بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: جوانی هستم که گناهان زیادی انجام داده­ ام. متاسفانه آبرویی هم پیش پدر و مادر و فامیل خود ندارم. نمی­ دانم چه کنم؟ از یک طرف دوست دارم برگردم و از طرف دیگر می ­بینم توبه برای امثال من فایده ­ای ندارد. می­ تونید مرا راهنمایی کنید؟  

جواب: جوان عزیز! به هر حال هر کسی ممکن است در زندگی خود گناهی انجام دهد و تبعات بد آن را در زندگی خود ببیند. آنچه مهم این است که اگر اشتباهی انجام دادیم از راه صحیح وارد شده و اشتباه خود را جبران کنیم.

جوان عزیز! مهمترین کاری که باید انجام دهید برقراری ارتباط خوب و معنوی با خدای متعال است. امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) در بیانی نورانی می­ فرمایند: «مَنْ أَصْلَحَ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاسِ؛ کسی که رابطه­ ی خود با خداوند را اصلاح کند، خداوند هم [متقابلا] رابطه­ ی او با مردم را اصلاح خواهد کرد».[۱]

از طرفی یکی از نام­ های خداوند متعال، نام مقدّس «جبّار» است. معنای این نام آن است که خداوند متعال جبران کننده­ ی ­­گذشته­ های ماست. اگر کار اشتباهی انجام داده­اید، بدانید که خداوند جبران کننده است و اگر از روی صداقت با خداوند عهد ببندید و از راه توبه وارد شوید او هم گذشته­ ی خراب ما را جبران کرده و کاری می­ کند که دیگران با نگاه تکریمی به شما نگاه کنند. کم نیستند انسان­ هایی که گذشته­ ی بسیار زشتی داشته و در فسق و فجور انگشت نما بوده ­اند، اما در عین حال بعد از گذشت زمانی از گذشته­ ی خود توبه کردند و در صراط مستقیم الهی قرار گرفته­ اند. این افراد ـ علی رغم گذشته ­ی بدی که مردم از آن­ها سراغ داشتند ـ به لطف الهی به جایی رسیدند که همین مردم حاضر بودند خاک زیر پای آن­ ها را به عنوان تبرک بردارند و همراه خود داشته باشند. «فضیل عیاض» راهزن معروفی بود که با راه­ زنی خود آرامش را از مردم گرفته بود. مسافران کاروان همواره از شنیدن نامش در هراس بودند، و نمی ­دانستند چگونه از دست او و دوستانش رهایی یابند. همین فضیل به لطف و عنایت الهی توبه کرد، و بعدها از عابدان روزگار شد! «خان قشقایی» شخصی بی­سواد و اهل ساز و آواز بود؛ اما بعدها از علمای متقی جهان تشیع شد و هم اکنون هم یکی از مدارس علمیه­ی حوزه­ی قم با نام ایشان است. مدرسه­ای که منشأ برکات فراوانی بوده و هست. همچنین «رسول ترک» که روزگاری شراب ­خواری و چاقو کشی می­ کرد و بعدها به برکت عنایت امام حسین (علیه ­السلام) راه بندگی خداوند را در پیش گرفت و از خوبان روزگار شد.   

بنابراین به هیچ وجه از رحمت الهی نا امید نشوید و تمام تلاش خود را به کار گیرید تا در وادی عبودیت خداوند متعال گام نهید.  

«نماز اوّل وقت»، «احترام و خدمت به والدین» و «کنترل نگاه و زبان»، از مهمترین رفتارهایی است که باید در شروع کار به آن اهتمام ورزید. در ضمن توسل به معصومین (علیهم­ السلام) راه­های شخت و دشوار را هموار و سهل الوصول می­ گرداند. سعی کنید از توسل غفلت نکنید و هر روزه به نوعی به ساحت مقدس معصومین (علیهم ­السلام) عرض ادب و ارادت نمایید.

 در پایان امیدوارم بتوانید از گذشته­ ی ناصحیح خود پلی بسازید برای آینده­ ای روشن و نورانی. گذشته­ها گذشته و آینده هم هنوز نیامده. بنابراین غصه­ی گذشته را نخورید و نگران آینده هم نباشید. سعی کنید در زمان حال زندگی کنید و وظیفه­ ی خود را به خوبی انجام دهید. اگر اکنون وظیفه­ ی بندگی خود را به نحود احسن انجام دادید، خداوند متعال گذشته­ ی شما را جبران کرده و آینده­ ی شما را خواهد ساخت. بنابراین شما به جای آن­ که بین افسردگی و اندوه گذشته و خوف از آینده سرگردان شوید، زمان حال را دریابید و گذشته و حال را به خداوند بسپارید. بر گذشته ی خود نادم باشید، اما هرگز مأیوس و افسرده خاطر نباشید.

امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: «ما فات مضی و ما سیأتیک فاین! … قم فاغتنم الفرصه بین العدمین؛ گذشته ها گذشته و آینده هم هنوز نیامده … برخیز و فرصتی را که میان این دو معدوم (گذشته و آینده) است، غنیمت شمر.»[۲]

کسانی که خداوند را به پروردگاری قبول می­کنند و با صبوری در برابر مشکلات روزگار و فشارهای گناه و معصیت پای عهد خود می­مانند، خدای متعال در پاداش به این افراد ملائکه­ی رحمت خود را بر قلب آن­ها نازل می­گرداند. این ملائکه خوف و حزن را از زندگی آن­ ها بر می­ دارند، لذا انسان­ هایی سراسر نشاط و امید می ­شوند. بعد ملائکه به دنبال اهدای این دو موهبت بزرگ، آن­ ها را به بهشت موعود الهی بشارت می ­دهند. بهشتی که یادش، سختی­ های دنیا را شیرین، و جلوه ­گری لذت­ ها زودگذر گناه را به خاموشی می­ کشاند.    

إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتی‏ کُنْتُمْ تُوعَدُونَ؛ بر آنان که گفتند: پروردگار ما اللَّه است و پایدارى ورزیدند، فرشتگان فرود مى ‏آیند که مترسید و غمگین مباشید، شما را به بهشتى که به شما وعده داده شده بشارت است.[۳]


[۱] . نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره ۸۹٫

[۲] . غرر الحکم، ۲۲۲٫

[۳] . سوره­ ی فصلت، آیه­ ی۳۰٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی