بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج 

فضای نامناسب مجلس خواستگاری. فضای مجلس خواستگاری نباید به گونه­ ای باشد که ایجاد وابستگی و تعهد نماید. بهترین فضا برای خواستگاری و صحبت، همان فضای خانه­ ی دختر است. در چنین فضایی حرمت دختر حفظ شده و با آرامش و متانت بیشتری با خواستگار خود صحبت می­ کند. چون مرد طالب است و زن مطلوب، جواب منفی خانواده­ ی پسر در چنین فضایی موجب صدمه­ ی روحی برای دختر نمی­ شود. اما اگر خود دختر هم گامی در جهت خواستگاری بردارد، هم برای او و هم برای خواستگارش حس خوبی ایجاد نمی ­شود. خواستگار احساس می ­کند که شاید دختر عیبی دارد که خود برای خواستگاری اقدام کرده و از حالت مطلوب بودن بیرون آمده. خود دختر هم به تدریج احساس می­ کند حس کرامت نفسش زیر سؤال رفته و نباید چنین اقدامی می­ کرده، لذا با شنیدن جواب منفی از طرف خواستگار، لطمه ­ی عاطفی بدی می ­بیند.

برخی از جوان­ های عزیز مجلس خواستگاری را در فضای دیگری انتخاب می­ کنند. به عنوان مثال دختر خانم همراه یکی از محارم خود به پارک می­ رود و آقا پسر هم به آن جا می ­آید. بعد آقا پسر و دختر خانم در فضای پارک مشغول گفتگو می ­شوند. شاید هدف آن ها از این کار آن است که فضای پارک فضای دلنشینی است و طرفین در آرامش بیشتری با یکدیگر صحبت می ­کنند. اما غافل از این که دختر و پسر در این فضا به تدریج به یکدیگر انس می­ گیرند و به نوعی هم نسبت به یکدیگر احساس تعهّد می­ کنند. همین انس و احساس تعهد موجب می­ شود که برخی از عیوب جدی و عدم سنخیت­­ ها را کنار بگذارند و تن به ازدواج دهند. لذا حتی الإمکان سعی کنید فضای خواستگاری را اینگونه انتخاب ننمایید. مگر اینکه واقعا جای مناسبی سراغ نداشته باشید و مجبور به انتخاب چنین مکانی شوید. (توجه: اگر پدر دختر اجازه نمی­ دهد مجلس خواستگاری بیش از یک بار برقرار شود، می­ توان با هماهنگ با یکی از اقوام دلسوز، مجلس بعدی را در منزل آن ها برقرار نمایید؛ اما توجه کنید که این کار حتما با هماهنگی یکی از نزدیکان باشد و مجلس هم به گونه ­ای باشد که کرامت نفس شما حفظ شده و منجر به حس تعهّد یا دوستی نگردد.)     

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 1982
  • بازدید دیروز: 5098
  • بازدید سال: 1618071
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی