×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج 

عقد موقت برای شناخت بیشتر: گاهی اوقات والدین تصمیم می ­گیرند برای این که دختر و پسر شناخت بهتری از هم داشته باشند، آن ها را به عقد یکدیگر در آورند. هر چند که عقد موقت به خودی خود کار بسیار پسندیده­ ای است؛ اما عقد محرمیت در چنین حالتی بسیار اشتباه است. علت اشتباه بودنش هم این است که صیغه­ ی محرمیت میان دختر و پسری که سال ها در انتظار چنین لحظه­ ای نشسته­ اند بسیار جذاب است و به محض خوانده شدن این صیغه­، علقه ­ی عاطفی خاصی میان این دو جوان ایجاد می­ شود. همین علقه موجب می ­شود تا نتوانند به درستی تصمیم بگیرند و به جای آن که یکدیگر را بشناسند مشغول ابراز محبت به یکدیگر گردند. همچنین اگر یکی از آن ها طرف مقابل را پسندید؛ اما طرف مقابل نپسندید، ممکن است احساس کند که پاسخ منفی، از رسم جوان مردی به دور است و موجب دل­ شکستگی او می­ گردد. لذا در تصمیم ­گیری دچار تردید می ­شود و قدرت «نه» گفتن را از دست می­ دهد. 

لازم به ذکر است که اگر خواستگاری از مرحله­ ی انتخاب عبور کرده باشد و خانواده ­ها تصمیم مثبت خود را گرفته باشند، می ­توانند و بلکه پسندیده است که تا قبل از خواندن  عقد دائم، میان دختر و پسر عقد موقتی خوانده شود تا در معاشرت ها به گناه نیفتند. البته در این عقد باید به نکات ظریفی توجه شود که به آن ها اشاره می ­شود:

۱٫ والدین با دختر و پسر شرط کنند که معاشرت آن ها در حد صحبت باشد. لازم به ذکر است که تا قبل از آن که عقد دائم و آن هم به صورت رسمی و محضری خوانده نشده، نباید معاشرت را از حد صحبت معمولی فراتر ببرند. 

۲٫ بجز خانواده­ ی طرفین شخص دیگری را از این عقد مطلع نسازند. چرا که ممکن است در دوران عقد میانه­ ی آن ها به هم بخورد و کار به ازدواج دائم نرسد.

۳٫ زمان عقد موقت کوتاه باشد. ممكن است در دراز مدت ميان دختر و پسر مشكلي ايجاد شود و پسر از روي لجاجت ازدواج را بر هم زند و در عين حال حاضر به بخشش مدت باقي  مانده نباشد. در اين صورت دختر خانم بايد صبر كند تا زمان ازدواج موقت سپري گردد. در اين مدت نه مي تواند ازدواج كند و نه مي تواند به خواستگاري پاسخ دهد. چرا كه خواستگاري از دختري كه  شوهر دارد ـ هر چند موقت ـ حرام است. بنابراين بهتر است مدت عقد كوتاه باشد تا مشكلي ايجاد نگردد. البته درادامه اگر خواستند مي توانند عقد مجدد بخوانند.

۴٫ عقد موقت را به صورت صحیح و با رعایت ضوابط شرعی آن بخوانند. تعيين زمان دقيق و كاملا مشخص براي مدت عقد و تعيين مهريه، از شروط لازم عقد موقت است.

۵٫ اگر بناست قبل از پایان زمان عقد موقت، عقد دائم خوانده شود داماد باید مدت زمان باقی مانده از عقد موقت را به عروس خانم بخشد تا این که بعد از نامحرم شدن، عقد دائم صحیح باشد. اگر در زمان عقد موقت، عقد دائم خوانده شود، عقد دائم باطل خواهد بود.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question