امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: بهتر نیست به جای آن که به خانم ­ها بگویند حجاب داشته باشید، به آقایان بگویند مراقب نگاه­ تان باشید؟! چرا باید یک خانم این همه خود را به زحمت بیندازد تا آقایان در آسایش باشند؟!

هم اندیشی دینی . حجاب جواب: رعایت حجاب، پیش از آن که برای جامعه و دیگران مفید باشد، برای شما مفید خواهد بود.

وقتی خانم­ ها حجاب خود را رعایت می­ کنند، در واقع گوهر عفت خود را حفظ می­کنند و به نامحرم پیام داده­ اند که این گوهر، گوهری است دست نیافتنی. در چنین صورتی نامحرم به طمع دست یافتن به این گوهر، خانم را مورد آزار رفتاری خود قرار نخواهد داد، و به نیز خود اجازه نمی ­دهد که حتی در ناحیه­ ی افکارش، خانم را فردی غیر محترم و بی­ ارزش بپندارد. شاهد مطلب این که وقتی در جامعه، خانم­ ها حجاب و متانت خود را حفظ کنند، تا حدّ بسیار مطلوبی از معرض رفتارهای غیر اخلاقی به دور می­ باشند؛ اما در جوامعی که خانم­ ها چنین نکته­ ی مهمی را مراعات نمی­ کنند، به همان نسبت مورد آزار و اذیت جنس مخالف قرار می­ گیرند و احترام و ارزششان کاسته می­ گردد..

همچنین حجاب باعث می­ شود تا خانمها بتوانند در جامعه حضوری فعال و محترمانه داشته باشند و نیز موجب می­ شود تا بتوانند توانمندی­ های خود را به نمایش بگذارند. اگر خانم­ ها حجاب اسلامی را رعایت نکنند، فضای جامعه برای آن­ ها تا حدّ بسیار زیادی نا امن شده و فرصت حضور مؤثر و سازنده در صحنه­ های اجتماعی از آن­ ها گرفته می­ شود.

خواهرم! مطلب دیگر این است که اگر خانم­ ها در ناحیه­ ی پوشش محدودتر از آقایان هستند، در مقابل آقایان هم در ناحیه­ ی نگاه از خانم ­ها محدودتر هستند. بنابراین به همان اندازه که شما در سختی می ­افتید، آقایان متدین هم در سختی و مشکل قرار دارند. از سوی دیگر نکته ­ای که باید توجه داشته باشید این است که زن از لحاظ جسمی لطافت و زیبایی و جذابیت خاصی برای مرد دارد؛ به همین دلیل بیشتر مورد توجه و نگاه دیگران است. در حالی که مرد این­ گونه نیست. از همین رو باید مراقب باشد این زیبایی و لطافت، وسیله­ ی جذب نامحرمان و هوس­ بازی افراد هوس­ باز قرار نگیرد. حجاب برای زن وسیله­ ای برای حفظ او از تیرهای زهرآلود نگاه ­های هوس­ بازان و جلوگیری از سوء استفاده دیگران است.

امید که در همه­ی مراحل زندگی پیروز و سربلند باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 1307
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 40442
  • بازدید ماه: 145480
  • بازدید سال: 1665916
عکس های متنوع تصادفی