×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج  

توجه به چند اصل مهم در مجلس خواستگاری

 1. خوش­ بینی ممنوع! مجلس خواستگاری جای حسن ظن نیست. لذا به صرف حدس و گمان یا توجه صرف به ظاهر اشخاص از پرسش سؤالات اساسی خودداری نکنید. حتی اگر احتمال مي  دهيد كه ممكن است­ طرح مستقیم برخی از سؤال ­ها، در شأن طرف مقابل نباشد می­ توانيد سؤال را به صورت غیر مستقیم مطرح نمایید. مثلا شخص مورد نظر شما، ظاهر الصلاح و خانواده ­ای مذهبی است. در این  صورت نباید به صرف اکتفا به این امور یقین کنید که حتما اهل نماز است. کم نیستند بچه ­هایی که در دل چنین خانواده هایی رشد کرده ­اند اما بر خلاف خانواده­ ی خود اهل نماز نیستند. خانواده­ ی این بچه ­ها هم روی این حساب که با آمدن عروس خوب و نماز خوان شاید فرزندشان به سمت نماز سوق پیدا کند، از گفتن حقیقت طفره می ­روند.
 2. کتمان عیوب، ممنوع! عیوب فرزندتان را به خانواده­ ی طرف مقابل بازگو کنید. مخصوصا اگر می ­بینید فرزندتان در برخی  موارد تناسبی با ظاهر شما ندارد و این عدم تناسب هم مهم است حتما باز گو کنید تا به اشتباه نیفتند و حقی از دیگران به گردنتان قرار نگیرد. خانمی می­ گفت: دختری متدین و نماز شب خوان هستم. خانواده­ ای مذهبی به خواستگاری من آمدند. خانواده آن قدر وجیه بودند که ما هرگز فکر نمی ­کردیم پسرشان بی­ نماز است. آن ها می­ دانستند که اعتقادات مذهبی من تا چه حد است اما هرگز درمورد حقیقت فرزندشان چیزی به من نگفتند. وقتی وارد زندگی شدم دیدم آقا زاده­ ی آن ها نه تنها نماز نمی ­خواند که اعتقادی هم به نماز ندارد! من  هیچ رضایتی از این خانواده ندارم و شب و روز هم آن ها را نفرین می­ کنم … این کار خانواده در واقع مصداق بزرگی از تکبر و خودخواهی است. آن ها آبرو و جوانی دیگران را فدای خواسته­ های خود کرده­ اند و در واقع از این شخص به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کرده­اند تا شاید (!) فرزندشان متنبه شود! اما دیگر به این نکته­ ی مهم توجه نکرده­ اند که اگر متنبه نشد چی؟ دیگر توجه نکرده ­اند که به فرض تنبه فرزندشان او به این راحتی نمی­ تواند هم کفو مناسبی باشد برای کسی که عمری با نماز زندگی کرده.
 3. اعتراف به گناه ممنوع! مجلس خواستگاری جای شناخت از اخلاق و روحیات فعلی شماست. بنابراین اگر در گذشته­ اخلاق نادرستی داشته ­اید و اکنون دست از آن رفتار برداشته و آثار آن هم از زندگی شما کنار رفته، لزومی ندارد که مسائل گذشته را بازگو نمایید. حتی اگر از گذشته­ ی شما سؤال شد حق دارید توریه کنید اما چیزی از واقعیت گذشته­ ی خود به میان نیاورید. اگر در این مجلس بخواهید به گناهان گذشته­ ی خود اعتراف کنید، گناهانی که مدت هاست آن ها را کنار گذاشته­ اید و اثری از آن در زندگی کنونی شما وجود ندارد، در حقیقت شخصیت خود را در نزد طرف مقابل لکه دار کرده­ اید و اگر کار به ازدواج ختم شود، ممکن است همسر تا مدت ها کار اشتباه شما را به رختان بکشد و به شما با سوء ظن نگاه کند. گفتن این مسائل ممکن است باعث شود در آینده طرف مقابل هم سوء استفاده کرده و ضمن دست زدن به چنین کارهایی به شما بگوید تو هم زمانی مثل من بوده ­ای پس حق اعتراض نداری؟!
 4. بهره­ گیری وسيع از سؤالات توضیحی: تا جایی که ممکن است از طرح سؤالات كليشه اي و كلي که جواب بلی یا خیر می­ طلبند اجتناب کنید و در مقابل از سؤالات توضیحی استفاده نمایید. معیار افراد در مورد بسیار از مسائل اخلاقی ور فتاری متفاوت است. شما می­ پرسید معاشرتتان با فامیل خوب است؟ او هم می­ گوید بله. خوب است. وقتی وارد زندگی می ­شوید می­ بیند معاشرت خوبی با فامیل شما ندارد. وقتی اعتراض می­ کنی می ­بینی که ایشان اصولا چنین معاشرتی را پسندیده می ­داند. پس به جای این سؤال بپرسید معاشرتتان با فامیل چگونه است؟ چند وقت یکبار با آن ها رفت و آمد می ­کنید؟ چند وقت یکبار مهمان دعوت می­ کنید؟ با همه­ی  فامیل رفت و آمد داری؟ به چه دلیل با برخی فامیل قطع رابطه کرده ­اید؟ 
 5. اجتناب از طرح سؤالات کلیشه ­ای: سؤالات کلیشه­ای در واقع نوعی تعارف به یکدیگر است بدون اینکه طرفین از روحیات طرف مقابل چیزی دستگیرشان شود.
 6. توجه به توازن مسئولیتی در خانواده­ ها: به طور طبیعی خانم وظیفه­ ی کارهای خانه را به عهده دارد و آقا هم مسئولیت کارهای بیرون از خانه را. در خانواده­ هایی که خانم هم شاغل است طبیعتا  شوهر ایشان هم نیمی از کارهای خانه را بر عهده می­گیرد تا باری از دوش همسر خود برداشته شود. دختری که در این خانه پرورش پیدا کرده یک عمر ملاحظه کرده که پدر به عنوان وظیفه کارهای خاصی را در خانه انجام می­دهد. این دختر بدون توجه به واقعیت زندگی خود وقتی به عنوان یک خانم خانه دار وارد زندگی زناشویی می­شود از شوهرش که صبح تا عصر سر کار است توقع دارد که او هم مانند پدر باشد. همچنین در برخی خانواده­ ها که بنا بر هر دلیلی ـ مثل فوت پدر ـ مادر، وظیفه­ی یک مرد را هم به انجام می ­رسانده، ممکن است پسر خانواده به اشتباه گمان کند این رفتار مادر، در واقع وظیفه­ ی زن است و همسرش هم باید همانند مادرش کارهای بیرون از خانه و کارهای مردانه را به خوبی به انجام برساند. در چنین موارد از طرف مقابل بپرسید که توقعتان از همسر چیست و توقع دارید چه کارهایی را انجام دهد.
 7. توجه به رسمیّت مجلس: مجلس خواستگاری مجلسی رسمی است. پر واضح است که مقتضای هر مجلسی را باید حفظ کرد و رفتار بر خلاف مقتضای مجلس، پسندیده نمی ­باشد. اگر شوخ مزاج هستید یا هوس کردید با فضای مجلس را عوض کنید، هرگز از عبارت­ هایی که مناسبتی با رسمیت مجلس ندارد، استفاده ننمایید. این رسمیت برای دختر و پسر نمود بیشتری دارد. لذا اگر خانواده ­ی شما یا خانواده­ ی طرف مقابل روی مزاح را باز کردند باز شما در عین حالی که با رویی گشاده رفتار می­ کنید به خود اجازه­ ی مزاح ندهید. پس در عین حالی که با گشاده رویی برخورد می­ کنید، سنگینی و وزانت خود را در مجلس حفظ کنید.
 8. سؤال از روحیات خانواده. ممکن است طرح شفاف برخی ازسؤالات در مجلس خواستگاری صحیح نباشد. در این صورت به شیوه­ ای دیگر چنین سؤالاتی را مطرح فرمایید. به عنوان مثال طرف مقابل شخصی ظاهر الصلاح از خانواده ­ای متدین است. صرف این مطلب نباید باعث شود که در مورد نماز و حجاب و چنین بدیهیاتی سؤال نکنید. چه بسا این فرد نماز خوان نباشد یا این که علی­ رغم حجاب خوب اعضای خانواده، اعتقادی به حجاب و پوشش زن نداشته باشد. در این صورت می­ توانید بگویید نظر شما در مورد نماز و حجاب چیست؟
 9. سلامت جسمی و روانی: اگر بیماری خاصی دارید حتما در مجلس خواستگاری مطرح کنید (هر چند که طرف مقابل از بیماری شما سؤالی نکند). حتی اگر عینک می ­زنید در مجلس خواستگاری با همان عینک حاضر شوید. کتمان عیب در زندگی موجب گرفتاری شدیدی برای شما خواهد شد. هر وقت مشکل پیدا کنید عیب شما را به رختان می ­کشند و یک عمر مجبورید حرف بشنوید و عزت نفستان را از دست رفته ببینید. البته اگر قبلا بیماری خاصی داشته­ اید و اکنون کاملا مرتفع شده لزومی ندارد از آن یاد کنید. 

 1. رها

  سلام من یک دختر ۲۰ ساله هستم.کم شنوا هستم و از سمعک استفاده میکنم دانشجوی لیسانس کامپیوتر هستم هیچ کسی جز خانواده ام از مشکل من خبر ندارند وتا به حال خواستگار را به هر نحوی رد کردم نه به خاطر سمعک بلکه با صحبت های اولیه باهم تفاهم نداشتیم و من این مشکل را بازگو نمیکردم و حالا یک خواستگار طلبه دارم ولی نمیدونم این مشکل را چگونه به او و خانواده اش اطلاع رسانی کنم؟آیا در جلسه اول این را بگویم؟ خواهش میکنم کمکم کنید…..

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   اگر در همان جلسه ی اول خواستگاری، موضوع را با آقا پسر در میان بگذارید بهتر است.
   ان شاء الله که زندگی خوب و سعادتمندی داشته باشید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question