بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: من با پدر و مادرم در مورد چادر مشکل داریم اعصاب من همیشه در مورد این امر خورد می شود. من دوست دارم مانتویی باشم، ولی پدر و مادرم دوست ندارند که من مانتویی باشم. من چکار کنم؟

جواب: خواهرم! قبول داریم که حجاب تنها با چادر نیست، و یک خانم مانتویی هم می­ تواند حجاب خوبی داشته باشد؛ اما در این میان نکاتی است که خوب است مورد بررسی قرار گیرند.

۱٫ فلسفه ­ی حجاب پوشیده ماندن زن از دید نامحرم است. حال خود قضاوت بفرمایید: یک خانم با چادر بهتر می­ تواند پوشیده بماند، یا با مانتو؟

۲٫ ویژگی منفی مانتو این است که مدام در معرض تغییر و تبدّل است. همین مانتویی که شما الان می ­بینید، اوایل تا روی پا بود و رنگ سر و سنگینی هم داشت؛ اما به تدریج کوتاه­ تر و تنگ­ تر شد تا جایی که تشخیص آن از یک پیراهن هم مشکل شده است! رنگ آن هم که رنگ سر و سنگین و متینی بود که به تدریج تغییر کرد و الآن به گونه­ ای شده که بیش از آن که خانم را از معرض دید نامحرم نگاه دارد، بیشتر موجب جلب توجه نامحرم شده است! ویژگی خوب چادر این است که چادر از همان اوّل چادر بوده و الآن هم به همان صورت باقی مانده است. غرض از بیان این مطلب آن است که وقتی دختر خانمی چادری است خیالش راحت است که با تغییر مدها چادرش تغییری نمی­ کند و می­ تواند حجاب کافی را داشته باشد، اما وقتی دختر خانمی چادر را کنار گذاشت و به مانتو گرایش پیدا کرد، دیگر چنین امنیتی ندارد. شاهد این مطلب هم رویه ­ی غالب مانتویی ­های جامعه است.

۳٫ ویژگی بد چادر این است که مقداری دست و پا گیر است و دختر خانم در درون آن همانند یک دختر مانتویی راحت نیست، اما توجه داشته باشیم که وقتی انسان برای خود هدف مقدس و مهمّی دارد، حاضر است مشقّت خاص آن را هم به جان خریدار شود. اصولا هر کس به جایی رسیده، حتما از گردنه­ هایی عبور کرده و سختی­ هایی را پشت سر گذاشته است.

انشاء الله که شما هم بتوانید با تکیه بر الطاف الهی و با انتخاب بهترین­ ها، زندگی خوب و سرتاسر سعادتی داشته باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی