بسم الله الرحمن الرحیم 

فتنه­ ی اجتماعی: (غبار آلود شدن فضای جامعه)

قال علی (علیه ­السلام) :… ـ من خطبۀ له بالنهروان ـ … إِنَّ الْفِتَنَ إِذَا أَقْبَلَتْ شَبَّهَتْ وَ إِذَا أَدْبَرَتْ نَبَّهَتْ یُنْکَرْنَ مُقْبِلاتٍ وَ یُعْرَفْنَ مُدْبِرَاتٍ یَحُمْنَ حَوْمَ الرِّیَاحِ یُصِبْنَ بَلَداً وَ یُخْطِئْنَ بَلَداً… .[۱]

ویژگیهای فتنه­ ی اجتماعی

ویژگی اوّل: «إِذَا أَقْبَلَتْ شَبَّهَتْ وَ إِذَا أَدْبَرَتْ نَبَّهَتْ». فتنه­ها وقتی که رو می­ آورند باطل را شبیه حق کرده و وقتی که پشت به رفتن می­کنند آگاه می ­کنند و حق را از باطل مشخص می ­کنند.

ویژگی دوم: «یُنْکَرْنَ مُقْبِلاتٍ وَ یُعْرَفْنَ مُدْبِرَاتٍ». وقتی که می­ آیند ناشناخته هستند و مردم نمی­دانند که در فتنه هستند، اما وقتی پشت می ­کنند تا بروند تازه معلوم می ­شود که در فتنه بوده ­اند.

ویژگی سوم: «یحُمْنَ حَوْمَ الرِّیَاحِ یُصِبْنَ بَلَداً وَ یُخْطِئْنَ بَلَداً». این فتنه­ ها مانند بادها و طوفان ها هستند که به شهر یا کشوری اصابت کرده و ایجاد نابسامانی می ­کنند و از شهر یا کشورهای دیگر عبور می ­کنند و ضرری به آن ها نمی­ زنند.  

این فتنه را می­ توان به موج دریا تشبیه کرد. کسی که در ساحل سخره ­ای دریا شنا می­ کند وقتی موج عظیمی به سوی او می­آید باید بتواند به موقع آن را شناسایی کند تا عکس العمل لازم را در مقابل آن داشته باشد و با آن امواج سهمگین به ساحل سخره­ ای دریا کوبیده نشود، اما اگر نتواند به موقع آن را شناسایی کند امواج دریا او را با خود به سنگ ها کوبیده و از بین می ­برند.

در اوایل انقلاب سازمان موسوم به مجاهدین خلق (منافقین) فتنه­ ی بزرگی به پا کردند و حتّی برخی از متدیّنین هم فریب حرف های آن ها را خورده، در سلک آن ها در آمدند. این افراد بازوی سمت راست آن ها شدند و در کوی و برزن اعلامیه ­های آن ها را توزیع کردند. حال بعد از گذشت سی سال از آن زمان بر همگان مشخص شده که این گروه منافقینی بیش نیستند. اما این فهم دیگر چندان مهم نیست، مهم این است که هر کس بتواند منافق زمان خود را به موقع بشناسد تا در آتش فتنه ­ی آن ها گرفتار نشود. منافق کسی است که خود را مدافع انقلاب و اسلام معرفی می ­کند، اما وقتی در جمع هم کیشان خود قرار می­ گیرد انقلاب و اسلام را به تمسخر گرفته و برای از تضعیف و یا حتی براندازی آن برنامه ریزی می­ کند.  

مقایسه­ ی فتنه­ی فردی با فتنه­ ی اجتماعی 

در فتنه­ ی فردی، فضا غبار آلود نیست، امّا در فتنه­ ی اجتماعی فضا غبار آلود است.

در فتنه ­ی فردی، حق مشتبه نیست، امّا در فتنه ­ی اجتماعی حق مشتبه است. اگر کسی اندک اطلاعی  از احکام شرعی داشته باشد می­ داند چه کاری حرام است و چه کاری واجب. حتی کسی هم که گناه می­ کند می­داند که اشتباه می­ کند. 

در فتنه­ ی فردی، نفاق هست، امّا در فتنه ­ی اجتماعی به تدریج نقاب از چهره­ ی منافق کنار می­رود. برخی در خلوت اهل گناه و معصیت هستند و در جَلوَت خود را متدین معرفی می ­کنند. درونی آلوده و اعتقادی نا پاک دارند امّا خود را شخصی پاک سرشت و معتقد به احکام الهی معرفی می ­نمایند. این همان فتنه­ ی فردی است. امّا در فتنه­ی اجتماعی، چون فضا غبار آلود است و مردم نمی­ دانند که حق در کدام طرف قرار دارد، منافقن نقاب از چهره ­ی خود کنار می­ زند و برای این که مسیر جامعه را به همان سمت و سویی که خود می­ پسندد منحرف کند دست به تبلیغ عقاید خود زده و تا تیغش می ­برد می ­کشد.   


[۱] . نهج البلاغه، خطبه­ ی ۹۳٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی