بسم الله الرحمن  الرحیم 

سؤال: منظور از رابع در زیارت عاشورا چه کسی است؟ اگر منظور معاویه است، با توجه به این که نام معاویه  در جای دیگر این زیارت به صورت صریح ذکر شده، چه دلیلی داشت که به عنوان رابع ذکر شود؟ 

جواب: هر چند که یکی از علل ذکر نکردن نام «اول»، «ثانی» و «ثالث» به دلیل تقیه بوده؛ اما علت دیگر آن، بیان سلسله علل وقوع حادثۀ عاشوراست. روی همین اساس است که در همین جا از «معاویه» هم به عنوان «رابع» یاد می­ شود. یعنی اگر کسی قصد دارد علت وقوع حادثۀ عاشورا را که به دست «یزید ملعون» رخ داد دریابد، باید با شمارش معکوس عددها، پله ـ پله به عقب برگردد تا این که به علت واقعی عاشورا دست یابد. آری! مهمترین عامل وقوع واقعۀ عاشوا را باید در پشت کردن به پیام غیرقابل­ انکار غدیر و غصب خلافت امیرالمؤمنین علی (علیه­ السلام) دید. و مقصرین اصلی عاشورا را باید در میان اصلی­ ترین غاصبین خلافت آن حضرت جستجو کرد. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت