بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: خدای مهربان از مادر هم به انسان مهربان تر است. چگونه  ممکن  است چنین خدایی بنده ی خطاکار خود را در آتش  جهنم بسوزاند؟ 

جواب: خداوند دوست ندارد که هیچ یک از مخلوقاتش وارد جهنم شوند و اگر کسی جهنمی شود در واقع اعمال خودش او را جهنَّمی می­کند. حقیقت گناه آتش و خواری است و کسی که خود را آلوده به گناه می­ کند در واقع درون خود پر از آتش جهنم می ­کند. خداوند متعال از طریق هدایت عقل و پیامبران خود بشر را از این حقیقت دردناک می ­ترساند. حالا اگر کسی نپذیرفت، دیگر تقصیر خداوند چیست؟!

همانگونه که مادر مهربان، در تربیت فرزندان خود کوتاهی نمی ­کند و مدام به فرزندانش سفارش می ­کند که کارهای ناشایست انجام ندهند. حال اگر فرزندی ناخلف از کار در آمد و خود را به دام اعتیاد انداخت دیگر تقصیری متوجه مادر نیست. 

شخص گنه­ کار وقتی از دنیا برود به یکباره با آتش درونی خود روبرو می ­شود. روی همین اساس است که در قرآن کریم آمده است:

«فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتی‏ وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ»[۱] پس بپرهیزید از آتشى که هیزم آن مردم بدکار و سنگ هاى خارا است.

یعنی یکی از هیزم های جهنم خود جهنمی ­ها هستند که در آتش درون خود می­ سوزند. ‏

البته خداوند از روی لطف و محبت خود جهنم را خلق کرده تا آتش سوزان آن پاک کننده­ ی گناه بسیاری از همین گنه­ کاران باشد تا در نهایت آن ها را هم وارد بهشت برین خود نماید.

با این بیان به این نتیجه رسیدیم که:

۱٫      این خود انسان است که با سوء اختیار و انجام اعمال ناشایست به جهنم می­ رود.

۲٫      همان گونه که مادر مهربان به خاطر بیماری فرزند مجبور می­ شود فرزندش را در اختیار جراح قرار دهد خداوند هم گنه­ کار را به جهنم می­ فرستد تا در آتش آن گناهانش پاک شوند و بتواند بعد از پاکی گناهان وارد بهشت شود.

تذکر: عده ­ای آن قدر گناه کرده­اند که حتی آتش جهنم هم نمی­ تواند آن ها را پاک کند. این افراد در جهنم جاودانه هستند.   


[۱] . سوره ­ی بقره آیه­ ی ۲۴

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به سؤالات اعتقادی (۵) چرا خدای مهربان گناه کاران را به جهنم می برد؟!

 • ناشناس

  سلام
  کسی که توبه کرده ،اونم به خاطرگناهان گذشته آخرت درآتش جهنم بایدبسوزه حتی اگرتوبه کرده باشه؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۸م, ۱۳۹۳ ۰۳:۳۷:

  سلام
  اگر توبه واقعی کرده باشه و با اعمال صالح، تاریکی گناه را بتدیل به نورانیت عبادت کرده باشه، ان شاء الله عذابی نخواهد داشت.
  البته اگه گناهش حق الناس باشه باید علاوه بر توبه، حق دیگران را هم ادا کنه.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی