بسم الله الرحمن الرحیم

نکته های قرآنی

سورۀ بقره، آیۀ۳ ـ الَّذینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ

غیب مطلق و نسبی

غیب بر دو قسم است: مطلق و نسبی؛ غیب مطلق آن است که در همۀ مقاظع وجودی و برای همگان پوشیده و مستور است؛ مانند ذات خداوند که در همۀ مقاطع وجودی و برای همگان پوشیده و مستور است، گرچه برای خودش مشهود است.

از این جهت، غیب مطلق، که حتی برای خود همان شیء نیز غیب باشد، هرگز وجود دارد، بلکه معدوم محض است.

غیب نسبی آن است که در برخی مقاظع وجودی و یا برای برخی افراد غیب است؛ مانند اخبار گذشتگان: « ذلِکَ مِنْ أَنْباءِ الْغَیْبِ نُوحیهِ إِلَیْک»[۱] و یا قیامت و فرشتگان؛ زیرا قیامت مشهود برخی انسان هاست. فرشته نیز تمثلش برای برخی انسان ها ممکن است: « فَتَمَثَّلَ لَها بَشَراً سَوِیًّا»[۲] و مشاهده اش میسور انبیا و اولیای الهی است. البته همگان، حتی کافران در حال احتضار و در برزخ و قیامت، بعضی از فرشتگان را مشاده می کنند: «یَوم برَوْنَ الْمَلائِکَةَ لا بُشْرى‏ یَوْمَئِذٍ لِلْمُجْرِمین»؛ «امّا روزى که فرشتگان را مى‏بینند، روز بشارت براى مجرمان نخواهد بود»[۳]

در برابر غیب غیب مطلق و نسبی، شهادت مطلق و نسبی است، که اصل وجود آن ها مانند معنای آن ها در اثنای مطلب روشن خواهد شد.

شهادت مطلق، نظیر اصل واقعیت است که نسبت به هیچ موجودی غایب و محجوب نیست.

اما موجودهای مادی محسوس، گرچه وجود آن ها در نشئۀ شهادت قرار دارد، لیکن چون برخی از موجودهای نشئۀ مزبور از برخی دیگر غایب است همۀ شهادت های عالم حس از یک غیب نسبی برخوردار است.

لازم است توجه شود که تقسیم موجود به غیب و شهادت، به لحاظ معرفت است، نه به لحاظ ذات خود شیء؛ یعنی نظیر موجود به واجب و ممکن نیست، که امری عینی است، نه معرفتی.

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ۲۱۷۱ و ۱۷۲)  


[۱] .  آل عمران، آیۀ۴۴٫

[۲] . مریم، آیۀ۱۷٫

[۳] . فرقان، آیۀ۲۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی