امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: جوانی هستم که گناهان زیادی انجام داده­ ام. متاسفانه آبرویی هم پیش پدر و مادر و فامیل خود ندارم. نمی­ دانم چه کنم؟ از یک طرف دوست دارم برگردم و از طرف دیگر می ­بینم توبه برای امثال من فایده ­ای ندارد. می­ تونید مرا راهنمایی کنید؟  

جواب: جوان عزیز! به هر حال هر کسی ممکن است در زندگی خود گناهی انجام دهد و تبعات بد آن را در زندگی خود ببیند. آنچه مهم این است که اگر اشتباهی انجام دادیم از راه صحیح وارد شده و اشتباه خود را جبران کنیم.

جوان عزیز! مهمترین کاری که باید انجام دهید برقراری ارتباط خوب و معنوی با خدای متعال است. امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) در بیانی نورانی می­ فرمایند: «مَنْ أَصْلَحَ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاسِ؛ کسی که رابطه­ ی خود با خداوند را اصلاح کند، خداوند هم [متقابلا] رابطه­ ی او با مردم را اصلاح خواهد کرد».[۱]

از طرفی یکی از نام­ های خداوند متعال، نام مقدّس «جبّار» است. معنای این نام آن است که خداوند متعال جبران کننده­ ی ­­گذشته­ های ماست. اگر کار اشتباهی انجام داده­اید، بدانید که خداوند جبران کننده است و اگر از روی صداقت با خداوند عهد ببندید و از راه توبه وارد شوید او هم گذشته­ ی خراب ما را جبران کرده و کاری می­ کند که دیگران با نگاه تکریمی به شما نگاه کنند. کم نیستند انسان­ هایی که گذشته­ ی بسیار زشتی داشته و در فسق و فجور انگشت نما بوده ­اند، اما در عین حال بعد از گذشت زمانی از گذشته­ ی خود توبه کردند و در صراط مستقیم الهی قرار گرفته­ اند. این افراد ـ علی رغم گذشته ­ی بدی که مردم از آن­ها سراغ داشتند ـ به لطف الهی به جایی رسیدند که همین مردم حاضر بودند خاک زیر پای آن­ ها را به عنوان تبرک بردارند و همراه خود داشته باشند. «فضیل عیاض» راهزن معروفی بود که با راه­ زنی خود آرامش را از مردم گرفته بود. مسافران کاروان همواره از شنیدن نامش در هراس بودند، و نمی ­دانستند چگونه از دست او و دوستانش رهایی یابند. همین فضیل به لطف و عنایت الهی توبه کرد، و بعدها از عابدان روزگار شد! «خان قشقایی» شخصی بی­سواد و اهل ساز و آواز بود؛ اما بعدها از علمای متقی جهان تشیع شد و هم اکنون هم یکی از مدارس علمیه­ی حوزه­ی قم با نام ایشان است. مدرسه­ای که منشأ برکات فراوانی بوده و هست. همچنین «رسول ترک» که روزگاری شراب ­خواری و چاقو کشی می­ کرد و بعدها به برکت عنایت امام حسین (علیه ­السلام) راه بندگی خداوند را در پیش گرفت و از خوبان روزگار شد.   

بنابراین به هیچ وجه از رحمت الهی نا امید نشوید و تمام تلاش خود را به کار گیرید تا در وادی عبودیت خداوند متعال گام نهید.  

«نماز اوّل وقت»، «احترام و خدمت به والدین» و «کنترل نگاه و زبان»، از مهمترین رفتارهایی است که باید در شروع کار به آن اهتمام ورزید. در ضمن توسل به معصومین (علیهم­ السلام) راه­های شخت و دشوار را هموار و سهل الوصول می­ گرداند. سعی کنید از توسل غفلت نکنید و هر روزه به نوعی به ساحت مقدس معصومین (علیهم ­السلام) عرض ادب و ارادت نمایید.

 در پایان امیدوارم بتوانید از گذشته­ ی ناصحیح خود پلی بسازید برای آینده­ ای روشن و نورانی. گذشته­ها گذشته و آینده هم هنوز نیامده. بنابراین غصه­ی گذشته را نخورید و نگران آینده هم نباشید. سعی کنید در زمان حال زندگی کنید و وظیفه­ ی خود را به خوبی انجام دهید. اگر اکنون وظیفه­ ی بندگی خود را به نحود احسن انجام دادید، خداوند متعال گذشته­ ی شما را جبران کرده و آینده­ ی شما را خواهد ساخت. بنابراین شما به جای آن­ که بین افسردگی و اندوه گذشته و خوف از آینده سرگردان شوید، زمان حال را دریابید و گذشته و حال را به خداوند بسپارید. بر گذشته ی خود نادم باشید، اما هرگز مأیوس و افسرده خاطر نباشید.

امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: «ما فات مضی و ما سیأتیک فاین! … قم فاغتنم الفرصه بین العدمین؛ گذشته ها گذشته و آینده هم هنوز نیامده … برخیز و فرصتی را که میان این دو معدوم (گذشته و آینده) است، غنیمت شمر.»[۲]

کسانی که خداوند را به پروردگاری قبول می­کنند و با صبوری در برابر مشکلات روزگار و فشارهای گناه و معصیت پای عهد خود می­مانند، خدای متعال در پاداش به این افراد ملائکه­ی رحمت خود را بر قلب آن­ها نازل می­گرداند. این ملائکه خوف و حزن را از زندگی آن­ ها بر می­ دارند، لذا انسان­ هایی سراسر نشاط و امید می ­شوند. بعد ملائکه به دنبال اهدای این دو موهبت بزرگ، آن­ ها را به بهشت موعود الهی بشارت می ­دهند. بهشتی که یادش، سختی­ های دنیا را شیرین، و جلوه ­گری لذت­ ها زودگذر گناه را به خاموشی می­ کشاند.    

إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتی‏ کُنْتُمْ تُوعَدُونَ؛ بر آنان که گفتند: پروردگار ما اللَّه است و پایدارى ورزیدند، فرشتگان فرود مى ‏آیند که مترسید و غمگین مباشید، شما را به بهشتى که به شما وعده داده شده بشارت است.[۳]


[۱] . نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره ۸۹٫

[۲] . غرر الحکم، ۲۲۲٫

[۳] . سوره­ ی فصلت، آیه­ ی۳۰٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 1235
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 40370
  • بازدید ماه: 145408
  • بازدید سال: 1665844
عکس های متنوع تصادفی