بسم الله الرحمن الرحیم 

السلام علیک یا مولای یا علی بن موسی الرضا المرتضی 

آداب زیارت عالم آل محمد 

السلطان علی بن موسی الرضا

علیه آلاف التحیه و الثناء  

امام علی بن موسی الرّضا «عَلَیهِ آلافُ التَحِیَّۀِ وَ الثَناءِ» فرمودند:

در خراسان بُقعه­ ای است، و زمانی بر آن می­ گذرد که محلّ رفت و آمد ملائکه­ ی خدا می ­گردد، و مدام ملائکه ­ای به آن جا نازل می­ شوند و ملائکه ­ای (که قبلا آن جا بوده ­اند) از آسمان صعود می ­کنند و این عمل تا روزی که در صور دمیده می­ شود ادامه پیدا خواهد کرد… به خدا قسم که آن مکان باغی از باغ های بهشت است و هر کس مرا در آن مکان زیارت کند مانند آن است که رسول خدا را زیارت کرده باشد، و خداوند برای او ثواب « هزار حجّ مقبول» و «هزار عمره­ی مقبول» را می ­نویسد، و من و پدرانم در روز قیامت او را شفاعت خواهیم کرد.

إِنَّ بِخُرَاسَانَ لَبُقْعَةً یَأْتِی عَلَیْهَا زَمَانٌ تَصِیرُ مُخْتَلَفَ الْمَلَائِکَةِ فَقَالَ فَلَا یَزَالُ فَوْجٌ یَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ وَ فَوْجٌ یَصْعَدُ إِلَى أَنْ یُنْفَخَ فِی الصُّورِ فَقِیلَ لَهُ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ وَ أَیَّةُ بُقْعَةٍ هَذِهِ قَالَ هِیَ بِأَرْضِ طُوسَ فَهِیَ وَ اللَّهِ رَوْضَةٌ مِنْ‏ رِیَاضِ‏ الْجَنَّةِ مَنْ زَارَنِی فِی تِلْکَ الْبُقْعَةِ کَانَ کَمَنْ زَارَ رَسُولَ اللَّهِ وَ کَتَبَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَهُ ثَوَابَ أَلْفِ حَجَّةٍ مَبْرُورَةٍ وَ أَلْفِ عُمْرَةٍ مَقْبُولَةٍ وَ کُنْتُ أَنَا وَ آبَائِی شُفَعَاءَهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ.[۱]

هم اندیشی دینی . اداب زیارت امام رضا «تعریف زیارت»

ارتباط فکری بین انسان با انسان کامل (معصوم «علیه السلام») و شهود قلبی او                                   

اساس ارتباط فکری و شهود قلبی، معرفت می ­باشد. هر چه شناخت بیشتر باشد، ارتباط بیشتر می شود. ارتباط یعنی تأثیر دو طرف بر یکدیگر (و در این جا تأثیر ما بر ثامن الحُجَج «علیه السلام» استفاده از فیض آن حضرت می ­باشد.)

شهود قلبی، بدون تهذیب نفس حاصل نمی­ شود و ارتباط فکری نیز بدون معرفت بدست نمی­آید، و معرفت مقدّمه­ای است برای  شستشوی قلب.

« تعریف زائر»

زیارت، یعنی ارتباط فکری با معصوم و شهود قلبی او، و زائر کسی است که این ارتباط را داشته باشد و شهود نیز برایش حاصل شود.

«علامت زا ئر»

علامت زائر این است که وقتی کنار معصوم «علیه السلام» باشد، احساس نقص کند. چرا که زائر هر چه بیشتر در جاذبه­ی آن حضرت باشد، بیشتر احساس نقص می­کند. و هرچه احساس نقص بیشتر شود، گیرندگی او  بیشتر شده، و هر چه گیرندگی  بیشتر شود، إعطای حضرت بیشتر خواهد شد.

نکته:

قبل از هر چیز، از حضرت رضا «علیه السلام» بخواهیم  ظرفیت وجودی ما را بالاتر ببرد.

احساس نقص؛ حالت خضوع و خشوع  در مقا بل امام معصوم «علیه السلام» را در انسان تقویت می ­کند. لذا طریقه ­ی رفتن به خدمت ایشان نوع خاصی می­ شود.

اگر انسان تسلیم شد (الاسلام هو التسلیم) زود دست او را گیرند و  به خودش واگذار نمی ­کنند.

شعر منسوب به حضرت:

آیینه شو جمال پَری طَلعتـان طلب       جاروب  زن خانه  را پس میـهمان طلب

 

آداب زیارت حضرت قبل از سفر

۱ـ طهارت: معصومین «علیهم السلام» طیّب و پاک هستند و به مقتضای آیه­ی تطهیرخداوند آن ها را از هر گونه رِجس و پلیدی تطهیر کرده است.

وجود آن ها سراسر نور است و ظلمتی در آنان راه ندارد. کسی که طهارت ندارد و ظلمانی و تاریک است نمی­ تواند محبّت معصومین «علیهم السلام» را در دل راه دهد، چرا که نور با ظلمت تنافی دارد، و حرام است محبت معصومین «علیهم السلام» وارد چنین دِلی شود. لِذا چنین شخصی نمی­تواند با امام معصوم «علیه السلام» ارتباط قلبی پیدا کند و زائر او شود. و روایاتی که در مورد مقام زائرین حضرت آمده، در مورد این گروه نیست.

الف ـ طهارت فکری: سوء ظن نداشته باشیم. چون گناه نجاستی است در باطن بدن و آنرا آلوده می­کند. سوء ظن به این است که مثلاً آن حضرت را صدا بزنی و باور نداشته باشی که صدایت را می­ شنود. در حالی که امام معصوم به هر چه                                                                         می­ خواهی بر زبان آوری آگاه است، و حتی قبل از آنکه به فکرت خُطور کند آنرا می ­داند.

ب ـ طهارت قلبی: قلب کدورت نداشته باشد. حسد و خود بینی نداشته باشد و کُلّا طواف دور خود نکند و منیّت نداشته باشد وگرنه (کسی که این خصوصیات را دارد) در حقیقت زائر امام «علیه السلام» نیست بلکه فقط زائر در و دیوار حرم خواهد بود.

ج ـ طهارت جسمی: مثلاً در هر صبح و شب غسلِ زیارت کند، و با وضو و لباس پاک وارد حرم شود.

۲ـ از اینجا که برای سفر حرکت می­کنید،  برای سلامتی امام عصر «عَجَِّلَ  اللهُ تَعالی فَرَجَه الشَّریف» صدقه دهید. 

۳ـ برای خودتان زیارت نروید بلکه به نیابت از طرف امام زمان «عجِل الله تعالی فَرَجَه الشّریف» بروید، و از همین جا با خویشتن خداحافظی کنید و دیگر به خود نیندیشید.

۴ ـ بوسیدن دست پدر و مادر، و حلالیت طلبیدن از دیگران.

۵ ـ در منزل قبل از حرکت چهار رکعت نماز استغفار بخوانید.

طریقه ­ی آن بدین صورت است که:

ابتدا غسل کنید. و بعد  دو تا نماز دو رکعتی بخوانید (مانند نماز صبح ) با این تفاوت که در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره ­ی توحید،  یک مرتبه سوره­ی فلق و یک مرتبه سوره­ی ناس بخواند.  بعد از تمام شدنِ نماز،  هفتاد باراستغفارکرده  و بعد بگویید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّۀَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ» سپس بگویید:

«یا عَزیزُ یا غَفّارُ   إغفِر لِی ذُنُوبِی  وَ ذُنُـوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤ مِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ»

ای خدای عزیز و ای خدایی که بسیار آمرزنده هستی! گناهان من و گناهان همه­ ی مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چرا که کسی جز تو آمرزنده­ی گناهان نیست»                                

۶ ـ قبل از خارج شدن از منزل، غسل زیارت کنید و در حال غسل بگویید:     

« اللهمَّ طَهِّرنِی وَ طَهِّر قَلبی وَ اشرَح صَدرِی وَ أَجرِ عَلی لِسانِی مِدحَتَکَ وَ الثَّناءَ عَلَیکَ فَإِنَّهُ لا قُوَّۀَ إلّا بِکَ اللهُمَّ اجعَلهُ لِی طَهورَاً و شِفاءً.                                                                                                                                                                                                                                                                   

خدایا پاک کن مرا و پاک کن قلبم را و شرح صدرم دِه، و مدح و ثنای خود را بر زبانم جاری ساز زیرا هیچ نیرو و قوّتی نیست مگر بوسیله­ی تو، خدا یا قرارده برای من این غسل را وسیله­ی پاکی و درمان دردها.

۷ ـ هنگام خارج شدن از منزل بگویید:

بِسم اللهِ وَ بِاللهِ   وَ إلَی اللهِ    وَ إلَی إبنِ رَسولِ اللهِ   حَسبیَ اللهُ   تَوَکَّلتُ عَلَی اللهِ     اللهُمَّ إلَیکَ تَوَجَّهتُ    وَ إلَیکَ قَصَدتُ    وَ ما عِندَکَ أرَدتُ     به نام خدا  و به یاری خدا   و به سوی خدا   و به سوی فرزند رسول خدا ،  خدا مرا کافی است   بر خدا توکّل می کنم . خدا یا ! به سوی تو روی آوردم   و قصد تو را کردم   و آن چه را که نزد توست خواهانم .

۸ ـ در راهِ سفر، امام زمان «عجِل الله تعالی فَرَجَه الشّریف» مراقب شما هستند. لذا  سعی کنید لغو و بیهودگی را کنار گذارید، و مراقب زبان و چشم و گوش خود  باشید.

پیامبر اکرم «صلی الله علیه و آله» فرمودند: در غیر از ذکر خداوند، زیاد سخن مگویید؛ چرا که زیاده گویی در غیر از یاد خدا موجب قساوت و سختی قلب می­شود.                 

امام صادق «علیه السلام» فرموند: نگاه حرام تیری از تیرهای شیطان است و کسی که آنرا فقط به خاطر خداترک کند، خداوند در مقابل، ایمانی به او عطا فرماید که طعم خوش آنرا بچشد.

آداب داخل شدن به مشهد مقدس و زیارت حضرت.

۱ ـ سجده ­ی شکر به خاطر نعمت زیارت امام معصوم و حجّت خدا.

۲ ـ وقتی خواستید امام خود را زیارت کنید غسل زیارت کنید و هنگام غسل کردن بگویید:

«اللهُمَّ طَهِّرنِی وَ طَهِّر لِی قَلبِی وَ اشرَح لِی صَدرِی وَ أَجرِ عَلَی لِسانِی مِدحَتَکَ وَ الثَّناءَ عَلَیکَ فَإّنّـَهُ لا قُوَّۀَ إلّا بِکَ وَ قَد عَلِمتُ أنَّ قِوامَ دِینی التّسلیمُ لِأمرِکَ وَ الإتِّباعُ لِسُنَّۀِ نَبِیِّکَ وَ الشَّهادَۀَ عَلی جَمیعِ خَلقِکَ اللهُمَّ اجعَله لِی شِفاء وَ نورا إنَّکَ عَلی کُلِّ شَیء قَدیر»                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

خدایا پاک کن مرا   و قلبم را پاک کن   و شرح صدرم دِه    و مدح و ثنای خود را بر زبانم جاری ساز زیرا هیچ نیرو و قوّتی نیست مگر بوسیله­ ی تو و به راستی دانستم که پایه ­ی دینم در تسلیم امر تو  و پیروی از سنّت پیامبرت است

و شهادت دادن به این مطلب برای جمیع خَلقت است.  خدایا  این غسل را برای من وسیله­ ی شفا و نورانیت قرار دِه   چرا که تو بر هر چیز قادری.                                                             

۳ـ در راه به سوی حرم مطهر، آرام حرکت کنید، گام ها را کوتاه بردارید، با دیگر دوستان خود صحبت نکنید، به اطراف و مغازه ­ها نگاه نکنید و تا درِ صحن ذکر «أستَغفِرُ اللهَ ذاالجَلالِ وَ الإکرام مِن جَمیعِ الذُّنوبِ و الآثام» بگویید. وقتی وارد صحن شدید، ذکر «لا إلـه إلا الله» را آرام بگویید. وقتی وارد روضه­ی مقدّسه شدید (البته با إذن دخول) ذکر «الله اکبر»  بگویید.

۴ ـ مواقع تشرّف به حرم: ( مواقع ورود برکات الهی )

قبل از «أذان صبح».

قبل از «أذان ظهر».

قبل از «اذان مغرب».

۵ ـ  وقتی وارد حرم مطهر می­شوید دو رکعت نماز برای والدین خود بخوانید.

۶ ـ دو رکعت نماز شکر.

۷ ـ دو رکعت نماز هدیه به امام رضا «علیه السلام»

۸ ـ تا می ­توانیم در حرم قرآن بخوانید.  به نیابت از طرف آقا امام  زمان «عجِل الله تعالی فَرَجَه الشّریف» هدیه به روح مطهر حضرت ثامن الحُجَج «علیه السلام».                                       

۹ ـ زیارت های «جامعه­ ی کبیره» و «امین الله» را بخوانید. و «امین الله»  بهتر است.

زیارت «جامعه­ ی کبیره» پایین سر و زیارت «امین الله»  بالای سر خوانده شود.

۱۰ـ سجده کردن در آن جا به امام «علیه السلام» حرام است، اما بوسیدن عَتَبه خوب است و باعث می ­شود خود را در برابر آن حضرت عاجز کنید و با حالت تواضع وارد شوید.

۱۱ـ قبل از سَحر، «مناجات شعبانیه» بخوانید و بعد در حرم با خواندن «زیارت آل یاسین»، دنبال مهدی فاطمه «علیهما السلام» بگردید. بعد هم مشغول نماز شب شده و بهترین مناجات برای نماز شب، « مناجات خَمسَ عَشَرَۀ» است. بعد با ذکر «الله اکبر» از روضه­ی مقدّسه خارج شده و از بیرون روضه­ی مقدّسه تا منزل صلوات بفرستید.

۱۲ـ در روضه ­ی مقدّسه، اگر می­شود بالای سرِ حضرت رفته و «نماز جعفر طیّـار» بخوانید، چرا که این کار (مخصوصاً پیش از ظهر جمعه) اثر ویژه­ ای دارد.                                   

۱۳ـ تمام هَمّ و غَمّ خود را در مشهد مقدّس، زیارتِ امام خود قرار دهید، و در این چند روزه، دنیا و تجمّلات آن را رها کرده و مشغول برقراری ارتباط با آن حضرت باشید، و جهت خرید سوغاتی کمترین وقت را بگذارید آن هم به گونه ­ای که ایجاد مشغولیّت ذهنی نکند.

۱۴ـ کتاب هایی مثل «گفتـارهای معنوی»، «جاذبه و دافعه»، «انسان کامـل»، «اسرار نماز، آیت الله ملکی تبریزی»، «کتاب هـای توحیدی» و… را با خود به حرم برده، بالای سر آن حضرت بخوانید و مسائل آن را برای شما حلّ می ­کنند.

۱۵ـ تا آن جا که امکان دارد، جهت قضای حاجت از دستشویی ­های حَرَم مطهّر استفاده نکنید.                      

۱۶ـ در محلّ استراحت خود، به طرف حرم مطهّر نخوابید، و پاهای خود را به آن طرف دراز نکنید.

۱۷ـ برای هر کس که می ­شناسید دو رکعت نماز بخوانید، امّا برای خودتـان نخوانید (فراموش کردن خود)

۱۸ـ از وجود مقدّس امام زمان«عَجَِّلَ اللهُ تَعا لی فَرَجَهُ الشَّریف»  خودش را، طلب کنید.

۱۹ـ بهترین وقت برای رفتن به حرم، قبل از اذان صبح است. (مهمانی مخصوص)

الهی آنکه سَحَر ندارد از خود خبر ندارد.   الهی سَرَم برود ولی سَحَری از من نرود.

۲۰ ـ شب ها زود بخوابید، غذای سبک بخورید و مراقب غذای خود باشید.

۲۱ ـ در همه­ ی دعاها فرج آقا امام زمان «عجِل الله تعالی فَرَجَه الشّریف» را جلو بیندازید.

۲۲ ـ عالی­ ترین چیزها، توحید و ولایت اهل بیت «علیهم السلام» است، لذا در دعاها همین ­ها را بخواهید. 

والحمد لله رَبّ العا لَمین (التماس دعا ـ احمدنباتی)

۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳ سایت هم اندیشی دینی


[۱] . من لا یحضره الفقیه، جلد۲، صفحه ی ۵۸۵٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی