امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: دختری هستم اصلا رابطه­ ام با پدر و مادرم خوب نیست. به نظر شما چه کار کنم؟ حتی سر موضوع کوچکی با هم دعوا می کنیم. چه کار کنم که بتوانم از زحمات پدر و مادرم قدردانی کنم؟

جواب: خدمت به پدر و مادر از بهترین خصلت های یک انسان است. وقتی شما به والدین خود خدمت می­ کنید، نه تنها عمرتان طولانی می­ گردد و روزی­تان زیاد می­شود، بلکه زمینه­ ی بخشش گناهان گذشته­ ی شما را هم فراهم می­ آورد.

برای این که بتوانید به پدر و مادر خود احترام بگذارید باید به این دو اصل توجه کنید: اصل «محبت» و اصل «تکریم».

برای موفقیت در «اصل محبت»، مراقب افکار خود باشید و خاطرات منفی را در ذهن خود پرورش ندهید. پدر و مادر شما را به دنیا آورده­ و برای شما زحمت ­های بسیار زیادی کشیده­ اند. دوران طاقت فرسای باردای و سختی ­های وضع حمل، برای مادر و نیز کار بیرون از خانه­ ی پدر، کافی است که یک عمر مدیون محبت و فداکاری آن­ ها باشید. با همین دید به چهره­ ی آن ­ها نگاه کنید و بدانید که این نگاه برای شما عبادت است و موجب تقویت بیشتر مهر و محبت شما به آن­ ها خواهد شد.

برای موفقیت در «اصل تکریم» خوب است به یاد داشته باشیم که پدر و مادر، حق بزرگی به گردن ما دارند و به همین خاطر باید احترام آن­ ها را رعایت کنیم. ما معمولا احترام غریبه­ ها را به خوبی حفظ می­ کنیم و سعی می­ کنیم در مواجهه با آن ­ها رعایت ادب را داشته باشیم و توقع خود را هم پایین بیاوریم. به عنوان مثال وقتی خانم مدیر به منزل شما بیاید رفتار شما کاملا تغییر خواهد کرد و مراقب هستید که رفتار اشتباهی از شما سر نزند؛ اما چرا در برابر پدر و مادر این گونه نیستیم؟! می­دانید اگر در برابر پدر و مادر این­ گونه بودید به خاطر این کار از بندگان خوب خداوند به شمار می ­رفتید و غرق در دریای رحمت او می­ شدید؟ برای این که بتوانید به والدین خود با دید احترام و تکریم بنگرید، برای مدتی در تصور خود آن­ ها را فرض کنید و با این تصویر به آن­ ها بنگرید. چه می­ بینید؟ قطعا می ­بینید که انتظارتان از آن­ ها پایین­ تر آمده و به جای این که روحیه­ ی دستوری در شما حاکم باشد، روحیه­ ی تکریم والدین و طاعت پذیری از آن­ ها در شما تقویت شده است.

مردی مادر پیر و ناتوان خود را بر دوش گرفته و به طواف مشغول بود. در همین هنگام خدمت پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) رسید و عرض کرد: آیا با این کار، حق مادرم را ادا کرده­ ام؟ پیامبر فرمود:‌ «نه! حتی یک نفس او را هم جبران نکرده ­ای».

     با دو اصل «محبت» و «احترام» می­ توانید زمینه­ ی قدردانی از زحمات آن­ ها را در خود فراهم آورید. در واقع باید به گونه­ ای رفتار کنید که آن­ ها از صمیم قلب از شما راضی باشند و شما را دعا کنند.

۱) در محضرر پدر و مادر خود را کودکی بیش نبینید. اگر این­ گونه باشید، به راحتی می­ توانید مطیع آن ­ها باشید.

۲) ز مراء و بگو مگو با پدر و مادر جدا خودداری کنید. اصولا سعی کنید در رفتار با والدین، روی حرف آن ­ها حرفی نزنید و در مقابل آن­ ها موضع گیری منفی نداشته باشید. البته در مواردی که سکوت شما موجب بروز مفسده­ ای می ­شود، سعی کنید را رعایت نهایت احتیاط و ادب با آن ­ها صحبت کنید.

۳) ارزش خدمت به پدر و مادر از تهجد و نماز شب هم بالاتر است. بنابراین در خانه کمک خوبی برای پدر و مادر باشید. به عنوان مثال وقتی احساس می­ کنید کاری روی زمین مانده، فرصت را مغتنم شمرده و با انجام آن باری را از دوش مادر بردارید. وقتی پدر به منزل می­ آید با سلام گرم و خسته نباشید گویی از او استقبال کرده و با آوردن چای یا میوه خستگی را از تن او بیرون کنید. سعی کنید در همه ­ی شئون زندگی خود اهل قناعت بوده و قبل از آن­ که خواسته ­ای را مطرح کنید تشکر و قدردانی خوبی از زحمت­ های گذشته­ ی آن­ ها داشته باشید.      

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به سؤالات جوانان (۱۱) محبت و تکریم والدین

 • ورمزیار

  سلام
  خیلی ممنون.خداخیرتون بده

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
 • بازدید امروز: 4891
 • بازدید دیروز: 5104
 • بازدید هفته: 44026
 • بازدید ماه: 149064
 • بازدید سال: 1669500
عکس های متنوع تصادفی