بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج 

عقد موقت برای شناخت بیشتر: گاهی اوقات والدین تصمیم می ­گیرند برای این که دختر و پسر شناخت بهتری از هم داشته باشند، آن ها را به عقد یکدیگر در آورند. هر چند که عقد موقت به خودی خود کار بسیار پسندیده­ ای است؛ اما عقد محرمیت در چنین حالتی بسیار اشتباه است. علت اشتباه بودنش هم این است که صیغه­ ی محرمیت میان دختر و پسری که سال ها در انتظار چنین لحظه­ ای نشسته­ اند بسیار جذاب است و به محض خوانده شدن این صیغه­، علقه ­ی عاطفی خاصی میان این دو جوان ایجاد می­ شود. همین علقه موجب می ­شود تا نتوانند به درستی تصمیم بگیرند و به جای آن که یکدیگر را بشناسند مشغول ابراز محبت به یکدیگر گردند. همچنین اگر یکی از آن ها طرف مقابل را پسندید؛ اما طرف مقابل نپسندید، ممکن است احساس کند که پاسخ منفی، از رسم جوان مردی به دور است و موجب دل­ شکستگی او می­ گردد. لذا در تصمیم ­گیری دچار تردید می ­شود و قدرت «نه» گفتن را از دست می­ دهد. 

لازم به ذکر است که اگر خواستگاری از مرحله­ ی انتخاب عبور کرده باشد و خانواده ­ها تصمیم مثبت خود را گرفته باشند، می ­توانند و بلکه پسندیده است که تا قبل از خواندن  عقد دائم، میان دختر و پسر عقد موقتی خوانده شود تا در معاشرت ها به گناه نیفتند. البته در این عقد باید به نکات ظریفی توجه شود که به آن ها اشاره می ­شود:

۱٫ والدین با دختر و پسر شرط کنند که معاشرت آن ها در حد صحبت باشد. لازم به ذکر است که تا قبل از آن که عقد دائم و آن هم به صورت رسمی و محضری خوانده نشده، نباید معاشرت را از حد صحبت معمولی فراتر ببرند. 

۲٫ بجز خانواده­ ی طرفین شخص دیگری را از این عقد مطلع نسازند. چرا که ممکن است در دوران عقد میانه­ ی آن ها به هم بخورد و کار به ازدواج دائم نرسد.

۳٫ زمان عقد موقت کوتاه باشد. ممکن است در دراز مدت میان دختر و پسر مشکلی ایجاد شود و پسر از روی لجاجت ازدواج را بر هم زند و در عین حال حاضر به بخشش مدت باقی  مانده نباشد. در این صورت دختر خانم باید صبر کند تا زمان ازدواج موقت سپری گردد. در این مدت نه می تواند ازدواج کند و نه می تواند به خواستگاری پاسخ دهد. چرا که خواستگاری از دختری که  شوهر دارد ـ هر چند موقت ـ حرام است. بنابراین بهتر است مدت عقد کوتاه باشد تا مشکلی ایجاد نگردد. البته درادامه اگر خواستند می توانند عقد مجدد بخوانند.

۴٫ عقد موقت را به صورت صحیح و با رعایت ضوابط شرعی آن بخوانند. تعیین زمان دقیق و کاملا مشخص برای مدت عقد و تعیین مهریه، از شروط لازم عقد موقت است.

۵٫ اگر بناست قبل از پایان زمان عقد موقت، عقد دائم خوانده شود داماد باید مدت زمان باقی مانده از عقد موقت را به عروس خانم بخشد تا این که بعد از نامحرم شدن، عقد دائم صحیح باشد. اگر در زمان عقد موقت، عقد دائم خوانده شود، عقد دائم باطل خواهد بود.  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی