواب: يعني اگر جهنم نبود نه تنها راحت نبوديم، بلکه با مشکلات بسيار بزرگي روبرو مي­ شديم. در اين نوشتار به برخي از آن ها اشاره مي­ شود: 


جهنم۱٫ بسياري از گنه ­کاران وقتي وارد جهنم اعمال خود مي­ شوند به تدريج پاک مي ­شوند و بعد از پاکي ديگر دليلي ندارد که خداوند آن
ها را در جهنم نگه دارد. به همين دليل آن ها را خارج مي­ کند و با احترام وارد بهشت مي ­نمايد. (اگر جهنم نبود اين گروه هيچ وقت نمي­ توانستند از نکبت گناهان خويش رهايي يابند و وارد بهشت شوند)

۲٫ ياد جهنم و ترس از آن باعث مي­ شود برخي از انسان ها اعمال صالح انجام دهند و در نهايت بهشتي شوند. اين مورد را به سخت ­گيري هاي معلم و مدير مدرسه تشبيه مي ­کنيم که موجب مي­ شود برخي از دانش آموزان به تحصيلات خود ادامه دهند و به مقامات عاليه دست يابند.  

۳٫ ترس از جهنم باعث مي­شود که خوب ­ها بد نشوند و بدها بدتر نشوند. در واقع ترس از جهنم موجب مي­ شود که هر کس ـ ولو به صورت نسبي ـ حدّي براي بدي­هاي خود قائل شود. يعني مثلا اگر چاقو کشي مي­ کند سعي کند که ديگر آدم کشي نکند و يا اگر کسي به دليلي يکي را کشت مراقب باشد که ديگر نفر دوم را نکشد و … (اين ترس امنيت اجتماعي و اخلاقي را در جامعه بالاتر مي ­برد)

۴٫ وجود جهنم موجب التيام درد مظلوماني است که توان استيفاي حق خود را ندارند.

۵٫ سنت خداوند بر اين امر استوار است که پاداش اعمال خوب انسان و کيفر اعمال بد او را بدهد. کسي که مثلا در دنيا چند نفر را کشته است چگونه مي ­شود او را به کيفر همه ­ي اعمال بدش رساند. اگر او را بکشند در واقع کيفر قتل يک نفر را متحمل شده. پس حق ديگران چه مي­ شود؟ پس جهنمي بايد باشد تا ظالمان به کيفر واقعي اعمال خود برسند.

 با توجه به مطالب ذکر شده به اين نتيجه مي­ رسيم که جهنم هم تجلّي رحمت خداست هر چند که در قالب عذاب خود را نشان داده است.  

شاهد ديگر بر اين که جهنم تجلّي خداست: خداوند متعال در قرآن کريم مي­ فرمايد: «الرحمن علي العرش استوي» يعني خداوند با نام رحمان بر عرش فرمانروايي همه ­ي عالم نشسته است. پس جهنم هم که تحت نفوظ قدرت الهي و حاکميت اوست، مستثني از اين امر نيست. از طرفي در دعالي کميل داريم که: «و بِرَحمَتِکَ الَّتي وَسِعَت کُلَّ شيء » (از تو درخواست مي­ کنم) به رحمتت که در هر چيزي توسعه دارد. يعني رحمت خداوند در همه جا يافت مي­ شود و جهنم هم که خود يکي از مخلوقات خداست محل جريان رحمت الهي مي ­باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.