بسم الله الرحمن الرحیم

انس بن مالک می گوید: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در روز احد در ماه ذی القعده به سوی مردم آمد و فرمود: “ای مردم! کدامیک از شما دوست دارد توبه کند؟”

 فرمود:

ابتدا غسل کنید. و بعد دو تا نماز دو رکعتی بخوانید (مانند نماز صبح ) با این تفاوت که در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره­ ی توحید، یک مرتبه سوره­ ی فلق و یک مرتبه سوره­ ی ناس بخواند. بعد از تمام شدنِ نماز، هفتاد بار استغفار کرده و بعد بگویید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ» سپس بگویید:

«یا عَزیزُ یا غَفّارُ   إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُـوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ»

ای خدای عزیز و ای خدایی که بسیار آمرزنده هستی! گناهان من و گناهان همه­ ی مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چرا که کسی جز تو آمرزنده­ ی گناهان نیست» 

نماز یکشنبه ماه ذی القعده حضرت فرمود: هیچ بنده ای از امت من این کار را انجام نمی دهد، مگر این که از آسمان به وی ندا داده می شود و به او می گویند: «ای بندۀ خدا! عملت را از سر بگیر؛ چرا که توبه ات مورد پذیرش قرار گرفت و گناهانت بخشیده شد.»

فرشته ای از زیر عرش الهی ندا می دهد: «ای بنده! مبارک باشد بر تو و بر خانواده و ذریه ات.»

فرشتۀ دیگری ندا می دهد: «ای بنده! طلبکارانت در روز قیامت از دست تو راضی شدند.»

فرشتۀ دیگری ندا می دهد: «ای بنده! با ایمان از دنیا می روی و هنگام مرگ، دین از تو سلب نمی شود. قبرت گشاده و نورانی می شود.»

فرشتۀ دیگری ندا می دهد: «پدر و مادرت از دستت راضی شدند. هر چند که از دستت غضب ناک باشند. پدر و مادر و ذریه ات مورد بخشش قرار گرفتند و در دنیا و آخرت، رزقت افزون گردید.»

 اقبال الاعمال، ج۱، ص۳۰۸٫ 

تذکر: گفتنی است که رسیدن به این پاداش ها در صورتی مقدور است که نصاب لازم بری آن ها فراهم آید. یعنی اولا مؤمن باشد و ثانیا واقعا  نگران گذشتۀ خود باشد و با جدیت در مسیر توبه قرار گیرد. همچنین روایت بدان معنا نیست که این نماز جبران حق الناس را می کند. اگر حق الناسی به گردن داریم، حتما باید صاحب حق را راضی کنیم. منظور روایت از راضی شدن طلبکارها، طلبکارهایی است که راهی برای جبران طلب آنها نیست. مثلا کسی که دلش را شکسته ایم و برای عذرخواهی دسترسی به او نداریم. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به نماز یک شنبۀ ماه ذی القعده و پادش خواندن آن ـ نماز توبه

 • علیرضا

  سلام بر شما
  چند سوال داشتم
  اول : نیت غسل چه باشد
  دوم : نیت نماز چه باشید
  سوم : این نماز را فقط میشود در روز های یکشنبه این ماه خواند
  خیلی ممنون اگه میشه لطفا سریع پاسخ دهید چون فردا یک شنبه است

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۱م, ۱۳۹۴ ۰۸:۱۹:

  سلام بر شما
  ۱ ـ غسل توبه
  ۲ ـ نماز توبه
  ۳ ـ این نماز را در سایر روزهای سال هم می توان خواند، منتهی آثار ویژه ای که در روایت ذکر شده، تنها مربوط به یک شنبۀ ماه ذی القعده است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • زهرا

  سلام.خسته نبتشید.فقط یکشنبه اول ماه ذی القعده،یا تمام یکشنبه های این ماه رو شامل میشه؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت