امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: من اصلا از آهنگ خوشم نمی­ آید، ولی حتما باید ظهرها و شب­ها وقت خواب گوش کنم و وقتی گوش می­کنم تا حد زیادی به فکر می­روم. من از ته قلب از آهنگ بدم می­آید و حتی می­ دانم که چه گناه بزرگی دارد؛ ولی نمی­توانم گوش ندهم. از شما ممنون می­شوم که در این کار مرا راهنمایی کنید .

جواب: اگر ما بتوانیم به هوای نفس خود «نـه» بگوییم و نفس خود را تحت کنترل عقل در بیاوریم به راحتی خواهیم توانست از گناه و معصیت نجات پیدا کنیم و در دنیا و آخرت سعادتمند باشیم.

اما چگونه می­ شود به هوای نفس خود «نـه» گفت؟!

تا حالا با خود اندیشیده ­اید که چرا خداوند متعال موسیقی­ های مطرب را حرام کرده است؟

وقتی انسان به موسیقی­ های مطرب گوش فرا می­ دهد در واقع دل و جان خود را ـ که باید در اختیار عقل خود باشد ـ در اختیار نُتهای موسیقی قرار می­ دهد و آن موسیقی هم دل انسان را به هر جایی که سازنده­ ی آن در نظر گرفته، خواهد برد. وقتی این دل به راحتی از کنترل عقل خارج شده و در فضایی که خداوند دوست ندارد به سیاحت می ­پردازد؛ خیلی زود فریفته­ی شیطان و وسوسه­ های او می­ شود و عقل هم دیگر توان آن را ندارد که چنین دلی را از گناه و معصیت باز دارد.

حکایت این دل، حکایت کودکی است که چشمان پدر و مادر را ناظر بر رفتار خود نمی ­بیند و هر کاری که دوست داشته باشد انجام می­دهد. این پدر و مادر که کودک خود را به حال خود رها کرده و روی او نظارتی ندارند، وقتی به خود می­ آیند که کودک کاملا از کنترل آن ­ها خارج شده و به هیچ صراطی مستقیم نیست. 

یکی از بهترین راه­ ها این است که یک جایگزین مناسب برای موسیقی پیدا کنید. یعنی در مواقعی که احساس نیاز به موسیقی می­ کنید، با برنامه ­های دیگر مانند مطالعه ­ی کتاب­ های مورد علاقه، یا گوش کردن به آهنگ­ هایی که از نظر شرع مجاز است، و یا حتی سرگرمی ­های سالمی که بتواند ذهن شما را مشغول کند،‌ از موسیقی حرام روی­ گردان شوید.

انشاء الله بتوانید با توکل بر خداوند و امید به رحمت او این عادت بد را کنار بگذارید و به جای انس با این نوع موسیقی­ ها، با تکیه بر نماز و یاد خداوند، آرامش حقیقی را تجربه کنید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به سؤالات جوانان (۷) علت حرمت موسیقی

 • sb

  تو سطرهای آخر این متن، یه اشتباهی تایپی هست که نباید باشه:
  نوشته شده:”از نظر شرع، جاز است”
  جاز نه، مجاز

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آبان ۷م, ۱۳۹۳ ۲۲:۰۳:

  از تذکرتون ممنونم
  اصلاح شد.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
 • بازدید امروز: 1241
 • بازدید دیروز: 5104
 • بازدید هفته: 40376
 • بازدید ماه: 145414
 • بازدید سال: 1665850
عکس های متنوع تصادفی