بسم الله الرحمن الرحیم

«و المثل الإعلی»؛ اهل بیت،«مثَل اعلای خداوند» هستند.

ادب فنای مقربان، ج۲، ص۱۰۵ به بعد (تلخیص)

ذات خدای متعال، جز برای خودش، برای هیچ موجود دیگری قابل شناخت نیست. تنها از راه اسماء و صفات خداوند است که می توان وی را شناخت. لیکن اسماء و صفات الهی هم تنها از راه تمثیل و تشبیه، قابل درک هستند.هر چند صفات الهی، با صفات کمال بشری تفاوت جوهری دارد و هرگز نمی توان آن ها را با یکدیگر مقایسه نمود. ولی صفات کمال بشری می تواند دورنمایی کلی و اجمالی را از صفات خداوند ارائه دهد. بنابراین همۀ موجودات عالم از آن جهت که دارای کمالی هستند، می توانند آیه و آیینه ای برای شناخت اسماء و صفات خداوند باشند. لیکن قدر و اندازۀ هر آینه ای به اندازۀ سعۀ وجودی اوست. پس هر چه کمال یک موجود بیشتر باشد، صفات الهی را بیشتر نشان می دهد و آیه و نشانۀ بهتری از خداوند خواهد بود.

حتی انسان های کامل هم در برخورداری از کمالات، در یک سطح نیستند. روی همین اساس است که امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: «مَا لِلَّهِ‏ نَبَأٌ أَعْظَمُ‏ مِنِّی وَ مَا لِلَّهِ آیَةٌ أَکْبَرُ مِنِّی‏».[۱]در باب زیارت امام حسین (علیه السلام) هم آمده است: «السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا سَیِّدَ الشُّهَدَاءِ، السَّلامُ‏ عَلَیْکَ‏ یَا آیَةَ اللَّهِ الْعُظْمَى».[۲] سرّ این که اهل بیت مظهر تام و کمال خداوند هستند این است که آن ها تمام کمالات مقدور و ممکن برای موجود امکانی را در خود جمع کرده اند.

اهل بیت (علیهم السلام) بهترین الگوی بشریت:

انسان در مسیر زندگی خود نیازمند به الگوی عملی است، تا با اقتدا به اوحرکت کند. الگوهای بشری غالبا محدود به زمان و مکان هستند و به تدریج الگو بدون خود را از دست می دهند. همچنین الگو بودن آن ها همه جانبه و فراگیر نیست. اما پیامبران الهی به لحاظ برخورداری از شخصیت معنوی، الگوهای شایسته ای برای بشریت در گسترۀ زمین و در همۀ زمان ها هستند. «قَدْ کانَتْ لَکُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فی ‏إِبْراهیمَ وَ الَّذینَ مَعَه»، «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی ‏رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَة».[۳]در این میان هیچ موجودی به اندازۀ پیامبر اسلام و ائمۀ معصومین (علیهم السلام) برخوردار از کمال نیست؛ زیرا از جهت بینش، معصوم، و از جهت منش، مصون هستند. از یان رو، شایسته ترین و برترین الگو هستند.


[۱]. بحارالانوار، ج۳۶، ص۱٫

[۲]. المزارالکبیر، ص۲۰۶ ـ بحارالانوار، ج۹۷، ۳۷۳٫

[۳]. احزاب، ۲۱٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی