×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

«و بقیَّۀِ اللهِ»؛ شما اهل بیت «باقی گذاردۀ خدا» هستید.

«بقیّۀ» صفت مشبهه و از ریشۀ «بقی» است.  

در فرهنگ قرآن کریم، هر موجود منفعت بخش که از جانب رب العالمین و برای بشر خیرآفرین، سعادت ساز و مبارک باشد، «بقیَّۀ الله» است؛ زیرا با داشتن چنین اوصافی مظهر «هو الباقی» خواهد شد؛ چنان که در کلام حضرت شعیب به سودی که از راه حلال به دست آید «بقیۀ الله» اطلاق شده است: «بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنين؛ ‏اگر ايمان آورده ‏ايد، آن چه خدا باقى مى‏ گذارد برايتان بهتر است».[۱] سرّش آن است که سود حلال روزی خداست، لذا می ­تواند مظهر «هو الباقی» بوده، منشأ خیرات و برکات برای انسان باشد. بنابراین، هر چیز که «وجه الله» باشد، مظهر اسم مبارک «الباقی» بوده و بقیۀ الله خواهد بود.

امام صادق (علیه ­السلام) در معرفی اهل بیت (علیهم­ السلام) فرمود: «نحن وجه الله» و در وصف حضرت امام عصر (علیه­السلام) هم گفته می­شود: «أَيْنَ وَجْهُ اللَّهِ الَّذِي يَتَوَجَّهُ إِلَيْهِ الْأَوْلِيَاء».

بدین ترتیب ائمه (علیهم­السلام) مظهر تامّ اسم مبارک «الباقی» و مصداق کامل بقیَّۀ الله هستند؛ هر چند که دیگران نیز از این فیض بزرگ بهره­ ای دارند.

اشارات

۱٫      معیار بقا و فنا

هر موجودی که از عالم طبیعت بگذرد و به کمال «عند الله» بودن برسد، برای همیشه باقی خواهد ماند، در حالی که موجود محدود به جهان طبیعت و بی­ بهره از انتساب به خداوند، با زوال عالم مادّه زایل می­ شود: «ما عِنْدَكُمْ يَنْفَدُ وَ ما عِنْدَ اللَّهِ باق».[۲]‏ قرآن کریم بقا را مختص «وجه الله» می­داند و غیر آن را محکوم به فنا: «كُلُّ شَيْ‏ءٍ هالِكٌ إِلاَّ وَجْهَه».[۳]

در این آیات سخن از بقای «وجه الله» و «ما عندالله» است، نه بقای خدا، که امری مسلّم است. بنابراین هر چه به خدا انتساب پیدا کند، بقا خواهد یافت؛ مثلا اعمال خالصانه ­ای که تنها به انگیزۀ جلب رضای خدا انجام می ­شود، به مقام «عند الله» بار یافته و «وجه الله» می ­شود، اما اگر عملی با مقاصد دیگری انجام شود، همراه با زوال آن مقصود، زائل خواهد شد. از این رو در بسیاری از آیات، عنوان «همراه آوردن حسنات» در موقف حساب مورد توجه قرار گرفته است: «من جاءَ بالحَسَنَۀ».[۴]

ائمۀ اطهار که انسان­ های کامل هستند، فنا یافته ­های محض در ذات اقدس باری­ تعالی هستند و تمام حرکات و سکنات آن ها برای تحصیل رضای اوست. از این  رو نه تنها اعمالشان، بلکه گوهر ذاتشان «وجه الله» و مظهر «هو الباقی» است.

۲٫      لقب پر افتخار

یکی از القاب پرافتخار حضرت ولی عصر (علیه­السلام) «بقیۀ الله» است. و نخستین سخنی آن حضرت در هنگام ظهور این گونه خواهد بود: «أنا بقیَّۀ الله و حجَّته و خلیفته علیکم».

این لقب پرافتخار شامل همۀ انبیا، اولیا، علمای ربانی و مجاهدان راه خدا هم خواهد بود، هر چند ائمۀ اطهار (علیهم­السلام) قافله سالار این سلسلۀ باقیه هستند. اما سرّ عَلَم شدن این لقب برای حضرت حجت، ناشی از برکاتی است که خود آن حضرت و قیام او دارد.

۳٫      مظاهر «بقیۀ الله»

گذشت زمان گرد فنا بر آثار علمای ربانی نمی­ گذارد، چرا که آنان مرتبط به بقیۀ الله و  او  هم مرتبط به خداوند است. لذا امیرالمؤمنین (علیه­السلام) فرمود: «الْعُلَمَاءُ بَاقُونَ مَا بَقِيَ الدَّهْر؛ تا دنیا باقی است، علما باقی هستند».

البته آن حضرت نظر به نشئۀ طبیعت دارد و معنای کلامش این است که تا دنیا باقی است، علمای الهی نیز  باقی هستند، اما بقای در نشئۀ دیگر که امری مسلم است، در این جمله مورد توجه آن حضرت نبوده است.[۱] . هود، ۸۶٫

[۲] . نحل، ۸۶٫

[۳] . قصص، ۸۸٫

[۴] . انعام،۱۶۰٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question