بسم الله الرحمن الرحیم

رأی پنجم

حروف مقطعه اجزای اسم اعظم الهی است و اگر به درستی و از روی بصیرت ترکیب شود، اسم اعظم ظهور می کند. و اسم اعظم نامی است که با آن می توان در جهان هستی، تصرف کرد و انسان های عادی به معرفت آن دسترسی ندارند.

پاسخ: «اسم اعظم» گاهی بر «اسمای لفظی» خدا اطلاق می شود و گاهی بر «اسم های تکوینی» خداوند.

اسم اعظم لفظی:

نامهای لفظی کلماتی است که بر ذات و صفات الهی دلالت دارد. برخی از این نام ها عظیم است، مانند: قدیر، علیم، حکیم، حیّ و رازق.

برخی هم اعظم است، مانند: الله و الرحمن.

سرّ اعظم بودن این دو نام آن است که سایر نام های خدای سبحان را زیر پوشش دارد؛ چنانکه اسم «شافی» زیر پوشش اسم «رازق» است و اسم رازق زیر پوشش اسم «خالق» و آن، زیر پوشش اسم «قادر» و آن، زیر پوشش اسم جامع و اعظم «الله» که بر ذات جامع همۀ کمالات دلالت دارد و همچنین زیر پوشش نام اعظم «الرحمن» که بر همۀ رحمت های الهی دلالت دارد.

شایان ذکر است که غیر از «الله» و «الرحمن» هر نامی که بر نام دیگر احاطه دارد، نسبت به نام زیر پوشش خود اسم اعظم نسبی است، اما الله و الرحمن اسم اعظم مطلق است. (مطالعۀ بیشتر)

 اسم اعظم تکوینی:

اسم اعظمی که آثار تکوینی همانند احیای مردگان و یا طیّ الأرض دارد از سنخ لفظ نیست و توقع چنان آثاری از لفظ بر پایۀ پنداری نادرست دربارۀ اسم اعظم است. همچنین اسم اعظم، مفهومی حصولی نیست تا با فراگیری آن بتوان مردگان را زنده کرد یا طیّ الأرض داشت، بلکه اسم اعظم مقامی است که بار یافتگان به آن، گرچه لفظی هم نگویند با صِرف اراده بر چنین کارهایی قادرند.

در نظام هستی که بر اساس حق عینی و در مدار علیت و معلولیت حقیقی اداره می شود، نمی توان با امور اعتباری مانند لفظ و مفهوم بر امور تکوینی اثر گذاشت. در چنین نظامی هر علت مؤثری باید بر معلول خود فائق و از آن قوی تر باشد. البته می توان با نیایش های ویژه در قرائت آیات یا ادعیه، استعداد مناسب قابلی را فراهم کرد تا مبادی فائقه که به اذن خداوند سبب فاعلی هستند، علت پیدایش اثر تکوینی شوند، لیکن در این حال تأثیر از آنِ مبدأ ملکوتی است، نه لفظ یا مفهوم ذهنی شخص نیایشگر.

انسان هایی که به مقام ملکوتی نرسیده اند از الفاظ یا مفاهیم ذهنی شان کاری ساخته نیست:

گر انگشت سلیمانی نباشد     چه خاصیت دهد نقش نگینی

 اثار تکوینی که دربارۀ سورۀ حمد آمده نیز، از همین قبیل اس؛ امام صادق(علیه السلام) می فرماید: اگر قرائت سورۀ حمد مردگان را زنده کند شگفت آور نیست: «لَوْ قَرَأْتَ الْحَمْدَ عَلَى مَیِّتٍ سَبْعِینَ مَرَّةً ثُمَّ رُدَّتْ فِیهِ الرُّوحُ مَا کَانَ عَجَباً»[۱]

بنابراین، آثار تکوینی که برای ادعیه و اذکار ذکر می شود، در حقیقت آثار مقام خاص داعی است که می تواند در جهان هستی اثر بگذارد، یا آن که با نیایش و ابتهال، نصاب قابلی را به کمال می رساند تا مبدأ فاعلی، آثار ویژه را اراده کند. به هر تقدیر تأثیر تکوین به نفس قدس داعی یا مبدأ برتر باز می گردد، نه به صِرف یک لفظ!

پس، گرچه از ترکیب برخی حروف مقطعۀ قرآنی اسم های اعظم مانند الله و الرحمن ساخته می شود، لیکن این ها اسم اعظم لفظی است، نه تکوینی تا آثار تکوینی داشته باشد.

امام مجتبی(علیه السلام) فرمود: کسی که در قلبش جز رضای حق خطور نکند، مستجاب الدعوۀ است و من ضامن آن هستم: «وَ أَنَا الضَّامِنُ لِمَنْ لَمْ یَهْجُسْ فِی قَلْبِهِ إِلَّا الرِّضَا أَنْ یَدْعُوَ اللَّهَ فَیُسْتَجَابَ لَهُ»[۲] 

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۷۶ ـ ۸۳) 


[۱] . بحارالانوار، ج۸۹، ص۲۵۷٫

[۲] . الکافی، ج۲، ص۶۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی