بسم الله الرحمن الرحیم

«و أولی الأمر»؛ اهل بیت، «صاحبان امر» هستند

«أولوا» اسم جمع به معنای صاحبان است که در حالت نصبی و جرّی «أولی» خوانده می ­شود.

«أمر» به معنای فرمان یا شأن می ­آید.

فرمانروایان دینی

این جملۀ زیارت، برگرفته از این آیۀ شریفه ­است: «أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم»؛ «از خدا اطاعت کنید و از رسول و اولو الامر خویش فرمان برید».[۱]

اطاعت «اولو الأمر» از سنخ اطاعت رسول خدا است؛ زیرا در این آیه «أولی الأمر» در کنار «الرسول» قرار گرفته و تنها با یک فعل «أطیعوا» بیان شده است؛ یعنی همان اطاعت بی قید و شرطی که در برابر رسول خدا لازم است، در برابر اولوا الأمر نیز لازم است. از این رو آن ها هم باید همانند رسول خدا معصوم باشند؛ وگرنه لازمۀ فرمان به اطاعت مطلق از کسی که عصیان و نیسان در او راه دارد، تجویز ارتکاب گناه (حداقل در مواردی) است.

تعیین مصداق

قرآن کریم اطاعت از اولی الأمر را لازم و ضروری دانسته؛ اما سؤال این است که مصادیق اولی الأمر چه کسانی هستند؟ آیۀ محل بحث، مرجع تعیین مصداق را خدا و رسول معرفی کرده است؛ زیرا فرمود: اگر در چیزی اختلاف و نزاع کردید، به خدا و پیامبر مراجعه کنید. «فانْ تنازَعْتُمْ فی‏ شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُول». از سوی دیگر از تقیید اطاعت پدر و مادر به عدم معصیت پروردگار و از اطاعت اولوا الأمر به این قید، عصمت أولوا الأمر فهمیده می­شود.

مصداق «اولوا الأمر» در قرآن

آیۀ: «إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً».[۲] از عصمت گروهی به عنوان اهل البیت خبر داده است. این عصمت از برخی  شواهد داخلی آیه فهمیده می­شود. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از راه ­های گوناگون این عنوان را بر امیرالمؤمنین (علیه­ السلام)، فاطمۀ زهرا (علیها­السلام)، امام حسن (علیه ­السلام) و امام حسین (علیه ­السلام) تطبیق کرده است. این در حالی است که هیچ یک از فرقه­ های اسلامی برای غیر این خاندان، ادعای عصمت نکرده است.

مصداق «اولی الأمر» در روایات

در برخی روایات آمده است: خدای سبحان در این آیه فقط ما را اراده کرده و به همۀ مؤمنان دستور داده است که تا روز قیامت، تنها از ما اطاعت کنند. امام باقر (علیه ­السلام) فرمودند: «إِیَّانَا عَنَى خَاصَّةً أَمَرَ جَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَة بِطاعَتِنا».[۳] همچنین در برخی دیگر از روایات ـ همچون روایت جابر بن عبد الله انصاری[۴] ـ به نام ائمۀ معصومین (علیهم ­السلام) نیز تصریح شده است.         [۱] . نساء، آیۀ ۵۹٫

[۲] . احزاب، آیۀ ۳۳٫

[۳] . الکافی، ج۱، ص۲۷۶٫ 

[۴] . تفسیر نورالثقلین، ج۱، ص۴۹۹٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی