بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: چرا مدام به ما می­ گویند با جنس مخالف ارتباط نداشته باشید؟! 

جواب: خواهرم! توجه داشته باشید که اگر خداوند کاری را واجب کرده، برای آن بوده که آن کار نفع بسیار زیادی برای ما دارد و جهت رسیدن ما به کمالات اخلاقی لازم و ضروری است و متقابلا وقتی کاری را حرام کرده، بدین جهت بوده که انجام آن کار ضررهای بسیار بزرگی را برای ما در پی خواهد داشت.

همان­ گونه که نسخه­ ی پزشک برای بیمار، ابراز لطف در حق بیمار است، و همان­ گونه که تکالیف معلم در مورد دانش ­آموز، جهت ترقی بیشتر او می ­باشد؛ دستورهای الهی هم لطف و رحمت اوست، تا بتوانیم با عمل کردن به آن ­ها از انحراف و سرگردانی نجات پیدا کرده و در مسیر رشد و تعالی قدم بگذاریم.

یکی از اختلاف­ هایی که در اصل خلقت زن و مرد وجود دارد، در رابطه با میزان برخورداری آن­ ها از احساسات و عواطف است. خانم­ ها بیش از آقایان از این نعمت خدادای برخوردار هستند. این ویژگی به حسب وظایف خاصی است که به عهده­ ی زن نهاده شده است. یکی از کاربردهای این ویژگی عاطفی زن، آن است که بتواند به همسر خود ابراز عشق و علاقه کرده و فضای خانواده را سرشار از محبت و صمیمیت نماید. این ویژگی عاطفی موجب می­ شود تا مرد مجذوب همسر خود شود و فضای خانواده را با هیچ فضای دیگری مقایسه نکند و آن ­جا را تنها پناه­ گاه خود در برابر مشکلات زندگی ببیند.  

مطلب بعد این است که هر چیزی در جایگاه خود مفید و قابل استفاده است؛ روی همین اساس اگر از جایگاه خود خارج شود، ممکن است موجب ضرر و آسیب هم باشد. به عنوان مثال بنزین وقتی که در باک ماشین است مفید و قابل کارساز است اما وقتی که به جای باک ماشین آن را روی ماشین ریختیم، ممکن است موجب حریق و از بین رفتن خود ماشین باشد. عشق و علاقه­ ای که یک خانم نسبت به جنس مخالف دارد، تنها در بستر ازدواج مفید خواهد بود، اما اگر دختر خانمی بخواهد این عشق و علاقه را به نامحرم ابراز نماید، ضرر و زیان جبران ناپذیری به روحیات زنانه­ ی خود و زندگی زناشویی آینده ­ی خویش وارد کرده است. او با این کار سرمایه­ ی عفّت و حیای خود را لکه دار می ­کند، سرمایه­ ای که یکی از ارکان تحکیم بنیان خانواده و عامل تثبت محبّت خانم به همسر خویش است.    

اگر دوست داریم روابطه دختر و پسر آزاد باشد باید این مطلب را برای همه­ جایز بدانیم. حال اگر یکی از همین پسرها که قبلا غیرت خود را کنار گذاشته و با نامحرم ارتباط برقرار کرده، با شما ازدواج کند، به دلیل آن­ که با این رفتار خود به تنوع طلبی عادت کرده، نمی ­تواند در زندگی مشترک تنها به شما اکتفا کند و با خانم دیگری ابراز احساسات و عواطف نداشته باشد. در مشاوره ­ها به دفعات با گلایه­ ی خانم­ های متأهلی مواجه می ­شویم که از ارتباط همسر خود با خانم­ های دیگر شکایت می ­کنند. در گفتگوها با این  نوع خانم­ ها معمولا به این نتیجه می­ رسیم که عمده­ ی این آقایان در دروان مجردی هم با نامحرم ارتباط داشته و با آن­ ها طرح دوستی می ­ریختند!   

این چند مورد تنها گوشه­ ای از زیان ­های ارتباط با جنس مخالف است.

جایگزین شدن فضای خانمان برانداز سوء ظنّ با فضای اعتماد و محبت! افتادن در دام فسادهای اخلاقی و رفتاری، افتادن در دام افراد شیاد و از خدا بی­ خبر، به خطر افتادن آبرو و حیثیت جوان، سستی و یا فروپاشی بنیان خانواده، افتادن در دام عشق ­های مجازی و بر هم خوردن آرامش و راحتی، از جمله زیان­ های این نوع روابط است.

حال خود قضاوت کنید! اگر در جامعه ­ای دختر و پسر با خویشتن داری و تقوی، حریم خویشتن را حفظ کنند و تنها راه پاسخ­ گویی به این ­گونه نیازهای عاطفی را بستر ازدواج بدانند، بهتر از این نیست که با بی­ صبری، خود را در دام گناه و معصیت بیندازند و عمری را در آتش ندانم کاری خود بسوزند؟! 

قرآن کریم که کتاب هدایت همه­ ی بشریت است، نداشتن دوستی ­های پنهانی با نامحرم را یکی از شرایط ازدواج با خانم ­ها معرفی کرده و می ­فرماید: «فَانْکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَیْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدان‏»[۱]

در جای دیگر هم خطاب به مردان می ­فرماید: با زنان پاکدامن مؤمن ازدواج کنید و خود نیز پاکدامن باشید و زناکار نبوده و اهل دوستی ­های پنهانی و نامشروع نشوید: «وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ إِذا آتَیْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنینَ غَیْرَ مُسافِحینَ وَ لا مُتَّخِذی أَخْدان‏».[۲]


[۱] . سوره ­ی نساء، آیه ­ی۲۵٫  

[۲] . سوره ­ی مائده، ایه­ ی۵٫  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به سؤالات جوانان (۲۳) چرا نباید با جنس مخالف ارتباط داشت؟

 • saeed

  راه های کنترل و روش های کم کردن و از بین بردن قوای شهوت و تمایلات جنسی زناشویی برای جوانان مجرد:
  باید دانست زمانی که خداوند شهوت و تمایلات زناشویی را برای بقای نسل در وجود انسان قرار داد و برای کنترل و ارضای آن ازدواج دائم را قرار داد و به آن سفارش بسیار نمود و هنگامی که شرایط برای ازدواج دائم فراهم نبود، برای اینکه ایمان و پاکدامنی انسان لطمه نخورد، ازدواج موقت را مقرر فرمود. البته با رعایت شرایطش که در اسلام بیان شده است.
  اما اگر در کل شرایط برای ازدواج فراهم نبود باید چه کار کرد؟! چگونه باید از ایمان و پاکدامنی خود مراقبت نمود؟!
  باید دانست اگر کسی حقیقتا و از سر اخلاص بخواهد خود را حفظ کند خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. البته برای این کار ما دستورات عملی هم در دین داریم که در اینجا با استفاده از بعضی روایات و دستورات بزرگان دین به برخی از شیوه های کنترل شهوت اشاره می نماییم:
  - روزه گرفتن و در صورت عدم امکان آن، کم غذا خوردن بطوری که روزی بیشتر از دو وعده غذایی نخوردن.
  - نخوردن غذا های تحریک کننده مانند: پیاز، خرما، تخم مرغ،غذاهای چرب یا پروتیینی با کالری بالا و…
  - خوردن موادی که شهوت را کم می کنند، مانند: آبلیمو و سرکه(که مالیدن آن به بدن هم موثر است) و…
  - کنترل چشم و نگاه نکردن به نامحرم و ندیدن صحنه های حرام یا تحریک کننده، مانند: فیلم ، عکس و… این مورد بسیار مهم است زیرا انسان اگر ورودی های خود را یعنی چشم و گوش را کنترل کند و اجازه ندهد بدی ها و گناهان وارد وجودش شوند، آنگاه خروجی هایش یعنی اعمال ، رفتار و… هم خوب و درست می شوند. و از گناهان فرسنگ ها فاصله می گیریم. زدست دیده و دل هر دو فریاد — که هرچه دیده بیند دل کند یاد.
  - از بین نبردن و نتراشیدن موهای زائد بدن چون باعث تضعیف قوای جنسی می شود.
  - دوری کردن از خوردن غذاها و لقمه های حرام و استفاده از غذای حلال و پاک.
  - در حالت جنب نبودن و داشتن وضو و با وضو بودن که باعث ایمن و دور شدن از وسوسه شیاطین می شود.
  - ورزش کردن و تحرک بدنی برای سوزاندن کالری های انباشته شده و اضافه بدن و دوری از تنبلی و تن پروری.
  - مشغول کردن فکر و اندیشه خود به کار و فعالیت و دوری از بیکاری و آزاد گذاشتن و رها کردن فکر و اندیشه به سمت افکار و تخیلات نادرست.
  - تنها و دمر(به شکم) نخوابیدن.
  - زیاد استغفار کردن.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی