امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

 بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال: چرا در قرآن کریم بسیاری از احکام به صورت کلی بیان شده است مثلا در قرآن توصیه به نماز شده است، اما هرگز طریقه­­ ی خواندن نماز را بیان نکرده. توصیه به وضو داریم اما از روشت وضوی صحیح چیری بیان نشده است. 

جواب: در این نوشتار به ذکر یکی از دلایل آن اکتفا می­ گردد.

هم اندیشی دینی . قران وجزئیات احکام مردم برای هدایت علاوه بر قرآن مکتوب، نیاز به قرآن ناطق هم دارند. یعنی نیاز به رهبر و مقتدایی معصوم دارند که او را در همه­ ی مراحل زندگی علمی، سیاسی، اخلاقی، خانوادگی و … خود الگو قرار دهند و در حوادث گوناگون به او اقتدا کنند. به همین دلیل در قرآن کریم در مورد کفر ورزیدن مردم آمده است:

«وَ کَیْفَ تَکْفُرُونَ وَ أَنْتُمْ تُتْلى‏ عَلَیْکُمْ آیاتُ اللَّهِ وَ فیکُمْ رَسُولُه‏» [۱]

چگونه کافر می ­شوید در حالی که آیات خداوند در میان شما تلاوت می ­شود و رسول خدا هم در میان شماست.  

این آیه گویای حقیقت بسیار مهمّی است. وقتی کافر شدن مردم جای تعجب دارد که هم قرآن (کتاب مکتوب) و هم رسول خدا (قرآن ناطق) در میان مردم باشد و با حذف یکی از آن ها دیگر جای تعجب نیست که مردم کافر شوند.

در روایت متواتری که شیعه و سنّی از قول پیامبر اکرم نقل کرده ­اند آمده است:

 «إنِّی تارِکٌ فیکُم الثَّقَلَین کتابَ اللهِ وَ عِترَتی… لَن یَفتَرِقا حَتَّی یَرِدا عَلَیَّ الحَوضَ»،

 من دو چیز گران بها را در میان شما به امانت می­ گذارم، کتاب خدا و عترتم را. این دو از یکدیگر جدا نمی­ گردند تا این که در کنار حوض کوثر مرا ملاقات کنند.  

روی همین اصل مهم است که می­ بینیم کسانی که از اهل بیت عصمت و طهارت جدا شدند و خود را از چشمه ­سار علوم و معرفت آن ها بی ­بهره کردند در جاده­ های ضلالت گمراهی افتاده و راه به جایی نبرده ­اند.

تذکر: اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) که مفسر حقیقی قرآن و آگاه به ظاهر و باطن قرآن هستند، تمام دستورات فقهی را از خود قرآن بیرون آورده، در اختیار مردم قرار می دهند.

الحمدُ للهِ الَّذی جَعَلَنا مِن المُتمسِّکین بولایه المعصومین علیهم ­السلام.     


[۱] . سوره ی  آل عمران، آیه ی ۱۰۱٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 175
  • بازدید دیروز: 5325
  • بازدید هفته: 40465
  • بازدید ماه: 145001
  • بازدید سال: 1666225
عکس های متنوع تصادفی