بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: من اصلا از آهنگ خوشم نمی­ آید، ولی حتما باید ظهرها و شب­ها وقت خواب گوش کنم و وقتی گوش می­کنم تا حد زیادی به فکر می­روم. من از ته قلب از آهنگ بدم می­آید و حتی می­ دانم که چه گناه بزرگی دارد؛ ولی نمی­توانم گوش ندهم. از شما ممنون می­شوم که در این کار مرا راهنمایی کنید .

جواب: اگر ما بتوانیم به هوای نفس خود «نـه» بگوییم و نفس خود را تحت کنترل عقل در بیاوریم به راحتی خواهیم توانست از گناه و معصیت نجات پیدا کنیم و در دنیا و آخرت سعادتمند باشیم.

اما چگونه می­ شود به هوای نفس خود «نـه» گفت؟!

تا حالا با خود اندیشیده ­اید که چرا خداوند متعال موسیقی­ های مطرب را حرام کرده است؟

وقتی انسان به موسیقی­ های مطرب گوش فرا می­ دهد در واقع دل و جان خود را ـ که باید در اختیار عقل خود باشد ـ در اختیار نُتهای موسیقی قرار می­ دهد و آن موسیقی هم دل انسان را به هر جایی که سازنده­ ی آن در نظر گرفته، خواهد برد. وقتی این دل به راحتی از کنترل عقل خارج شده و در فضایی که خداوند دوست ندارد به سیاحت می ­پردازد؛ خیلی زود فریفته­ی شیطان و وسوسه­ های او می­ شود و عقل هم دیگر توان آن را ندارد که چنین دلی را از گناه و معصیت باز دارد.

حکایت این دل، حکایت کودکی است که چشمان پدر و مادر را ناظر بر رفتار خود نمی ­بیند و هر کاری که دوست داشته باشد انجام می­دهد. این پدر و مادر که کودک خود را به حال خود رها کرده و روی او نظارتی ندارند، وقتی به خود می­ آیند که کودک کاملا از کنترل آن ­ها خارج شده و به هیچ صراطی مستقیم نیست. 

یکی از بهترین راه­ ها این است که یک جایگزین مناسب برای موسیقی پیدا کنید. یعنی در مواقعی که احساس نیاز به موسیقی می­ کنید، با برنامه ­های دیگر مانند مطالعه ­ی کتاب­ های مورد علاقه، یا گوش کردن به آهنگ­ هایی که از نظر شرع مجاز است، و یا حتی سرگرمی ­های سالمی که بتواند ذهن شما را مشغول کند،‌ از موسیقی حرام روی­ گردان شوید.

انشاء الله بتوانید با توکل بر خداوند و امید به رحمت او این عادت بد را کنار بگذارید و به جای انس با این نوع موسیقی­ ها، با تکیه بر نماز و یاد خداوند، آرامش حقیقی را تجربه کنید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به سؤالات جوانان (۷) علت حرمت موسیقی

 • sb

  تو سطرهای آخر این متن، یه اشتباهی تایپی هست که نباید باشه:
  نوشته شده:”از نظر شرع، جاز است”
  جاز نه، مجاز

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آبان ۷م, ۱۳۹۳ ۲۲:۰۳:

  از تذکرتون ممنونم
  اصلاح شد.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی