×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا مدام به ما مي­ گويند با جنس مخالف ارتباط نداشته باشيد؟! 

جواب: خواهرم! توجه داشته باشيد که اگر خداوند کاري را واجب کرده، براي آن بوده که آن کار نفع بسيار زيادي براي ما دارد و جهت رسيدن ما به کمالات اخلاقي لازم و ضروري است و متقابلا وقتي کاري را حرام کرده، بدين جهت بوده که انجام آن کار ضررهاي بسيار بزرگي را براي ما در پي خواهد داشت.

همان­ گونه که نسخه­ ي پزشک براي بيمار، ابراز لطف در حق بيمار است، و همان­ گونه که تکاليف معلم در مورد دانش ­آموز، جهت ترقي بيشتر او مي ­باشد؛ دستورهاي الهي هم لطف و رحمت اوست، تا بتوانيم با عمل کردن به آن ­ها از انحراف و سرگرداني نجات پيدا کرده و در مسير رشد و تعالي قدم بگذاريم.

يکي از اختلاف­ هايي که در اصل خلقت زن و مرد وجود دارد، در رابطه با ميزان برخورداري آن­ ها از احساسات و عواطف است. خانم­ ها بيش از آقايان از اين نعمت خداداي برخوردار هستند. اين ويژگي به حسب وظايف خاصي است که به عهده­ ي زن نهاده شده است. يکي از کاربردهاي اين ويژگي عاطفي زن، آن است که بتواند به همسر خود ابراز عشق و علاقه کرده و فضاي خانواده را سرشار از محبت و صميميت نمايد. اين ويژگي عاطفي موجب مي­ شود تا مرد مجذوب همسر خود شود و فضاي خانواده را با هيچ فضاي ديگري مقايسه نکند و آن ­جا را تنها پناه­ گاه خود در برابر مشکلات زندگي ببيند.  

مطلب بعد اين است که هر چيزي در جايگاه خود مفيد و قابل استفاده است؛ روي همين اساس اگر از جايگاه خود خارج شود، ممکن است موجب ضرر و آسيب هم باشد. به عنوان مثال بنزين وقتي که در باک ماشين است مفيد و قابل کارساز است اما وقتي که به جاي باک ماشين آن را روي ماشين ريختيم، ممکن است موجب حريق و از بين رفتن خود ماشين باشد. عشق و علاقه­ اي که يک خانم نسبت به جنس مخالف دارد، تنها در بستر ازدواج مفيد خواهد بود، اما اگر دختر خانمي بخواهد اين عشق و علاقه را به نامحرم ابراز نمايد، ضرر و زيان جبران ناپذيري به روحيات زنانه­ ي خود و زندگي زناشويي آينده ­ي خويش وارد کرده است. او با اين کار سرمايه­ ي عفّت و حياي خود را لکه دار مي ­کند، سرمايه­ اي که يکي از ارکان تحکيم بنيان خانواده و عامل تثبت محبّت خانم به همسر خويش است.    

اگر دوست داريم روابطه دختر و پسر آزاد باشد بايد اين مطلب را براي همه­ جايز بدانيم. حال اگر يکي از همين پسرها که قبلا غيرت خود را کنار گذاشته و با نامحرم ارتباط برقرار کرده، با شما ازدواج کند، به دليل آن­ که با اين رفتار خود به تنوع طلبي عادت کرده، نمي ­تواند در زندگي مشترک تنها به شما اکتفا کند و با خانم ديگري ابراز احساسات و عواطف نداشته باشد. در مشاوره ­ها به دفعات با گلايه­ ي خانم­ هاي متأهلي مواجه مي ­شويم که از ارتباط همسر خود با خانم­ هاي ديگر شکايت مي ­کنند. در گفتگوها با اين  نوع خانم­ ها معمولا به اين نتيجه مي­ رسيم که عمده­ ي اين آقايان در دروان مجردي هم با نامحرم ارتباط داشته و با آن­ ها طرح دوستي مي ­ريختند!   

اين چند مورد تنها گوشه­ اي از زيان ­هاي ارتباط با جنس مخالف است.

جايگزين شدن فضاي خانمان برانداز سوء ظنّ با فضاي اعتماد و محبت! افتادن در دام فسادهاي اخلاقي و رفتاري، افتادن در دام افراد شياد و از خدا بي­ خبر، به خطر افتادن آبرو و حيثيت جوان، سستي و يا فروپاشي بنيان خانواده، افتادن در دام عشق ­هاي مجازي و بر هم خوردن آرامش و راحتي، از جمله زيان­ هاي اين نوع روابط است.

حال خود قضاوت کنيد! اگر در جامعه ­اي دختر و پسر با خويشتن داري و تقوي، حريم خويشتن را حفظ کنند و تنها راه پاسخ­ گويي به اين ­گونه نيازهاي عاطفي را بستر ازدواج بدانند، بهتر از اين نيست که با بي­ صبري، خود را در دام گناه و معصيت بيندازند و عمري را در آتش ندانم کاري خود بسوزند؟! 

قرآن کريم که کتاب هدايت همه­ ي بشريت است، نداشتن دوستي ­هاي پنهاني با نامحرم را يکي از شرايط ازدواج با خانم ­ها معرفي کرده و مي ­فرمايد: «فَانْكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَيْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدان‏»[۱]

در جاي ديگر هم خطاب به مردان مي ­فرمايد: با زنان پاکدامن مؤمن ازدواج کنيد و خود نيز پاکدامن باشيد و زناکار نبوده و اهل دوستي ­هاي پنهاني و نامشروع نشويد: «وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الَّذينَ أُوتُوا الْكِتابَ مِنْ قَبْلِكُمْ إِذا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنينَ غَيْرَ مُسافِحينَ وَ لا مُتَّخِذي أَخْدان‏».[۲]


[۱] . سوره ­ي نساء، آيه ­ي۲۵٫  

[۲] . سوره ­ي مائده، ايه­ ي۵٫  

 1. saeed

  راه های کنترل و روش های کم کردن و از بین بردن قوای شهوت و تمایلات جنسی زناشویی برای جوانان مجرد:
  باید دانست زمانی که خداوند شهوت و تمایلات زناشویی را برای بقای نسل در وجود انسان قرار داد و برای کنترل و ارضای آن ازدواج دائم را قرار داد و به آن سفارش بسیار نمود و هنگامی که شرایط برای ازدواج دائم فراهم نبود، برای اینکه ایمان و پاکدامنی انسان لطمه نخورد، ازدواج موقت را مقرر فرمود. البته با رعایت شرایطش که در اسلام بیان شده است.
  اما اگر در کل شرایط برای ازدواج فراهم نبود باید چه کار کرد؟! چگونه باید از ایمان و پاکدامنی خود مراقبت نمود؟!
  باید دانست اگر کسی حقیقتا و از سر اخلاص بخواهد خود را حفظ کند خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. البته برای این کار ما دستورات عملی هم در دین داریم که در اینجا با استفاده از بعضی روایات و دستورات بزرگان دین به برخی از شیوه های کنترل شهوت اشاره می نماییم:
  – روزه گرفتن و در صورت عدم امکان آن، کم غذا خوردن بطوری که روزی بیشتر از دو وعده غذایی نخوردن.
  – نخوردن غذا های تحریک کننده مانند: پیاز، خرما، تخم مرغ،غذاهای چرب یا پروتیینی با کالری بالا و…
  – خوردن موادی که شهوت را کم می کنند، مانند: آبلیمو و سرکه(که مالیدن آن به بدن هم موثر است) و…
  – کنترل چشم و نگاه نکردن به نامحرم و ندیدن صحنه های حرام یا تحریک کننده، مانند: فیلم ، عکس و… این مورد بسیار مهم است زیرا انسان اگر ورودی های خود را یعنی چشم و گوش را کنترل کند و اجازه ندهد بدی ها و گناهان وارد وجودش شوند، آنگاه خروجی هایش یعنی اعمال ، رفتار و… هم خوب و درست می شوند. و از گناهان فرسنگ ها فاصله می گیریم. زدست دیده و دل هر دو فریاد — که هرچه دیده بیند دل کند یاد.
  – از بین نبردن و نتراشیدن موهای زائد بدن چون باعث تضعیف قوای جنسی می شود.
  – دوری کردن از خوردن غذاها و لقمه های حرام و استفاده از غذای حلال و پاک.
  – در حالت جنب نبودن و داشتن وضو و با وضو بودن که باعث ایمن و دور شدن از وسوسه شیاطین می شود.
  – ورزش کردن و تحرک بدنی برای سوزاندن کالری های انباشته شده و اضافه بدن و دوری از تنبلی و تن پروری.
  – مشغول کردن فکر و اندیشه خود به کار و فعالیت و دوری از بیکاری و آزاد گذاشتن و رها کردن فکر و اندیشه به سمت افکار و تخیلات نادرست.
  – تنها و دمر(به شکم) نخوابیدن.
  – زیاد استغفار کردن.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question