بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: من یک خواهر دارم که پرخاشگر است و خیلی تند صحبت می کند و شاید بعضی از وقت ها به من که خواهرش هستم و سه سال از او بزرگتر هستم بر می گردد. هر قدر هم با او خوب صحبت می کنیم فایده ای ندارد او از هر لحاظ خوب است و حجاب خوبی هم دارد، درسش هم خوب است ولی اخلاق خوبی ندارد. خواهشمند است من را راهنمایی کنید . راستی خواهرم اول دبیرستان است. 

جواب:

خواهرم! بنده اطلاع ندارم که خواهر شما در چه شرایط روحی و روانی است. لذا نمی توانم راه کار مشاوره ای مشخصی رو ارائه بدم. البته مطالبی رو خدمت شما عرض می کنم که یقینا در ارتباط شما با خواهرتان تأثیر گذار است.

قبل از آن که سعی کنید اخلاق خواهرتان را تغییر دهید، تلاش کنید تا نگرش خود را نسبت به او عوض کنید. او هم یک انسان است که از گوشت و خون شماست، منتهی بنا به دلایلی مشکلات و درگیری هایی در درون خود دارد که نمی تواند آن ها را حل کند.

او دشمن شما و بدخواه شما نیست، بلکه گرفتار افکار و مشکلات درونی خود است و رفتارهایی که از او می بینید، نتیجۀ کینه و دشمنی او با شما نیست. او هم دوست دارد که محبوب دیگران باشد و به دیگران احترام بگذارد، اما فعلا گرفتار مشکلات خود است.

نکتۀ دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بیشتر خانواده های چنین مشکلاتی را درون خود دارند. و معمولا با یکی از بچه ها درگیر هستند.

سعی کنید با تغییر نگرش نسبت به او، که خواهر عزیز شماست، قلبا دوستش داشته باشید و خیرخواه او باشید.

قبول داشته باشید که در حال حاضر بیش از آن که رفتار نادرست خواهر شما را اذیت کند، حساسیت هایی  که نسبت به او دارید شما را اذیت می کند. شما فکر خود را درگیر او کرده اید و به جای فکر کردن به خوبی های او، ویترین ذهنی خود را انباشته از بدی ها او کرده اید. البته سوء ظن ها و قضاوت های نادرستی هم که نسبت به او دارید در ویترین ذهنی شماست. با این حساب طبیعی است که خاطر خوشی از او داشته باشید و در آرزوی روزی باشید که او را نبینید!

سعی کنید با خواهرتان ارتباط بگیرید و در این ارتباط، رفتاری متاوت ارائه دهید. مثلا اگر تا قبل از این با او مراء و مجادله می کردید، به حرف های او با دقت گوش دهید و نکته های خوب آن را پر رنگ کرده و به او بازگو نمایید. همچنین سعی کنید تا جایی که ممکن است ـ با کنار گذاردن سلیقۀ شخصی خود ـ خواسته های او را جامۀ عمل بپوشید و به سلایق وی احترام بگذارید.

با شناختی که از روحیات او دارید، سعی کنید تشنج زدایی کنید و ـ تا حد امکان ـ رفتارهایی که باعث تحریک او می شود انجام ندهید. 

خواهرم! اگر بتوانید با خواهرتان کنار بیایید و با او رفتاری کریمانه داشته باشید. اگر بتوانید زندگی خانوادگی را به کام خواهرتان شیرین کنید و لبخد رضایت را به لبهای او بناشنید، ارزشمندترین کارها را انجام داده اید و بقینا با تجربه های که کسب کرده اید در زندگی با همسر آیندۀ خود و خانوادۀ او هم موفق خواهید بود. اما اگر نتوانید یا نخواهید که چنین کاری را انجام دهید، مطئمن باشید که افرادی مثل خواهر شما زیاد هستند و خصوصا در زندگی مشترک خود هم با امثال خواهرتان مواجه خواهید شد و با آن ها هم مشکل خواهید داشت.

ان شاء الله که با تلاش و کوشش و نیز با توکل به خدای متعال زندگی شاد و خرمی داشته باشید.   

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

16 پاسخ به سؤالات جوانان (۱۶) با خواهر بد اخلاقم چگونه رفتار کنم؟‌

 • امروز

  بسیار سپاسگذارم ان شاءالله که موثر واقع بشه چرا که سوال گویی سوال خود من است با تمام شرایطش

  [پاسخ]

 • هانیه

  خوش به حالت خواهر ت

  [پاسخ]

 • امیر

  یه سوال دارم ازتون من یه پسرم با خواهرم وقتی بچه بود بد رفتار میکردم حالا که بزرگ شدم پشیمونم حالا اون بزرگ شده و ازون رفتار سر من در میاره راهنماییم کنید ممنون ده سالشه من پونزده
  ممنوون

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۶م, ۱۳۹۳ ۱۶:۲۴:

  سلام امیر آقا
  شما سعی کنید با خواهرتان رفیق باشید و به وی وحبت کنید. همچنین به هیچ وجه با او و با کس دیگری جر و بحث و یکی به دو نکنید. این کار موجب بروز دشمنی میان شما خواهد بود. در همه کارهای خواهر هم دخالت نکنید.
  این رفتارها موجب می شود که به تدریج مشکلتون حل بشه.

  [پاسخ]

 • شهناز

  خوشبحال خواهرت چه خواهر بزرگی داره

  [پاسخ]

 • غزاله

  من اصلا با برادرم ۵ سال کوچکتر از خودم کنار نمی آیم و هر چی به اون میگم به حرفم گوش نمیدهد او اول ابتدایی است

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۸م, ۱۳۹۳ ۲۳:۰۰:

  سلام.
  غزاله خانم! به هر حال، برادر شما کودک است و طبیعی است که رفتارهای کودکانه داشته باشد. رفتارهایی که به نظر شما غیر منطقی است، اما به نظر او هیچ اشکالی ندارد.
  با توجه به این مطلب، طبیعی است است که اشتباهات زیادی هم در رفتارش داشته باشد.
  سعی کنید زیاد به برادر امر و نهی کنید و کاری به کارهای او نداشته باشید.
  به جای آن که خودتان به صورت مستقیم به او تذکر بدهید، (بدون این که برادر بفهمد)، مشکل را با پدر و مادر مطرح کنید، تا آن ها به برادر تذکر بدهند.
  اگر شما عجله کنید و قبل از پدر و مادر به او تذکر بدهید، او فکر می کند که شما نیت خوبی ندارید و می خواهید با او جر و بحث کنید.
  به همین دلیل به جای ایراد گرفتن از رفتارهایش، سعی کنید با او دوست باشید و تا جایی که می توانید، هم بازی خوبی برای او باشید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • الناز

  سلام.من ی خواهر دارم ک ازدواج ناموفق داشته و از شوهرش جدا شده.چطور میتونم براش خواهری کنم و مشاور خوبی براش باشم؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۰م, ۱۳۹۴ ۰۶:۱۴:

  سلام بر شما / مشکل خواهرتون چیه، که قصد دارید مشاورش باشید؟

  [پاسخ]

 • نازنین کوثر

  باسلام
  من یه خواهر دارم که ۲۰ ماه ازم کوچیکتره ،من خیلی دلم میخواد که حجابش رو رعایت کنه و تو نمازش کاهلی نکنه،هرچی هم منو مادرم و مادربزرگم میگیم که حجابت رو رعایت کن و نمازتو سرموقع بخون درجوابش میشنویم که به خودم مربوطه منو تو قبر شماها که نمیذارن شماها بااین رفتارتون منو ازنماز وحجاب سردترم میکنید
  حاج آقا..خواهرم دوستان بی حجاب دور وبرش زیادن حتی تو دانشگاه و خوابگاهشون همه دوستاش با وضع بدی دراجتماع حاضر میشن و تاآخرشب باهم گپ میزنن و نیم ساعت مونده به وقت شرعی نمازمیخونن ،حتی گاهی وقتها خودم شاهد بودم که اونقدر بادوستاش گرم صحبت شده که ساعتهابعد ازوقت قضا شدن نمازش ،اونو میخونه
  الانم که این شبکه های اجتماعی مثه لاین و تلگرام و وایبر وغیره که اومده ..دیگه بیشتر وقتشو بااونا سر میکنه و خیلی دیر نمازشومیخونه،انگار که یه امریه که زودترمیخواد باخوندن نماز ازش خلاص بشه و براش هم مهم نیس کی و چه جوری بخونه
  بابام هم اونقدر نصیحتش کرده خسته شده..یعنی هممون از دستش خسته شدیم..به چه زبونی باهاش حرف بزنم که به حجاب و نماز مقید بشه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۲۱م, ۱۳۹۴ ۰۸:۴۱:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

 • سورنا

  من یه پسرم با خواهرم هم دو سال اختلاف سنی دارم ولی اون داره دیوونم میکنه هر چی بهش میگم اون کارو نکن یا بی محلی میکنه یا بر عکس همون کاری رو که گفتم انجام میده اصلا باهاش کنار نمیام خیلی لج بازه منم کوچیک ترین لجبازی باهاش نمیکنم فقط مگه گاهی وقتا تلافی یه کاری رو سرش درارم…

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی