بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: من کمی مغرور هستم و اصلا نمی دانم چه­ کار کنم. اطرافیان به خاطر همین رفتاری که دارم رابطه ­شان را با من کم کردند.

جواب: امام صادق (علیه ­السلام) می­ فرمایند: در آسمان دو فرشته هستند که موکل بندگان می ­باشند. کسی که به خاطر خداوند تواضع داشته باشد، مقام او را بالا خواهند برد و کسی که اهل تکبّر و خود بزرگ بینی باشد، او را به زمین خواهند زد.

تلاش کنید در زندگی خود اهل تواضع بوده و با دیگران با همین خصلت برخورد کنید . برای این منظور ریشه­ های غرور را در وجود خود بیابید و آن را از بین ببرید. به عنوان مثال دو نمونه از ریشه­ های غرور و راه درمان آن خدمتتان عرض می­ شود.

۱)  اعمال خود را خیلی بزرگ نبینید و دیگران را هم به خاطر یکی دو گناه به کلی طرد نکنید. از کجا می­ دانید! شاید همان افرادی که اهل گناه و معصیت هستند، به خاطر کارهای خوب دیگرشان نزد خداوند از شما عزیزتر باشند. همچنین از کجا معلوم که آن ها در آینده توبه نکنند و از شما جلوتر نزنند؟! بنابراین اگر دیدید کسی اهل گناه است از گناهش متنفر باشید؛ اما از شخصیتش نه! یعنی در عین حالی که کار زشتش را نمی­ پسندید، به شخصیتش احترام بگذارید و هرگز با او به گونه ­ای رفتار نکنید که شخصیتش زیر سؤال برود.   

۲)  در عین حالی که باید اعتماد به نفس داشته و حرف های خود را به راحتی بزنید، هرگز گمان نکنید که تمام حرف هایتان درست است و اشتباهی در گفتارتان وجود ندارد. بنابراین به دیگران اجازه دهید تا به شما انتقاد کنند و هنگام شنیدن انتقاد، به جای آنکه دنبال جواب بگردید، سعی کنید تحمل خود را در مقابل انتقاد بالا برده و به راحتی به این گونه حرف ها گوش فرا دهید. همچنین برای مقابله با هوای نفس به شخص منتقد با دید احترام نگاه کنید و هرگز به خود اجازه ندهید که در مورد او افکار منفی داشه باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی