بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا دخترها باید حجاب داشته باشند؟ چرا این اندازه که به دخترهای گیر میدن به پسرها گیر نمیدن و به اونا نمیگن حجاب داشته باشین؟ 

هم اندیشی دینی . حجاب جواب: اگر کمی دقت داشته باشیم متوجه می ­شویم که حجاب برای آقایان هم وجود دارد. یعنی مردها هم حق ندارند هر نوع لباسی بپوشند و با هر پوششی نزد نامحرم حاضر شوند؛ اما در عین حال می ­پذیریم که حجاب خانم­ ها بیشتر از آقایان است.

اما علت حجاب و پوشش بیشتر در خانم­ ها چیست؟ حجاب برای خانم ­ها علت­ های زیادی دارد که از باب اختصار به برخی از آن­ ها اشاره می­کنم:

* از لحاظ ژنتیکی در زنان ژن (xx) وجود دارد، و در مردان ژن (xy). ژن (x) جنبه­ی عاطفیِ زن را قوی می کند و به بدن او ساختار زنانه می­بخشد و ژن(y)  هم به بدن ساختار مردانه می­ دهد. یکی از ویژگی ­هایی که در ساختار مردانه­ ی مرد وجود دارد این است که تحمل پذیری او را در مواجهه با مسائل جنسی، پایین­ تر می ­آورد و موجب می­ شود تا زودتر از خانم­ ها تحریک شود. روی همین اساس است که خداوند متعال، حجاب را برای خانم­ ها واجب کرده است تا در معرض نگاه­ های دزدانه­ ی جنس مخالف قرار نگیرند. حجاب موجب می­ شود تا خانم­ ها با آرامش زندگی کنند و به راحتی مشغول فعالیت ­های فردی و اجتماعی خود باشند.

* با توجه به نکته بیان شده زن از لحاظ جسمی لطافت و زیبایی و جذابیت بیشتری دارد؛ به همین دلیل بیشتر مورد توجه و نگاه دیگران است. در حالی که مرد این­گونه نیست. از همین رو باید مراقب باشد این زیبایی و لطافت او وسیله جذب نامحرمان و هوس­ بازی افراد هوس­ باز قرار نگیرد. حجاب برای زن وسیله ای برای حفظ او از تیرهای زهرآلود نگاه ­های هوس ­بازان و جلوگیری از سوء استفاده دیگران است.

* حجاب این فرصت را به خانم­ ها می­ دهد تا بتوانند توانمندی­ های خود را به نمایش بگذارند. اگر حجاب نباشد خانم­ ها جسم خود را به عنوان توانمندی مطرح می­ کنند، و همه­ی ارزش­ های خود را در فیزیک جسمی خود می­ بینند. در این جامعه خانم­ هایی که تنها کمالشان قیافه­ ای زیباست احساس افتخار می­کنند و در مقابل خانمی که از جهت علمی توان وافری دارد، اما از جهت ظاهری در سطح متوسطی است احساس نقص و کمبود می­کند.  

* اگر حجاب نباشد کانون بسیاری از خانواده ­ها از هم پاشیده می ­شود. وقتی دختر و پسری با یکدیگر پیمان زناشویی می ­بندند، باید همه ­ی محبت جنسی خود را فقط برای یکدیگر قرار ­دهند و مراقب دزدهای محبت باشند. وقتی مرد صد درصد از محبت مردانگی خود را برای همسرش گذاشت و وقتی زن هم متقابلا همه ­ی محبت زنانگی خود را برای همسرش گذاشت، کانون خانواده­ ی آن­ها کانونی گرم و صمیمی خواهد بود، اما اگر از شدّت این محبت کاسته شد، به همان نسبت اختلاف و ناسازگاری در میان آن ­ها شکل خواهد گرفت. یکی از مهمترین عواملی که موجب کاهش این محبت است، دزدهای محبت جنسی می­ باشند. وقتی خانم­ها با هر پوششی وارد کوچه و بازار شوند، ممکن است چشم مردها به آن­ها بیفتد و به دنبال خود مقداری از محبت مردانه­ ی مرد، صرف آن خانم غریبه شود. حال وقتی این مرد نزد همسرش بر می­ گردد او را در حالی ملاقات می ­کند که مقداری از محبت مردانگی خود را در نگاه هوس ­آلود به زن های دیگر از دست داده است. چنین اتفاقی در مورد همسر همین آقا هم ممکن است رخ دهد. یعنی اگر این خانم شوهردار بخواهد بدون توجه به حجاب اسلامی، از خانه بیرون رود؛ نگاه­ های تحقیرآمیز و غریزی دیگران را متوجه خود خواهد دید. چنین خانمی ممکن است در جواب این توجه نامحرم و ابراز لطف آن ­ها مقداری از محبت زنانگی خود را صرف آن­ ها کند. در این صورت او هم در حق همسرش کوتاهی کرده و نمی­ تواند آن­گونه که باید به او ابراز لطف کند.

حال اگر خانم ­ها با حجاب اسلامی از خانه بیرون روند و مقابل نامحرم حریم خود را حفظ کنند، کمتر شاهد بروز چنین اختلاف­ هایی در کانون خانواده ­ها خواهیم بود.

توجه: برای مطالعه ­ی بیشتر پیرامون تلازم بی ­حجابی با مشکلات خانوادگی، می ­توانید به کتاب «در غرب چه می­گذرد» نوشته ­ی آقای منوچهر دبیرسیاقی مراجعه فرمایید.  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

5 پاسخ به سؤالات جوانان (۲۴) چرایی حجاب

 • یا مهدی

  سلام حاج اقا ….خسته نباشید…..
  ببخشی به ما سفارش شده از نشان دادن زینت هامون بپرهیزیم ایا کسی که حجاب داره و گیره ی کوچیک قشنگی رویروسری ش میزنه باز هم از زینت ها محسوب میشه یا نه ……

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۵م, ۱۳۹۴ ۱۸:۲۰:

  سلام بر شما
  معیار صدق زینت، عرفی است.
  یعنی اگر عرف متشرعین بگویند: “زینت کرده ای،” باید این کار را ترک کنید.
  اما اگر بگویند، زینت محسوب نمی شود، اشکالی ندارد.

  [پاسخ]

 • یا مهدی

  ببخشید میشه خیلی ساه تر بیان کنید…الان استفاده کنم یا نه ….ممنون

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۷م, ۱۳۹۴ ۰۸:۱۰:

  بنده نمی تونم بگم که این کار زینت محسوب میشه یا نه.
  به همین دلیل است که گفتم به عرف متشرعین مراجعه کنید.
  یعنی از کسانی که در دینداری خود دقت دارند، سؤال کنید که این کار زینت است یا خیر؟
  البته از نظر اخلاقی توصیۀ بنده ایت است که وقتی شک دارید چیزی زینت است یا نه، سعی کنید از آن را کنار بگذرید و چنین کاری به تقوا نزدیکتر است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • یا مهدی

  ممنونم……سلامت باشید …

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی