×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

سلسله درس هايي از ازدواج

برخي ديگر از موانع انتخاب همسر مناسب

نوع صحبت ­های مجلس خواستگاری:

در مجلس خواستگاری اگر طرف مقابل به جای معرفی خود و سؤال از شما، رو به درد دل آورد ممکن است این درد دل­ها موجب برقراری علقه­ ی عاطفی میان شما گردد و به خاطر حس ترحم تصمیم به ازدواج با او بگیرید. (یکی از ویژگی­ های درددل، ایجاد علقه­ ی عاطفی میان طرفین  است)  

عجله در انتخاب همسر:

برخی از جوان­ ها اصولا در انتخاب­ های خود عجول و کم­ دقت هستند. مثلا وقتی قصد دارند به محض دیدن اوّلین گزینه دست به جیب می­ شوند و آن را خریداری می­ کنند و بعد از خرید با دیدن گزینه­ های دیگر از کار خود پشیمان می­ شوند. چنین  جوان­ هایی باید توجه داشته باشند که ازدواج خرید لباس نیست که اگر مورد پسند نبود آن  را کنار بگذارید. به همین دلیل با شناختی که از خود دارید مراقب باشید که  چنین  اشتباهی را در ازدواج خود تکرار نکنید. 

وسواس در انتخاب همسر:

برخی از جوان­ ها در انتخاب ­های خود تعادل را از دست داده و مبتلا به وسواس هستند. چنین جوان­ هایی هم باید مراقب باشند تا ضمن انتخاب عاقلانه و با دقت حالت وسواسی خود را در ازدواج وارد نکنند. تا هم موجب آزار دیگران را فراهم نیاورند و هم خود را گرفتار نسازند. این جوان­ ها نمی­ توانند به تنهایی انتخاب داشته باشند. لذا برای خواستگاری با مشاورهای امین و مورد اطمینانی مشورت داشته باشند. لازم به  ذکر است جوانانی که سنشان بالا رفته  به نوعی در انخاب همسر مبتلا به وسواس و سخت­ گیری هستند. از یک طرف دوست دارند همسری داشته باشند و از طرف دیگر در تصمیم گیری دچار هراس هستند. لذا ناخود آگاه روی هرکس عیبی می­ گذارند و موضوع را منتفی می­ کنند. این جوانان هم باید توجه داشته باشند که در انتخاب همسر این گونه رفتار نکنند.    

یأس از انتخاب همسر مناسب:

ممکن است برخی از جوان ­ها که از خواستگارهای قبلی جواب «نه» شنیده ­اند. به محض مواجهه با خواستگاری به پاسخ مثبت می­ دهد خسته شده و  بدون چک کردن ملاک­ های تناسب به او جواب مثبت دهند. در این زمینه توصیه­ ی ما به والدین این گونه جوان­ ها این است که مراقب روحیات فرزندانشان باشند. لذا قبل از آن که خواستگارها با منزلشان بیایند در مورد آن ها تحقیقی اجمالی داشته باشند و اگر دیدند ملاک­ های اولیه­ ی آن ها را ندارد، به آنها پاسخ منفی دهند. همچنین وقتی والدین برای آقا پسر خود به خواستگاری می­ روند، سعی کنند جوان خود را از تعداد دفعات خواستگاری  و  پاسخ منفی آن ها مطلع نسازند. همچنین توصیه­ ی ما به جوانان عزیز و خانواده­هایشان این است که در خواستگاری­ها مراقب باشید تا به طرف مقابل صده­ی روحی نزنید. یعنی قبل از رفتن به خواستگاری تحقیقی ـ ولو اجمالی ـ داشته باشید و اگر دیدید ملاک ­های اولیه­ ی شما را ندارند بی­ جهت به خواستگاری نروید یا بی­ جهت کسی را برای خواستگاری نپذیرید.    

عدم توجه جامع به مصادیق مختلف همتایی: هر جوانی دوست دارد مناسب­ ترین همسر را برای خود انتخاب نماید برای انتخاب همسر باید به همه­ ی مصادیق همتایی توجه داشت. معمولا جوان­ های عزیز که توجهی به این جامعیت ندارند در ذهن خود فقط به دنبال تطبیق مصادیقی می­ گردند از آن ها خبر دارند. این جوان­ ها بعد از انتخاب و شروع زندگی تازه متوجه می­شوند که تناسب­ های دیگری هم در ازدواج مطرح بوده و باید هنگام انتخاب همسر  به  انها هم توجه می­ کردند. اما  کار از کار گذشته است.

برای از مردم برای انتخاب همسر صرفا به محیط افراد و تجربه­ ی خود اکتفا می­ کنند. به  عنوان مثال خانمی می­ گفت: همین  که مرد، مرد کار و تلاش باشد بس است. علت حرف این  خانم آن بود که در محیط زندگی خود با چند نمونه زندگی­ هایی مواجه شده بود که شوهر آن ها اهل کار نبودند و همسر را در تنگنا قرار می­ دادند. حالا این خانم که می­ بیند اگر همسر آن خانم­ ها مرد کار و تلاش بوند عمده مشکلشان در زندگی حل است. خود نیز گمان می­ کند که برای انتخاب همسر صرفا باید متمرکز در همان مشکلاتی باشد که در محیط  اطراف خود مشاهده می­ کند. لذا به محضی که دید خواستگارش چنین مشکلی ندارد سریع و بدون توجه به سایر مصادیق همتایی به او جواب مثبت می­ دهد. بعد می­بیند که مشکلاتی دیگری در زندگی  او سر باز کرد.

محیط نامناسب زندگی:

گاهی اوقات محیط نامناسب موجب می­ شود تا خواستگارهای مناسبی برای فرزندانتان مراجعه نکنند. در این صورت پسنیدیده است که ـ هر چند به صورت موقتی ـ محیط زندگی را عوض کنید تا فرزندتان بتواند با کسی که متناسب با اوست ازدواج کند. به عنوان مثال پدری می ­بیند دخترش ویژگی­ های بسیار ممتازی دارد و در محیط کوچک روستا هم جوانی نیست که هم کفو او باشد. در این صورت می­ تواند موقتا خانه و زندگی خود را به شهر آورد تا دختر بتواند با همسری که با او تناسب دارد ازدواج کند. روزی شخصی خراسان تماس گرفته بود و می­گفت: ما در جایی زندگی می­ کنیم که ۹۹ درصد آنها از اهل سنت هستند. خانواده­ های شیعه هم معمولا با آنها وصلت می­کنند. خانواده­ای است که دو دختر دارد. دختر اول به خاطر این که حاضر نبود با اهل سنت وصلت کند، سنش بالا رفته و در خانه نشسته است. دختر دوم هم که نوزده سال دارد حاضر نیست که چنین افرادی مصلت کند. حالا تکلیف این خانواده چیست؟ به ایشان گفتم تنها راه این است که برای مدتی در یکی از شهرهای شیعه نشیین خانه­ای اجاره کنند تا دخترها به خانه­ ی بخت بروند. بعد از آن می ­توانند برگردند به شهر اصلی  خود.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question