بسم الله الرحمن الرحیم

نکته های قرآنی

سورۀ بقره، آیۀ۴ ـ  وَ الَّذینَ یُؤْمِنُونَ بِما أُنْزِلَ إِلَیْکَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِکَ وَ بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ؛ و آنان که به آنچه بر تو نازل شده، و آنچه پیش از تو (بر پیامبران پیشین) نازل گردیده، ایمان مى‏آورند و به رستاخیز یقین دارند.

نزول قرآن به نحو تجلی است

تنزل اشیاء از مکان یا مکانت بالا بر دو گونه است: تجلی و تجافی.

تنزل اشیاء مادی، مانند باران به صورت تجافی است؛ بدین معنا که با فرود آمدن آن، از جایگاه پیشین خود جدا می شود و به جایگاه دیگری می رود.

اما تزل قرآن به نحو تجلی است. بدین معنا که با فرود آمدن، هرگز موطن اصلی خود را در عالم بالا رها و آن را تهی نمی کند، بلکه حقیقت آن همواره در موطن خود موجود است. لیکن جلوه و رقیقۀ آن نیز در مراحل نازلتر تحقق می یابد. همانند تنزل دانش انسان که از صحیفۀ جان او به صورت نوشته در می آید. در این گونه موارد، مطلب عمیق علمی از حوزۀ ذهن اندیشور خارج نمی گردد.

قرآن کریم حقیقتی گسترده است که مرتبۀ برین آن از دسترس انسان های عادی خارج و مرتبۀ نازلتر آن به صورت لفظ و مفهوم در آمده است تا این که قابل گفتن و شنیدن باشد: « إِنَّا جَعَلْناهُ قُرْآناً عَرَبِیًّا لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ * وَ إِنَّهُ فی‏ أُمِّ الْکِتابِ لَدَیْنا لَعَلِیٌّ حَکیمٌ»؛ « که ما آن را قرآنى فصیح و عربى قرار دادیم، شاید شما (آن را) درک کنید! * و آن در «أمّ الکتاب» [لوح محفوظ] نزد ما بلندپایه و استوار است!»[۱]

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۱۹۲)


[۱] . زخرف،آیات ۳ ـ ۴٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به نکته های قرآنی ـ بقره۴ ـ نزول قرآن به نحو تجلی است یا تجافی؟

 • سید محمد سعید بطحاییان

  سلام ، برادر نباتی چندی پیش درمنزل آقای گرجی ذکر خیر شما بود . بعضی از آثار شما را دیدم و بسیار خوشحال شدم امیدوارم موفق باشید . ما را از دعای خیر فراموش نکنید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۵م, ۱۳۹۳ ۰۶:۲۴:

  سلام بر سید سعید عزیز
  مشرف فرمودید.
  از لطفتون ممنونم. من هم متقابلا تقاضا دارم که بنده رو از دعای خیرتان بی بهره نفرمایید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی