بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج 

فضای نامناسب مجلس خواستگاری. فضای مجلس خواستگاری نباید به گونه­ ای باشد که ایجاد وابستگی و تعهد نماید. بهترین فضا برای خواستگاری و صحبت، همان فضای خانه­ ی دختر است. در چنین فضایی حرمت دختر حفظ شده و با آرامش و متانت بیشتری با خواستگار خود صحبت می­ کند. چون مرد طالب است و زن مطلوب، جواب منفی خانواده­ ی پسر در چنین فضایی موجب صدمه­ ی روحی برای دختر نمی­ شود. اما اگر خود دختر هم گامی در جهت خواستگاری بردارد، هم برای او و هم برای خواستگارش حس خوبی ایجاد نمی ­شود. خواستگار احساس می ­کند که شاید دختر عیبی دارد که خود برای خواستگاری اقدام کرده و از حالت مطلوب بودن بیرون آمده. خود دختر هم به تدریج احساس می­ کند حس کرامت نفسش زیر سؤال رفته و نباید چنین اقدامی می­ کرده، لذا با شنیدن جواب منفی از طرف خواستگار، لطمه ­ی عاطفی بدی می ­بیند.

برخی از جوان­ های عزیز مجلس خواستگاری را در فضای دیگری انتخاب می­ کنند. به عنوان مثال دختر خانم همراه یکی از محارم خود به پارک می­ رود و آقا پسر هم به آن جا می ­آید. بعد آقا پسر و دختر خانم در فضای پارک مشغول گفتگو می ­شوند. شاید هدف آن ها از این کار آن است که فضای پارک فضای دلنشینی است و طرفین در آرامش بیشتری با یکدیگر صحبت می ­کنند. اما غافل از این که دختر و پسر در این فضا به تدریج به یکدیگر انس می­ گیرند و به نوعی هم نسبت به یکدیگر احساس تعهّد می­ کنند. همین انس و احساس تعهد موجب می­ شود که برخی از عیوب جدی و عدم سنخیت­­ ها را کنار بگذارند و تن به ازدواج دهند. لذا حتی الإمکان سعی کنید فضای خواستگاری را اینگونه انتخاب ننمایید. مگر اینکه واقعا جای مناسبی سراغ نداشته باشید و مجبور به انتخاب چنین مکانی شوید. (توجه: اگر پدر دختر اجازه نمی­ دهد مجلس خواستگاری بیش از یک بار برقرار شود، می­ توان با هماهنگ با یکی از اقوام دلسوز، مجلس بعدی را در منزل آن ها برقرار نمایید؛ اما توجه کنید که این کار حتما با هماهنگی یکی از نزدیکان باشد و مجلس هم به گونه ­ای باشد که کرامت نفس شما حفظ شده و منجر به حس تعهّد یا دوستی نگردد.)     

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی