بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: وقتی در منزل نماز می ­خوانم حضور قلب خوبی دارم اما هر کاری می­ کنم نمی ­توانم در نماز جماعت مسجد حضور قلب داشته باشم، به نظر شما اگر نمازهای خود را در خانه بخوانم بهتر نیست؟   

جواب: تا جایی که شده سعی کنید خود را از توفیق نماز جماعت محروم نکنید. در روایات پاداش­ های بسیار زیادی برای حرکت به سوی مسجد و نیز شرکت در نماز جماعت ذکر شده است که چنین فضیلت ­هایی را در مورد نماز فرادا نمی ­توان یافت. امام صادق (علیه­ السلام) می­ فرماید: «کسی که به سوی مسجدی حرکت کند، قدمهایش را بر هیچ چیزی نمی­ گذارد، مگر این­که تا زمین ­های هفت ­گانه از طرف او تسبیح می­ گویند؛ مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ الْمَسْجِدِ لَمْ یَضَعْ رِجْلَیْهِ عَلَى رَطْبٍ وَ لَا یَابِسٍ إِلَّا یُسَبِّحُ لَهُ إِلَى الْأَرَضِینَ السَّابِعَةِ.»[۱] پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه­ و آله) هم می ­فرماید: «همانا کسی که به سوی مسجدی حرکت کند تا در آن­جا نماز جماعت بخواند، در مقابل هر قدمی، هفتاد هزار حسنه برای او نوشته می­ شود، و به همان مقدار هم بر درجات وی افزوده می ­گردد. اگر در این حالت از دنیا برود، خداوند متعال هفتاد هزار فرشته را می­ گمارد که او را تا قبر مشایعت کنند. آن فرشته­ ها به او بشارت و شادباش می­ گویند، انیس تنهایی او می ­شوند، و تا روز قیامت برای او استغفار می ­کند؛ اَلَا وَ مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ مَسْجِدٍ یَطْلُبُ فِیهِ الْجَمَاعَةَ کَانَ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ سَبْعُونَ أَلْفَ حَسَنَةٍ وَ یُرْفَعُ لَهُ مِنَ الدَّرَجَاتِ مِثْلُ ذَلِکَ فَإِنْ مَاتَ وَ هُوَ عَلَى ذَلِکَ وَکَّلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ سَبْعِینَ أَلْفَ مَلَکٍ یَعُودُونَهُ فِی قَبْرِهِ وَ یُبَشِّرُونَهُ وَ یُؤْنِسُونَهُ فِی وَحْدَتِهِ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لَهُ حَتَّى یُبْعَث‏.»[۲]

اگر در خانه حضور قلب بیشتری دارید می­ توانید با خواندن نمازهای مستجبی، از این حالت خود بهترین بهره­ ها را ببرید، اما تا جایی که شده نمازهای یومیه­ ی خود را در مسجد و به جماعت بخوانید.  اگر تعداد مأمومین در نماز جماعت به بیش از ده نفر برسد پاداش آنچنان چشمگیر است که فقط خدای متعال حدّ و اندازه ی پاداش آن را می داند. پیامبر اکرم (صلی­ الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «کسی که نمازهای پنج­ گانه ­ی خود را به جماعت بخواند، به او گمان خیر ببرید؛ مَنْ صَلَّى الْخَمْسَ فِی جَمَاعَةٍ فَظُنُّوا بِهِ‏ خَیْراً»[۳]

برخی از مردم در خلوت و تنهایی دین­ داری خوبی دارند اما وقتی در جامعه یا در فضای معاشرت با دیگران قرار می­ گیرند، به سادگی رنگ می­ بازند، یا این­که در غفلت از یاد خداوند قرار می­ گیرند. نماز جماعت در مسجد، دین داری در متن جامعه و در میان مردم است. کسی که در مسجد و در کنار مردم نماز می ­خواند و به تدریج می­ تواند در حضور مردم و در قالب نماز، با خدای یکتا خلوت کند، به تحقیق بیش از کسی که در فقط در خلوت نماز می­ خوانده و در نماز جماعت حضور پیدا نمی­ کرده می ­تواند در جامعه دین داری و تدین داشته باشد.  


[۱]  . من لایحضره الفقیه، جلد۱، صفحه ­ی۲۳۳

[۲] . من لایحضره الفقیه، جلد۴، صفحه­ ی۱۷٫  

[۳] . کافی، جلد۳، صفحه­ ی۳۷۱٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به سؤالات جوانان (۲۶) نماز جماعت و زندگی اجتماعی

 • ناشناس

  آیا اگه توبه کنم خدا به خاطر استمناع میبخشم؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۱۲م, ۱۳۹۲ ۰۹:۳۵:

  سلام بر شما / خداوند متعال در قرآن کریم وعده داده که همه ی گناهان را خواهد بخشید. البته سعی کنید در کنار توبه به عوامل محرکی که موجب افتادن در این گناه می شود توجه کامل داشته باشید. معاشرت با رفقای بد، نگاه به نامحرم، کنترل نکردن افکار، بی کاری و بی حوصلگی، اضطراب و نگرانی، خلوت در تنهایی، از جمله عوامی هستند که موجب افتادن یک جوان در دادم چنین گناهی به شمار می روند.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی