بسم الله الرحمن الرحیم

سورۀ بقره یا سورۀ حمد؛ کدامیک بافضیلت تر است؟!

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) سؤال شد: «کدام سورۀ قرآن، با فضیلت تر است؟» حضرت فرمود: «سورۀ بقره»: «أَیُّ سُوَرِ الْقُرْآنِ أَفْضَلُ فَقَالَ سُورَةُ الْبَقَرَة»[۱]

هر چند که در برخی دیگر از روایات، سورۀ حمد به عنوان با فضیلت ترین سوره معرفی شده، اما این دو نوع روایت، منافاتی با یکدیگر ندارند. زیرا برتری هر یک، از جهتی است و افضل بودن در این گونه موارد نسبی است، نه مطلق و نفسی.

مثلا برتری سورۀ حمد از آن روست که با وجود ایجاز و اختصار، مشتمل بر عصارۀ معارف قرآن است و به همین جهت به «امّ الکتاب» موسوم شده است.

برتری سورۀ بقره نیز از جهت جامعیت آن است؛ این سورۀ گسترده، جامع اصول معارف، اخلاق، حقوق و احکام فقهی فراوانی است و از این جهت در میان سوره ها بی همتاست.

مهمترین و برجسته ترین آیات این سوره، «آیۀ الکرسی»، «سه آیۀ پایانی این سوره» و همچنین «آیات ناظر به مقام منیع خلافت الهی و تعلیم اسماء و حقایق اشیاء به انسان کامل» است.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمود: «… سید سخن ها قرآن و سید قرآن سورۀ بقره و سید سورۀ بقره، آیۀ الکرسی است».[۲]

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۲۵ و ۲۶)


[۱] . مصباح کفعمی، ص۴۳۸٫

[۲] . تفسیر ابوالفتوح، ج۱، ص۳۷٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی