بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: اگر دختر و پسری قصد ازدواج داشته باشند، آیا می توانند با یکدیگر رابطه­ ی دوستی برقرار کنند؟ در ضمن خانواده هم از این رابطه باخبر هستند.  

جواب: جوان بزرگوار! ما قبل از هر چیز بنده­ ی خدای متعال  هستیم و باید از دستورات او پیروی نماییم. خدایی که خالق ماست راه محرمیت را هم مشخص کرده است. محرمیت در چنین مواردی تنها با خواندن عقد محقق می­ شود. سخن شما که می­ گویید: «پدر و مادرم از موضع مطلع هستند»، دقیقا همانند این است که کسی بگوید: «من نماز نمی ­خوانم! پدر و مادرم هم راضی هستند»! پر واضح است که نماز حق خداوند است؛ نه حق والدین! رعایت حجاب و عفت هم همانند نماز، حق خدای یکتاست نه حق والدین! لذا همان ­گونه که رضایت والدین در ترک نماز نمی ­تواند عذر موجهی برای بی ­نمازی باشد، رضایت آن­ ها در مورد رابطه برقرار کردن با نامحرم هم نمی­ تواند گناه این کار را شستشو دهد. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به سؤالات جوانان (۱۲) رضایت والدین در دوستی با نامحرم

 • فاطمه

  سلام من ۲۳سالمه وشاغلم دوماه که بایکی دوست شدم که شاغله. همو خیلی دوست داریم ولی هر چقدر میگم بیا خواستگاریم میگه وضیت مالیم خوب نیست. یه ذره خونوادم فهمیدن ولی به دل نمیگیرن . خواهشمندم راهنماییم کنید وممنون میشم الان جوابمو بدید که چه کار کنم موندم تودوراهی

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آذر ۲۵م, ۱۳۹۳ ۱۳:۴۵:

  سلام بر شما
  خواهرم! درسته که ارتباط شما به خاطر ازدواج هستش، اما به هر حال دوستی با نامحرم حرام است که مورد رضایت خداوند نیست. هر چند که والدین شما نسبت به این کار راضی باشند یا اینکه عکس العملی نشون ندهند.
  از خوندن این مطلاب ناراحت نشید. اگر خداوند کاری ور حرام کرده دلیلش اینه که در این کار برکتی برای انسان نیست و قطعا موجب ضرر و زیان برای شما میشه.
  اگر ایشون واقعا خواستگار شماست و واقعا شما رو دوست داره، می تونه به خواستگاری شما بیاد. کسی هم که به خواستگاری دختری میره، لازم نیست در همون روز اول زندگی توانایی ادارۀ یک زندگی رو داشته باشه.
  بنده به کرات مشاهده کرده که دختر خانمی به امید پسری می نشینه. خواستگارهای خوبش رو رد می کنه و حتی به خاطر اون پسر به گناه می افته. اما بعد از مدتی طولانی که دختر، به آقا پسر وابسته شده و موقعیت های خوب خودش رو هم فدای اون پسر کرده، یک مرتبه همه چیز به هم می خوره و پسر با گفتن کلماتی چون: به درد هم نمی خوریم. خونوادم راضی نیستن. شرایطش رو دارم و … دختر رو به خال خودش می گذاره و میره.
  بکی دیگر از دلیل هایی که می گم طرح دوستی و رفاقت نریزید، اسیب های عاطفی فراوانی است که در این راه وجود داره.
  سعی کنید برای ازدواج عاقلانه رفتار کنید، خود را فدای کسی نکنید . و گرفتار احساسات و ترحم نشید. ایشان نهایتا گزینه ای هستند که می تونید روی او فکر کنید اما قطعا تنها کزینه نیسست. بنابراین دل خود را از وابسنگی به ایشون خالی کنید و این ارتباط دوستی رو قطع کنید. اگه ایشون واقعا خواستار شما باشه، شما رو از دست نمی ده و اگر هم نباشه که بهتره همین الان متوجه بشید و خودتون رو اذیت نکنید.
  پسرها راحت قول ازدواج می دن. اما خیلی راحت هم ممکنه پشت به همه چیز کنن و همه چی رو خراب کنن . در این مبان، متضرر اصلی، اقا پسر نیست. بلکه شما هستید.
  موفق باشبد.
  اگر به خواستگاری

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی