بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: دختری هستم اصلا رابطه­ ام با پدر و مادرم خوب نیست. به نظر شما چه کار کنم؟ حتی سر موضوع کوچکی با هم دعوا می کنیم. چه کار کنم که بتوانم از زحمات پدر و مادرم قدردانی کنم؟

جواب: خدمت به پدر و مادر از بهترین خصلت های یک انسان است. وقتی شما به والدین خود خدمت می­ کنید، نه تنها عمرتان طولانی می­ گردد و روزی­تان زیاد می­شود، بلکه زمینه­ ی بخشش گناهان گذشته­ ی شما را هم فراهم می­ آورد.

برای این که بتوانید به پدر و مادر خود احترام بگذارید باید به این دو اصل توجه کنید: اصل «محبت» و اصل «تکریم».

برای موفقیت در «اصل محبت»، مراقب افکار خود باشید و خاطرات منفی را در ذهن خود پرورش ندهید. پدر و مادر شما را به دنیا آورده­ و برای شما زحمت ­های بسیار زیادی کشیده­ اند. دوران طاقت فرسای باردای و سختی ­های وضع حمل، برای مادر و نیز کار بیرون از خانه­ ی پدر، کافی است که یک عمر مدیون محبت و فداکاری آن­ ها باشید. با همین دید به چهره­ ی آن ­ها نگاه کنید و بدانید که این نگاه برای شما عبادت است و موجب تقویت بیشتر مهر و محبت شما به آن­ ها خواهد شد.

برای موفقیت در «اصل تکریم» خوب است به یاد داشته باشیم که پدر و مادر، حق بزرگی به گردن ما دارند و به همین خاطر باید احترام آن­ ها را رعایت کنیم. ما معمولا احترام غریبه­ ها را به خوبی حفظ می­ کنیم و سعی می­ کنیم در مواجهه با آن ­ها رعایت ادب را داشته باشیم و توقع خود را هم پایین بیاوریم. به عنوان مثال وقتی خانم مدیر به منزل شما بیاید رفتار شما کاملا تغییر خواهد کرد و مراقب هستید که رفتار اشتباهی از شما سر نزند؛ اما چرا در برابر پدر و مادر این گونه نیستیم؟! می­دانید اگر در برابر پدر و مادر این­ گونه بودید به خاطر این کار از بندگان خوب خداوند به شمار می ­رفتید و غرق در دریای رحمت او می­ شدید؟ برای این که بتوانید به والدین خود با دید احترام و تکریم بنگرید، برای مدتی در تصور خود آن­ ها را فرض کنید و با این تصویر به آن­ ها بنگرید. چه می­ بینید؟ قطعا می ­بینید که انتظارتان از آن­ ها پایین­ تر آمده و به جای این که روحیه­ ی دستوری در شما حاکم باشد، روحیه­ ی تکریم والدین و طاعت پذیری از آن­ ها در شما تقویت شده است.

مردی مادر پیر و ناتوان خود را بر دوش گرفته و به طواف مشغول بود. در همین هنگام خدمت پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) رسید و عرض کرد: آیا با این کار، حق مادرم را ادا کرده­ ام؟ پیامبر فرمود:‌ «نه! حتی یک نفس او را هم جبران نکرده ­ای».

     با دو اصل «محبت» و «احترام» می­ توانید زمینه­ ی قدردانی از زحمات آن­ ها را در خود فراهم آورید. در واقع باید به گونه­ ای رفتار کنید که آن­ ها از صمیم قلب از شما راضی باشند و شما را دعا کنند.

۱) در محضرر پدر و مادر خود را کودکی بیش نبینید. اگر این­ گونه باشید، به راحتی می­ توانید مطیع آن ­ها باشید.

۲) ز مراء و بگو مگو با پدر و مادر جدا خودداری کنید. اصولا سعی کنید در رفتار با والدین، روی حرف آن ­ها حرفی نزنید و در مقابل آن­ ها موضع گیری منفی نداشته باشید. البته در مواردی که سکوت شما موجب بروز مفسده­ ای می ­شود، سعی کنید را رعایت نهایت احتیاط و ادب با آن ­ها صحبت کنید.

۳) ارزش خدمت به پدر و مادر از تهجد و نماز شب هم بالاتر است. بنابراین در خانه کمک خوبی برای پدر و مادر باشید. به عنوان مثال وقتی احساس می­ کنید کاری روی زمین مانده، فرصت را مغتنم شمرده و با انجام آن باری را از دوش مادر بردارید. وقتی پدر به منزل می­ آید با سلام گرم و خسته نباشید گویی از او استقبال کرده و با آوردن چای یا میوه خستگی را از تن او بیرون کنید. سعی کنید در همه ­ی شئون زندگی خود اهل قناعت بوده و قبل از آن­ که خواسته ­ای را مطرح کنید تشکر و قدردانی خوبی از زحمت­ های گذشته­ ی آن­ ها داشته باشید.      

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به سؤالات جوانان (۱۱) محبت و تکریم والدین

  • ورمزیار

    سلام
    خیلی ممنون.خداخیرتون بده

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی