سؤال:
باسلام.
اگر ممکنه برام توضیح بدید کسانی که قبلا واجب الحج بوده اند و نام نویسی کرده اند ولی حالا با توجه به بالارفتن تورم و قیمت بالای حج توانایی پرداخت مابقی پول حج را ندارند چه کنند. وسوال دوم ملاک واجب الحج بودن چیست?

جواب:

سلام بر جناب عرب بیگی بزرگوار

اگر این فرد می تواند با کنار گذاردن هزینه های اضافی حج، از قبیل سوغاتی و حتی میمهانی بعد از آن، به حج مشرف شود، مستطیع است و باید به حج برود. اما اگر با این حال هم امکان مالی برای تشرف به حج را نداشته باشد، اصلاح مستطیع نیست و برای نرفتن به حج معصیتی انجام نداده است

در استطاعت حج، علاوه بر استطاعات مالی، استطاعت در تشرف به حج هم مطرح است (اصطلاحا به آن استطاعت «سَربیه» می گویند) این شخص در زمانی که استطاعت مالی داشته، راه تشرف به حج به رویش بسته بود. روی همین حساب وظیفه داشته برای رفتن به حج ثبت نام کند. اما اکنون که راه باز شده استطاعات مالی را از دست داده است. البته لازم به ذکر است که در حج، استطاعات بدنیه هم لازم است.

بنابراین چنین شخصی در هر دو زمان استطاعت کامل نداشته است و رفتن به حج برای وی واجب نیست.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی